
Mural w piotrkowskiej elektrowni
z naszego archiwum
2019 rok (styczeń) rocznica reaktywacji działalności polskiej Solidarności. Tej pod domeną Związku Zawodowego, ale także najszerzej rozumianego polskiego Sierpnia ’80. Wydarzenia 1980 roku, które zabrały tradycje II RP, oporu lat PRL, kierowały się w przyszłość na wzór najlepszych osiągnięć i tradycji II RP.
- Zaloguj się lub Zarejestruj by móc dodać komentarz
- Czytaj dalej

Mój 13 grudnia
z naszego archiwum
Na wstępie: Od lat czekam na spisywanie naszej lokalnej historii przełomu. Na portalu funkcjonują stosowne fora, grupy tematyczne, powstaje lokalna encyklopedia Solidarności. Niestety! Ale ciągle mam nadzieję, że coś się zmieni. Jednak czekać w nieskończoność nie można.
Zatem: Z pochodzenia, że tak powiem, z wyposażenia genetycznego jestem inteligentnym raptusem. Znajduję także ważnych wielkich przodków, którzy zapewne wyposażyli mnie w bezkompromisowość, odwagę, poświęcenie... Nie chodzę na łańcuchu, nie cierpię koterii.
- Zaloguj się lub Zarejestruj by móc dodać komentarz
- Czytaj dalej
Artysta na służbie Legionów
Kazimierz Zaborowski ur. 1890 r. w Krakowie jako syn Andrzeja i Anny. W latach 1909-1914 studiował na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych m.in. pod kierunkiem Stanisława Mieczysława Dębickiego, który zajmował się głównie zdobnictwem książek. Po śmierci Stanisława Wyspiańskiego, Dębicki objął katedrę malarstwa religijnego i dekoracyjnego. Te dwie pasje mistrza dostrzegalne są również w twórczości Zaborowskiego, na którego wpływ wywarł też Wojciech Weiss - rektora krakowskiej ASP, którego był uczniem. Po ukończeniu studiów i wybuchu I wojny światowej zgłosił się do służby w Legionach Polskich.
- Zaloguj się lub Zarejestruj by móc dodać komentarz
- Czytaj dalej
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- …
- następna ›
- ostatnia »