Skip to main content

Piotrków Trybunalski w latach Sierpniowego przełomu

portret użytkownika Admin
portret użytkownika witold k

Operacja „Zorza”

Solidarnosc_logo.gif

z naszego archiwum. Ponownie przewieszam swoj tekst z 2012

Wspomnienie w 25 rocznicę III papieskiej pielgrzymki do Ojczyzny.

Odnosząc się z szacunkiem i podziękowaniem za to, co przygotowuje łódzki Kościół, z okazji 25 rocznicy pielgrzymki Ojca Świętego do Łodzi - kilka słów refleksji opisujących tamten czas.

portret użytkownika witold k

Mój 13 grudnia

Solidarnosc_logo.gif

z naszego archiwum

Na wstępie: Od lat czekam na spisywanie naszej lokalnej historii przełomu. Na portalu funkcjonują stosowne fora, grupy tematyczne, powstaje lokalna encyklopedia Solidarności. Niestety! Ale ciągle mam nadzieję, że coś się zmieni. Jednak czekać w nieskończoność nie można.

Zatem: Z pochodzenia, że tak powiem, z wyposażenia genetycznego jestem inteligentnym raptusem. Znajduję także ważnych wielkich przodków, którzy zapewne wyposażyli mnie w bezkompromisowość, odwagę, poświęcenie... Nie chodzę na łańcuchu, nie cierpię koterii.

portret użytkownika witold k

Sierpień ‘80

Solidarnosc_logo.gif

Rozdzierałem już szaty nad tym, że polski zryw do tej pory formalnie – prawnie nie jest nazwany Narodowym Powstaniem. Ma to swoje konsekwencje i pomijam tutaj współczesne "wyścigi do kombatanctwa" – podziały polityczne wtedy niespostrzeżone (pod strzechą), nie uznanie Sierpnia ‘80 jako wydarzenia ponad koteryjnego – partyjnego.

portret użytkownika witold k

non sum servus, sed filius Ga 4,7

z mojego archiwum w 42. rocznicę Sierpnia '80

non sum servus, sed filius Ga 4,7

30 sierpnia 2022

portret użytkownika witold k

Henryka Bednarczyk

ŚP. Henryka Bednarczyk

Pani Henia; na wieczną Wartę odeszła. Nie mogę nie wskazać kolejnej osoby z pracowniczego środowiska. Środowiska ważnego nie tylko ze względu na profesję – dostarczanie energii; światła, także z powodów politycznych dziś historycznych.

Pani Henia bo tak się do niej i o Niej zwracaliśmy. Filigranowa postać wtedy niezastąpiona – telefonistka.

portret użytkownika witold k

Zmarł Ryszard Potyrała

300322ryszardpotyrala-1-1536x1086.jpg

Ważna. Wartościowa. Mądra. Merytoryczna Postać. Jedna z Tych, z którymi łączy mnie szczególna polityczna więź, z którymi obiecana sobie długa rozmowa - nie odbędzie się; po tej stronie padołu.

Szkoda.

Moja to wina. Tato świętej pamięci Ryszarda długo żył; więc odkładałem ważną rozmowę. Ważną dla PT, dla PGE, dla Solidarności.

Mowa o próbie układania Energetyki wedle form prawnych, własnościowych - jakie ustaliśmy w podziemnemu a na które była po 1989 w ca 1994 roku zgoda dyrektora Potyrały.

Maria Budzanowska, czyli postawa wobec legalizacji stanu wojennego

maria budzanowska.png

25 stycznia 1982 r. Sejm PRL, „mając na względzie, że dla efektywnego przywracania pokoju społecznego i odbudowy życia gospodarczego kraju było niezbędne podjęcie nadzwyczajnych środków prawnych nieprzewidzianych w dotychczasowych ustawach”, uchwalił Ustawę o szczególnej regulacji prawnej w okresie stanu wojennego (Dz.U. z 1982 r. nr 3, poz. 18), którą z mocą od 12 grudnia 1981 r.zatwierdził następujące dekrety:

My do Ciebie Boże Ojcze swoje troski przez łzy kierujemy…”, czyli minęło 40 lat od pierwszej mszy świętej za Ojczyznę w piotrkowskim kościele oo. jezuitów.

3_0.png

13 stycznia 2022 r. mija 40 lat od pierwszej mszy świętej za Ojczyznę, która odprawiona została w miesiąc po wprowadzeniu stanu wojennego w piotrkowskim kościele oo. jezuitów. Miejsce to było swoistą enklawą wolności od początku istnienia „Solidarności” . Pozostało nim również po wprowadzeniu stanu wojennego.

Wystawa w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Logo Muzeum.jpg

Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do zapoznania się z nową wystawą, która przygotowana została w związku z przypadającą w tym roku 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. Ekspozycja podzielona została na osiem bloków tematycznych, których tytuły zaczerpnięte zostały z popularnych wówczas haseł, pieśni i utworów poetyckich:

  • 1. „Jeszcze trochę poczekaj, dorośnij. Opowiemy ci o tych wypadkach…” - część poświęcona wydarzeniom od sierpnia 1980 r. do grudnia 1981 r.
  • 2. „Komuna ma generała, a my mamy papieża!” - czyli życie codzienne w stanie wojennym
  • portret użytkownika witold k

    ZBoWiD, PRON, PR

    herbPT.svg.png

    Dla młodszych: Związek Bojowników o Wolność i Demokrację, Patriotyczny Ruch Ocalenia Narodowego, Prawica Razem w Piotrkowie Trybunalskim.

    Kilka zdań – koniecznych zdań przy okazji odejścia z tego padołu, jeszcze nieostatniego, członka PRON. Ostatniego jednak parobka próbującego umocować na zawsze - monopol „maniutkomanii” na samorządowych żołdzie dla swoich.

    portret użytkownika witold k

    Wspomnienia niezbyt miłe (6)

    logoPGE.jpg

    Energetyka. Tym razem o energetyce, do której trafiłem zupełnie przez przypadek (SOR ENERGETYK).

    Wskazuję swój udział z czasu przełomu w poz. 6 "Wspomnień Niezbyt Miłych" w Energetyce także z tego względu, że właśnie po 30 latach próbuje upaść idea ciągłości narodowej (powstańczej ‘80). Nowi ludzie w związku zawodowym zupełnie nie pamiętają, nie wiedzą, zwalczają ciągłość, jako formę uwolnienia się od poprzednich liderów, których nie znoszą, ponieważ mają wrażenie, że cień ich przytłacza... Pomijam bieżące toksyczności i ich negatywne konsekwencje.

    portret użytkownika witold k

    Wspomnienia niezbyt miłe (5)

    herbPT.svg.png

    Kolejnym wskazaniem czasu przełomu i moim w nim udziale niech będzie akcja, jak nazwę (bo nie znam nazwy ówczesnego zadania lokalnej bezpieki), "Akcja Świtoń".

    portret użytkownika witold k

    Wspomnienia niezbyt miłe (4)

    DLP033.jpg

    Po: Zorzy II, Grupie Moszczenickiej, Piomie będzie o DLP (Duszpasterstwo Ludzi Pracy) u nas w PT to Ojcowie Jezuici odpowiedzieli pełną garścią na potrzeby ludzi i patetycznie nazywając - Ojczyzny.

    W DLP wylądowałem w 1985 roku. Jak rozumiem, Ci, którzy z boku przyglądali się mojej postawie w Piomie i po moim odejściu z niej; nie mieli wątpliwości, co do mojego miejsca w politycznym szyku tamtego czasu. Do DLP osobiście zaprosił mnie ówczesny lider Solidarności z Piomy pan Jacek Tworkowski.

    Do meritum.

    portret użytkownika witold k

    Wspomnienia niezbyt miłe (3)

    Solidarnosc_logo.gif

    „Pioma”. To pierwszy etap zaplątania w politykę mojego przyrodzonego żywiołu. Jestem synem raptusa i raptuski; tata to pamiętam, mama rodzicielka, której nie pamiętam; też miała być energiczna, mocna… Piękna, inteligentna… (przekaz rodzinny) trudny to był związek i szybko się skończył. Miałem 1.5 roku jak mama zmarła (28 lat).

    FMG Fabryka Maszyn Górniczych – komuniści każąc budować w Piotrkowie Trybunalskim fabrykę maszyn dla górnictwa kierowali się interesem – rozwojem przemysłowym Miasta w centrum Polski. Był to swego czasu największy zakład pracy w PT.

    portret użytkownika witold k

    Wspomnienia niezbyt miłe (2)

    Grupa piotrkowsko moszczenicka – próba połączenia. Aby oddać w sposób prawidłowy moje wtedy intencje; wskazać atmosferę tak polityczną jak i personalną (zakwasy) trzeba rozjaśnić zapisany w linku dowód na moją kolejną działalność w podziemiu, który wykorzystuję, w tym tagu, do pokazania przeszłości jako światło na przyszłość. Popełniamy te same błędy te same kamienie za pazuchą nosimy. Przez co w miejscu stoimy.

    Do meritum.

    portret użytkownika witold k

    Wspomnienia niezbyt miłe (1)

    DLP033.jpg

    Jak się powiedziało A trzeba powiedzieć B.
    Na początek (3z4) potencjalne wskazane przeze mnie obszary prawdopodobnej inwigilacji mojej osoby przez bezpiekę wskazane w 2005 roku - jako podstawa do kwerendy w związku z moim wnioskiem w spr. Witolda Kowalczyka z listy Wildsteina. Witold Kowalczyk z LW ten, który był w obszarze piotrkowskiej wierchuszki wokół Muzeum, miał umniejszyć moją wiarygodność (sugestia, że to moja osoba)- to milicjant z Kielc.

    portret użytkownika witold k

    Dalej już nie można, trzeba dać świadectwo

    pasternik.gif

    XXXVII List do Przyjaciół

    Przed laty założyłem kilka internetowych tagów mających pogrupować naszą aktywność - działalność z lat osiemdziesiątych. Tę legalną w świetle prawa międzynarodowego, a nielegalną wedle Junty Wojskowej w PRL, tę dziś niewygodną z wielu względów...

    portret użytkownika grzegorz

    Krzyż Wolności i Solidarności dla pana Janusza Migdała

    Solidarnosc_logo.gif

    Szanowny Pan Janusz Migdał

    Z okazji nadania Krzyża Wolności i Solidarności wyrażam swój podziw i szacunek wobec Pana działalności w tzw."Pierwszej Solidarności" Fabryki Maszyn Górniczych "PIOMA". Konsekwencją tego był pobyt w obozie wojskowym "Czerwony Bór", miejscu szczególnego prześladowania, do którego został Pan zesłany jako jedyna osoba z województwa łódzkiego. Pana postawa walki o niepodległą Ojczyznę oraz doznane krzywdy budzą najwyższy szacunek i są świadectwem Pana Patriotyzmu.

    Z Poważaniem

    portret użytkownika witold k

    2019: może być przełomowy? (1)

    herbPT.svg.png

    Piotrków Trybunalski to oryginalne miejsce w polskim Sierpniu’80. Związek zawodowy Solidarność nie powstał, jak to było w innych miejscach jako konsekwencja aktywności politycznej opozycji z lat wcześniejszych. Nie! Powodem pierwszego protestu była zwykła micha i fakt, że w kraju opozycja urosła w siłę. Nie jest to okoliczność dyskryminująca Piórków Trybunalski. Nie jest.

    portret użytkownika witold k

    Śpieszmy się kochać ludzi

    DLP033.jpg

    Pracowałem ze świętej pamięci mecenas Ewą Juszko Pałubską. Duszpasterstwo Ludzi Pracy przygarnęło Ewę przede mną 1984r. Mnie wiosna 1985r. 1988r. jesień i zima to czas pracy biura Jawnej Tymczasowej Komisji Miejskiej NSZZ „S”. Praca w składzie dwuosobowym Witold Kowalczyk członek zarządu TKM i doradca mecenas Ewa Juszko. Karta historii o zasadniczym znaczeniu w późniejszej bratobójczej rywalizacji także tu u nas w Piotrkowie Trybunalskim.

    5
    Ocena: 5 (2 głosów)
    Twoja ocena: Brak
    Subskrybuj zawartość