Skip to main content

Historia Przełomu

Tu rodziła się Solidarność

145.png

Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do zapoznania się z wystawą okolicznościową „Tu rodziła się Solidarność”, która przygotowana została w związku z obchodami 45 rocznicy utworzenia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność. Wystawa powstała we współpracy z łódzkim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej. Zaprezentowane archiwalne dokumenty i osobiste pamiątki związane z tworzeniem się regionalnych i lokalnych struktur Solidarności zgromadzone zostały na potrzeby wystawy przez piotrkowskie Muzeum.

Tu trwa Solidarność

portret użytkownika witold k
45 solidarnosc.jpg

5 maja 2025 w piotrkowskim muzeum IPN wystawił, z okazji 45. rocznicy powstania Solidarności wystawę. Tytuł wystawy to “Tu rodziła się Solidarność “.

Marek Pietrowski

portret użytkownika witold k
Solidarnosc_logo.gif

Odszedł mój kolejny rodzinny ostatni (mam miałem Ich czworo) solidarnościowiec. Politycznie bliski nam dzisiaj zwolennikom zjednoczonej prawicy a to z tego względu, że podjął ówczesny trud - zadanie. Zadanie pokierowania Komisją Zakładową (styczeń 1989) z rozdania Grupy Roboczej Komisji Krajowej NSZZ”S”. Komisją w Piomie mojej Piomie… .

Piotrków Trybunalski tu wspomnę to po Łodzi i Szczecinie najważniejsze miejsce politycznej mądrości - ekspansji projektu nie uznającego Junty Wojskowej. O GR KK NSZZ”S można już znaleźć nie tylko u mnie ale i Wikipedii czy Encyklopedii Solidarności.

Być może najbardziej błędnie, mylnie oceniany człowiek w Polsce

portret użytkownika Jacek Łukasik

Także piszący te słowa oceniał go w sposób, o jakim napisze poniżej. Chodzi o Albina Siwaka. Nienawidziły go w jednakowy sposób postkorowskie środowiska Solidarności jak i liberałowie w PZPR.
Podobnie jak za życia solidarnie przemilczały jego śmierć media w Polsce – od prawa do lewa.
Był polskim robotnikiem, patriotą, murarzem, socjalistą, związkowcem, pisarzem. Członek Biura Politycznego KC PZPR w latach 1981–1986, radca ambasady PRL w Trypolisie w latach 1986–1990.

Bohdan Poręba

portret użytkownika Jacek Łukasik

Jutro przypada ważna rocznica. 91 lat temu urodził się Bohdan Poręba, którego można śmiało nazwać najbardziej polskim z polskich reżyserów.

portret użytkownika witold k

Wyróżnieni to wezwani II

krzyż wolności i solidarności.jpg

28 marca 2025 w Muzeum Miasta Łodzi odbyła się kolejna (łódzka) w historii KWiS uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności AD 2025. Podniosła atmosfera sięgająca do istoty naszej narodowej trwałości — patetyczna forma pokazywania rodaków-współczesnych powstańców. To na wzór II RP, która uszanowała wieloma formami tych, którzy służyli poświęcili się niegdyś dla Rzeczypospolitej. Wartość sklejająca poróżnione administracje poszczególnych państwowych bytów poMagdalenkowych - III RP.

Moją na to reakcją (kawalera tegoż) będzie osobista wycieczka.

Wyrodne dzieci III RP właśnie ją grzebią?

portret użytkownika witold k
polska-flaga-stare.jpg

Oszołomsto występujące pod nickiem "koalicja 13 grudnia" zdaje się; jak ich ojcowie utrwalacze władzy ludowej dzielnie budują kolejną nieśmiertelną legendę wyklętych. Mowa o politycznym prześladowaniu poprzedniej administracji bękarta z Magdalenki III RP - dokładnie kelnerów tejże.

Czy piotrkowskie „Żaglówki” czeka przebudowa? 30. lat temu zostały miejską rzeźbą

portret użytkownika witold k

Pani Agnieszka prowokacyjnie pyta. Pyta jak rozumiem z młodzieńczej jeszcze naiwności. O co pyta. Pyta czy Pomnik Komara ma mieć zaproponowaną bramę... do układu na PRL (1967). Na naiwność Wojciecha Jaruzelskiego (1972) wymienioną na obrywki dla swoich z bezpieki (1983). Próba ogarnięcia tematu przez kelnerów z Magdalenki zakończyła się jak widzimy koalicją 13 grudnia.

Ku pamięci O. Stefana Miecznikowskiego

portret użytkownika Z sieci

28.grudnia (jutro w sobotę) o godz. 18.00 w kościele OO Jezuitów przy ul. Sienkiewicza 60 zostanie odprawiona Msza św. w intencji śp. O. Stefana Miecznikowskiego. To już X Rocznica Jego śmierci. Wielu ludzi w Łodzi wiele mu zawdzięcza. Służył pomocą więzionym, internowanym, zwalnianym z pracy – objętych represjami w okresie stanu wojennego. Wspierał NSZZ „Solidarność” od początku istnienia tego Związku. Udzielał schronienia działaniom tzw. „Solidarnościowej opozycji demokratycznej”. Jest Honorowym Obywatelem naszego miasta. Ma w naszym mieście ulicę i Pomnik.

Subskrybuj zawartość