Skip to main content

Historia Przełomu

Wystawa w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Logo Muzeum.jpg

Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do zapoznania się z nową wystawą, która przygotowana została w związku z przypadającą w tym roku 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. Ekspozycja podzielona została na osiem bloków tematycznych, których tytuły zaczerpnięte zostały z popularnych wówczas haseł, pieśni i utworów poetyckich:

 • 1. „Jeszcze trochę poczekaj, dorośnij. Opowiemy ci o tych wypadkach…” - część poświęcona wydarzeniom od sierpnia 1980 r. do grudnia 1981 r.
 • 2. „Komuna ma generała, a my mamy papieża!” - czyli życie codzienne w stanie wojennym
 • Nim osiągnę 100. rocznicę urodzin

  portret użytkownika witold k
  herbPT.svg.png

  Nim osiągnę 100. (nie żyjemy tyle, Kowalczyki od Macioska) rocznicę urodzin, no w moim przypadku - sierżanta Solidarności; III i IV Konspiracji.

  „Kora”; bo to będzie refleksja uczepiona na pani podpułkownik Armii Krajowej, doktorze medycyny – kombatancie Rzeczy Pospolitej. Też jestem. Kombatantem - działaczy III Konspiracji wciągnęli pod ustawę o kombatantach – może i dobrze nie wiem… Nie o tym. Raczej o ciężkiej doli, roli w miejscu w jakim życie stawia jednostkę.

  Świadkowie TAMTYCH DNI

  portret użytkownika grzegorz
  Kora Bazylewicz.jpg

  Czas. Ten surowy sędzia z uwagą przegląda szeregi uczestników dawnych wojennych wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat. Kilka dni temu 28 grudnia 2021 odeszła na wieczną wartę Hanna Kępińska – Bazylewicz podpułkownik Wojska Polskiego, łączniczka Armii Krajowej, zasłużony działacz społeczny, Honorowy Obywatel Piotrkowa Trybunalskiego. Drugiego dnia stycznia skończyłaby 99 lat.

  Urodziła się na początku lat dwudziestych XX wieku w rodzinie o wojskowych tradycjach. Jej ojciec był wyższym oficerem a mama świetną pianistką.

  Dlaczego Maciej nie inwigiluje Romana?

  portret użytkownika witold k
  polska-flaga-stare.jpg

  Może dlatego, że odcina się od Syna, ratując w ten sposób dziedzictwo Jędrzeja?

  Do meritum. Za PRL byłem inwigilowany tak totalnie SOR – sprawa operacyjnego rozpracowania. W tym programie inwigilacji mieści się fizyczna likwidacja osoby. Kolejna rzecz. Nie ma Państwa, które by nie inwigilowano obywateli, sami obywatele tego chcą np. ważne funkcje w spółkach państwowych. Jest to w interesie szefa tejże spółki. Ochrona.

  portret użytkownika witold k

  Upadek kościoła w Polsce

  krzyż

  Myślę od tygodni jak zaznaczyć kolejny rok mojej działalności publicystycznej - czytaj politycznej.

  O rozrabianiu na drobne Kościoła Powszechnego w Europie i na świecie wiemy; każdy to widzi i na swój sposób komentuje i dostosowuje się. Sam na zjawisko zwracam uwagę. Czas odnieść się na nowo.

  Zatem.

  „Wielka radość w domu Gucia…

  Ile kosztowała podkomisja oficerów WSI

  portret użytkownika witold k
  polska-flaga-stare.jpg

  W sumie to antypolskie media, środowiska, uparcie były zainteresowane w kosztach poniesionych na wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej. Zapewniam nie chodziło tutaj o cokolwiek innego jak o medialne dołożenie po pierwsze panu Antoniemu po kolejne obecnej politycznej administracji III RP.

  Mają sukces i kaca… jeśli tego jeszcze nie wiedzą to się dowiedzą.

  Sprowadzeni do parteru?

  portret użytkownika witold k
  polska-flaga-stare.jpg

  Sprowadzeni do parteru - jak inaczej zinterpretować skierowanie lex TVN do ponownego uchwalenia przez Sejm.

  Publiczną zdradę Polski (przez Zachód) w spr. Katastrofy smoleńskiej - później zgrabnie nazwanej (arcybiskup Jędraszewski) - Tragedii smoleńskiej komentowałem; jako formę weksla na dobrą przyszłość zdradzonej Polski - pozycji Polski w projekcie "Międzymorza".

  Pieriestrojka „amerykańszczańska”

  portret użytkownika witold k
  polska-flaga-stare.jpg

  Może dziadek sekretarz generalny USA marzy o rozpadzie USA na wzór Michała Gorbaczowa i CCCP. Może. Nie ważne. Musimy jednak zapamiętać, że ignorancja, lekceważenie nas w Polsce jest na marę komunistycznego Związku radzieckiego.

  Amerykańskie lewactwo ratując kupując TVN i jednocześnie zachowując nazwę polskiego upokorzenia (TVN) pokazało pogardę wobec neokolonii przejętej od Sowietów.

  III RP czy PRL?

  portret użytkownika witold k
  polska-flaga-stare.jpg

  Która państwowość więcej, bardziej próbowała zrzucić obce agentury. Wiemy jedno; PRL zapleczem sowieckiej Rosji, III RP zapleczem USA. Tyle tylko, że to pozory. Naiwność polityki PRL obecnie III RP.

  Dzieje się tak dlatego, że ani wtedy ani dziś nikt nie podjął uznania polskiego żywiołu. Ordynacji większościowej, jawności… Nie dano szansy. Tak jak PRL niszczył u zarania owy żywioł tak na początku III RP zrobił to duet z Kaczyńskimi na czele, przynajmniej nie odcinają się od tego.

  Wyjątkowość reakcji Łodzi na stan wojenny

  portret użytkownika Z sieci
  lodz.png

  Było kilka wyznaczników tej wyjątkowości:

 • 1. To tu, w ulotce podpisanej przez A Słowika i J Kropiwnickiego 13.12.1981 określono poraz pierwszy w Polsce stan wojenny jako WOJNĘ Z NARODEM
 • 2. w Łodzi zrealizowano w pełni uchwałę krajowych władz NSZZ „Solidarność” o proklamowaniu strajku generalnego w przypadku prowadzenia „stanu wyjątkowego” i jego rygorów.
 • 3. tylko tu akcja protestacyjna została proklamowana przez wybranych demokratyczne przywódców NSZZ „Solidarność” w regionie Ziemi Łódzkiej.
 • Subskrybuj zawartość