Skip to main content

Książka, która powinna stać się obowiązkową lekturą dla Polaków

portret użytkownika Jacek Łukasik

I znowuż narażę się wielu osobom idąc pod prąd i cytując książkę rosyjskiego historyka i to wydaną w Polsce w 1951 r. Chodzi o książkę Eugeniusza Tarle o Talleyrandzie. Książka ta jednak wydaje się być bestsellerem. Jej pierwsze wydanie ukazało się w języku polskim w 1951 r. To rzecz o człowieku, który z ogromną lekkością, tak jak się urabia plastelinę, urabiał Polaków do wojny przeciwko Rosji.

Zapomniany dowódca batalionu Zośka

portret użytkownika Jacek Łukasik

24 marca 1992 r. w Neuquen w Argentynie odszedł z tego świata Ryszard Białous, ps. Jerzy, kapitan Armii Krajowej, harcmistrz, żołnierz wojny obronnej 1939 r., powstaniec warszawski, dowódca harcerskiego batalionu „Zośka”.
5 sierpnia 1944 r., w piątym dniu walk Powstania Warszawskiego, osobiście poprowadził on szturm na KL Warschau, niemiecki obóz koncentracyjny dla Polaków na terenie stolicy.
Obóz zajęto, uwolniono 348 więźniów. Białous przeżył, po wojnie trafił na emigrację.

Ofiara dwóch totalitaryzmów

portret użytkownika Jacek Łukasik

Za działalność konspiracyjną Stanisławę Rachwał aresztowało nazistowskie gestapo. Trafiła ona do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie doświadczyła wszystkiego, co najgorsze.
Po wojnie zaangażowała się w działalność podziemia i zbudowała prężną sieć polskiego wywiadu. Została za to skazana przez komunistyczny sąd na karę dożywotniego więzienia.
Po „odwilży gomułkowskiej” zwolniono ją z niego na mocy amnestii. Prześladowania wobec niej się wcale wtedy nie zakończyły, ale Stanisława na zawsze pozostała wierna swoim wartościom, gotowa do służby Polsce i ludziom.

Wielkie zaskoczenie w USA i na świecie

portret użytkownika Jacek Łukasik

Tym zaskoczeniem jest zapowiedź amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa odtajnienia akt dotyczących zabójstwa prezydenta Johna F. Kennedyego w 1963 r. Niektórzy oponenci Trumpa zarzucają mu, że chce ubić na tej decyzji jakiś kapitał polityczny. Moim zdaniem nie jest to aż tak istotne, gdyż obywatele amerykańscy mają niezbywalne prawo dowiedzieć się, jak zginął ich przywódca i kto stał za tą zbrodnią.

portret użytkownika witold k

Wyróżnieni to wezwani II

krzyż wolności i solidarności.jpg

28 marca 2025 w Muzeum Miasta Łodzi odbyła się kolejna (łódzka) w historii KWiS uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności AD 2025. Podniosła atmosfera sięgająca do istoty naszej narodowej trwałości — patetyczna forma pokazywania rodaków-współczesnych powstańców. To na wzór II RP, która uszanowała wieloma formami tych, którzy służyli poświęcili się niegdyś dla Rzeczypospolitej. Wartość sklejająca poróżnione administracje poszczególnych państwowych bytów poMagdalenkowych - III RP.

Moją na to reakcją (kawalera tegoż) będzie osobista wycieczka.

Trochę prawdy o stosunkach polsko – węgierskich w historii

portret użytkownika Jacek Łukasik

Niekiedy w historii faktycznie współdziałaliśmy z Węgrami, ale przeważnie bez takiego egzaltowanego infantylizmu, jaki objawiamy w ostatnich latach. A skoro miłość Polaków do Węgrów jest tak szczera i bezwarunkowa, to powinniśmy znieść także trochę prawdy.
Wielką furorę robi ostatnio wielokrotnie powielany post: „Mieliśmy wspólnych królów, wspólną historię, kochamy się jako narody. Węgrzy nigdy nie zrobili niczego przeciwko Polakom. Dziś Dzień Przyjaźni Polsko – Węgierskiej”. Rozbierzmy to zatem na składowe.

Jare Gody

portret użytkownika Jacek Łukasik

Wczoraj był 21 marca – pierwszy dzień wiosny, zwany inaczej dniem wagarowicza. Pamiętam z poprzednich lat liczne grupy młodzieży chodzące także po naszym mieście. W tym roku ze względów zdrowotnych do dnia 7 kwietnia przebywam bowiem de facto w areszcie domowym i stąd nie wiem, jak wyglądał w Piotrkowie Trybunalskim wczorajszy dzień. Pamiętam liczne dyskusje na temat tego dnia w prasie katolickiej. Utożsamiano ten dzień z karnawałem w Wielkim Poście, z rozluźnieniem obyczajów itp. Źródła obchodów tego dnia tkwią jednak w pradawnej obrzędowości słowiańskiej.

Ucieczka z piekła

portret użytkownika Jacek Łukasik

Tym piekłem na ziemi był osławiony Blok 11 KL Auschwitz (Oświęcimia) nazywany często blokiem śmierci. Polacy potrafili jednak i stamtąd się wydostać, chociaż źródła historyczne na ten temat zachowały się w znikomym stopniu. Zreferuję tu w skrócie jedną z takich ucieczek.
Józef Barcikowski urodził się 17 marca 1913 r. w Sapożynie pomiędzy Równem a Krzemieńcem na Wołyniu. Był technikiem budowlanym i oficerem rezerwy WP (ppor. od 1 stycznia 1938 r.).

Moje obawy związane z Karolem Nawrockim

portret użytkownika Jacek Łukasik

Punktem wyjścia niniejszego artykułu będzie facebookowa krótka dyskusja między przewodniczącą piotrkowskiego Klubu Gazety Polskiej, a Piotrkowskim Klubem Konfederacji.
Szefowa KGP w Piotrkowe Trybunalskim poinformowała na fb o piotrkowskich obchodach Dniu Żołnierzy Wyklętych. Piotrkowski Klub Konfederacji zripostował w następujący sposób (chodzi o sens, nie o dosłowny cytat): A dlaczego was nie było z nami w 2021 r.? Ganialiście wtedy ludzi, żeby nosili namordniki.

Czas Wielkiego Postu

portret użytkownika Małgorzata K

z naszego archiwum

Czas refleksji

Wielki Post zaczyna się Środą Popielcową, kiedy to poprzez przyjęcie popiołu uznajemy swoją ludzką słabość oraz gotowość wewnętrznej przemiany. Rozpoczynamy czterdziestodniowy czas pokuty, pojednania się z Bogiem i ludźmi.