Skip to main content

Historia Przełomu

Zatrzymać piotrkowski neo ZBOWiD

portret użytkownika witold k
herbPT.svg.png

Zatrzymać piotrkowski neo ZBoWiD a są ku temu (w IX kadencji) warunki?

40 lat temu błogosławiony ks. Jerzy wydał na siebie wyrok

portret użytkownika witold k

40 lat temu Pielgrzymkę organizował ks. Jerzy Popiełuszko trzeba dołożyć trzecią; ważył się rozszerzyć swoją działalność infiltrowaną przez bezpiekę i tzw. (za Kiszczakiem) opozycję demokratyczną dzisiejszą "tuskomanią". Panika.

40 lat temu Pielgrzymkę organizował ks. Jerzy Popiełuszko

portret użytkownika Z sieci

Była to pierwsza Pielgrzymka „Solidarności”, w jakiej brałem udział. Osobiście zaprosił nas (Andrzeja Słowika i mnie) ks. Jerzy Popiełuszko, kiedy przebywaliśmy na badaniach „powięziennych i pogłodówkowych” w Warszawie pod opieką doc. Zofii Kuratowskiej. Chciał na niej doprowadzić do spotkania działaczy NSZZ „Solidarność” zwolnionych z więzień i internatów z Lechem Wałęsą – dla uzgodnienia dalszych sposobów walki o przywrócenie „Solidarności” i wolność Polski. Do spotkania doszło, ale było ono bezskuteczne – Lech „nie był zainteresowany” żadnym wspólnym oświadczeniem i działaniem.

Początek rewolucji „Solidarności”

portret użytkownika Z sieci
Solidarnosc_logo.gif

Co najmniej kilkadziesiąt wielkich przedsiębiorstw w kilkunastu miastach na terenie Polski wskazuje „swoją” datę protestu z lata 1980 r. Również na terenie Łodzi co najmniej 9 zakładów rozpoczynało strajk w różnych terminach tamtego lata. Ale dopiero proklamacja strajku przez łódzkie MPK 26.sierpnia była oficjalnym początkiem udziału naszego miasta w tamtej rewolucji, której ostatecznym efektem było obalenie komuny i odzyskanie niepodległości przez nasz kraj. Strajku komunikacji miejskiej nie można było ukryć ani zamilczeć w mediach.

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

Dni mijają, a Episkopat Polski milczy!

portret użytkownika Z sieci

Ks. Michała Olszewskiego trzymają w areszcie. Sąd w swojej łaskawości przedłużył mu areszt do końca sierpnia bohatersko przeciwstawiając się prokuraturze, która wnioskowała kolejne 3 miesiące. Argumenr podobno taki, że osoby, z którymi mógłby mataczyć przebywają na wolności – więc jego trzeba trzymać w areszcie. Głupota goni głupotę, a nieuprawnione represje trwają. Dziwi mnie (i nie tylko mnie), że milczy Episkopat Polski. Dlaczego?!

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

1 sierpnia 2024

portret użytkownika witold k

Epitety Adama z mamy Michnika jako drogowskazy współczesnego "ludobójstwa" Polaków

polska-flaga-stare.jpg

Karygodny upadek III RP widoczny na co dzień. Mowa o kolejnej nie wiem której prymitywnej zemście koterii wokoło założycieli PRL&IIIRP zmusza mnie do refleksji.

Jak to było czego nie mówią Ci z pierwszych stron gazet a bez czego stajemy się motłochem. Grupą zamanipulowaną pod polityczne potrzeby z dnia a na szkodę starego europejskiego narodu.

portret użytkownika witold k

Ksiądz Jan Umiński: Sługa Rzeczypospolitej

orzel IV RP.png

z naszego archiwum

Przychodzi mi w XXX rocznicę odejścia księdza Jana Umińskiego zająć się tematem – wiele razy wskazywanym - jednak przy tej Postaci koniecznie na nowo wskazanym.

Kolejna bardzo ważna Rocznica

portret użytkownika Z sieci

Wczoraj minęła kolejna ważna Rocznica jedynej w naszym mieście wizyty św. Ojca św. Jana Pawła II. Papież odprawił wówczas Mszę św. na lotnisku na Lublinku, spotkał się z przedstawicielami łódzkiej inteligencji w Katedrze oraz z łódzkimi robotnicami w Zakładach „Obrońców Pokoju”. Dla mnie ta wizyta miała także bardzo osobiste wielkie znaczenie. Ks. bp (dziś abp) Władysław Ziółek powierzył mi odczytanie jednej z intencji Modlitwy Wiernych – adresowanej do ludzi pracy.

portret użytkownika witold k

Operacja „Zorza”

Solidarnosc_logo.gif

z naszego archiwum. Ponownie przewieszam swoj tekst z 2012

Wspomnienie w 25 rocznicę III papieskiej pielgrzymki do Ojczyzny.

Odnosząc się z szacunkiem i podziękowaniem za to, co przygotowuje łódzki Kościół, z okazji 25 rocznicy pielgrzymki Ojca Świętego do Łodzi - kilka słów refleksji opisujących tamten czas.

Subskrybuj zawartość