Skip to main content

Historia Przełomu

portret użytkownika witold k

Wyróżnieni to wezwani II

krzyż wolności i solidarności.jpg

28 marca 2025 w Muzeum Miasta Łodzi odbyła się kolejna (łódzka) w historii KWiS uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności AD 2025. Podniosła atmosfera sięgająca do istoty naszej narodowej trwałości — patetyczna forma pokazywania rodaków-współczesnych powstańców. To na wzór II RP, która uszanowała wieloma formami tych, którzy służyli poświęcili się niegdyś dla Rzeczypospolitej. Wartość sklejająca poróżnione administracje poszczególnych państwowych bytów poMagdalenkowych - III RP.

Moją na to reakcją (kawalera tegoż) będzie osobista wycieczka.

Wyrodne dzieci III RP właśnie ją grzebią?

portret użytkownika witold k
polska-flaga-stare.jpg

Oszołomsto występujące pod nickiem "koalicja 13 grudnia" zdaje się; jak ich ojcowie utrwalacze władzy ludowej dzielnie budują kolejną nieśmiertelną legendę wyklętych. Mowa o politycznym prześladowaniu poprzedniej administracji bękarta z Magdalenki III RP - dokładnie kelnerów tejże.

Czy piotrkowskie „Żaglówki” czeka przebudowa? 30. lat temu zostały miejską rzeźbą

portret użytkownika witold k

Pani Agnieszka prowokacyjnie pyta. Pyta jak rozumiem z młodzieńczej jeszcze naiwności. O co pyta. Pyta czy Pomnik Komara ma mieć zaproponowaną bramę... do układu na PRL (1967). Na naiwność Wojciecha Jaruzelskiego (1972) wymienioną na obrywki dla swoich z bezpieki (1983). Próba ogarnięcia tematu przez kelnerów z Magdalenki zakończyła się jak widzimy koalicją 13 grudnia.

Ku pamięci O. Stefana Miecznikowskiego

portret użytkownika Z sieci

28.grudnia (jutro w sobotę) o godz. 18.00 w kościele OO Jezuitów przy ul. Sienkiewicza 60 zostanie odprawiona Msza św. w intencji śp. O. Stefana Miecznikowskiego. To już X Rocznica Jego śmierci. Wielu ludzi w Łodzi wiele mu zawdzięcza. Służył pomocą więzionym, internowanym, zwalnianym z pracy – objętych represjami w okresie stanu wojennego. Wspierał NSZZ „Solidarność” od początku istnienia tego Związku. Udzielał schronienia działaniom tzw. „Solidarnościowej opozycji demokratycznej”. Jest Honorowym Obywatelem naszego miasta. Ma w naszym mieście ulicę i Pomnik.

13 grudnia 1981 r. – stan wojenny na UJ – czegoś nie rozumiem (po latach)

portret użytkownika Józef Wieczorek

Krakowski IPN na FB – https://www.facebook.com/IPNKrakow informując o rocznicy wprowadzeniu stanu wojennego pisze m.in. „Zawieszono działalność związków zawodowych i wielu innych organizacji, a także naukę w szkołach i na uczelniach.” Co jest informacją powszechnie znaną tym, których stan wojenny zastał w stanie utrzymywania kontaktu z rzeczywistością. Nauka na uczelniach została zawieszona i wykłady się nie odbywały, aż do 8 lutego 1982 r. bo w tym zakresie podporządkowano się dekretowi o stanie wojennym. Można było się przeciwstawiać, prowadzić strajk okupacyjny (tak było np.

portret użytkownika witold k

Mój 13 grudnia

Solidarnosc_logo.gif

z naszego archiwum

Na wstępie: Od lat czekam na spisywanie naszej lokalnej historii przełomu. Na portalu funkcjonują stosowne fora, grupy tematyczne, powstaje lokalna encyklopedia Solidarności. Niestety! Ale ciągle mam nadzieję, że coś się zmieni. Jednak czekać w nieskończoność nie można.

Zatem: Z pochodzenia, że tak powiem, z wyposażenia genetycznego jestem inteligentnym raptusem. Znajduję także ważnych wielkich przodków, którzy zapewne wyposażyli mnie w bezkompromisowość, odwagę, poświęcenie... Nie chodzę na łańcuchu, nie cierpię koterii.

III RP czyli Polin nie jest państwem niepodległym!

portret użytkownika Jacek Łukasik

Świętowanie niepodległości przypomina propozycję tańczenia boso, na którą nie słychać odpowiedzi Panny Młodej z dramatu Wyspiańskiego: „trza być w butach na weselu”.
Chcąc sobie odpowiedzieć na pytanie, czy warto obchodzić Święto Niepodległości, nie możemy uciec od polemiki ze znakomitym historykiem prof. Lechem Mażewskim, który w pracy „Polska jako junior partner? Szkice o polityce polskiej od elekcji Stanisława Augusta do upadku PRL” sformułował następującą tezę:

Zatrzymać piotrkowski neo ZBOWiD Cz.1

portret użytkownika witold k
herbPT.svg.png

z naszego archiwum

Zatrzymać piotrkowski neo ZBoWiD a są ku temu (w IX kadencji) warunki?

Oskarżony o zbrodnię komunistyczną Witold Ł. stał się skazanym Witoldem Łuciukiem

portret użytkownika Z sieci

Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy wyrok bezwzględnego pozbawienia wolności dla Witolda Łuciuka, zastępcy naczelnika więzienia w Barczewie i jednocześnie funkcjonariusza SB na etacie niejawnym, za znęcanie się nad więzionymi tam w latach 80. członkami władz NSZZ „Solidarność” (m.in. Andrzejem Słowikiem i Jerzym Kropiwnickim) oraz kierownictwa KPN (m.in. Tadeuszem Stańskim). Sąd stwierdził, iż zostali oni umieszczeni na specjalnym oddziale o warunkach najgorszych nie tylko w tym więzieniu. Sąsiadowali tam ze niemieckim zbrodniarzem wojennym Erichem Kochem.

Subskrybuj zawartość