Skip to main content

Wystawa w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Logo Muzeum.jpg

Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do zapoznania się z nową wystawą, która przygotowana została w związku z przypadającą w tym roku 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. Ekspozycja podzielona została na osiem bloków tematycznych, których tytuły zaczerpnięte zostały z popularnych wówczas haseł, pieśni i utworów poetyckich:

 • 1. „Jeszcze trochę poczekaj, dorośnij. Opowiemy ci o tych wypadkach…” - część poświęcona wydarzeniom od sierpnia 1980 r. do grudnia 1981 r.
 • 2. „Komuna ma generała, a my mamy papieża!” - czyli życie codzienne w stanie wojennym
 • 3. „Wyrwij murom zęby krat, zerwij kajdany połam bat!” - część nawiązująca do aresztowań internowania i służby wojskowej
 • 4. „Kto wie, gdyby nas lepiej i piękniej kuszono…” - czyli przesłuchania i kontakty z władzami
 • 5. „Róbmy swoje! Póki jeszcze ciut się chce!” - przedstawia oficjalne i opozycyjne materiały kolportowane w zakładach pracy.
 • 6. „My do Ciebie Boże Ojcze swoje troski przez łzy kierujemy…” - poświęcona została roli kościoła, a zwłaszcza wydarzeniom, które odbywały się w kościele oo. Jezuitów w Piotrkowie
 • 7. „Drukujemy ulotki o tym, że jeszcze żyjemy. Grozi nam za to wyrok…” - prezentuje sposoby powielania i kolportażu tzw. bibuły oraz jej olbrzymią różnorodność zarówno w zakresie tematyki, formy, jak też treści.
 • 8. „ZOMO - bijące serce PZPR” nawiązuje do historii wykonanego w stanie wojennym napisu na murze jednego z piotrkowskich domów.

  Każdemu blokowi tematycznemu towarzyszy plansza z relacjami uczestników tamtych wydarzeń, które korelując z prezentowanymi w gablotach archiwaliami i muzealiami stanowią swoistą formę narracyjną opartą na wspomnieniach uczestników tamtych wydarzeń: Zenona Bartczaka, Moniki Bremerskiej, Grzegorza Filipczaka, Ewy Juszko-Pałubskiej, Marii Kabza, Mariana Kalinowskiego Małgorzaty Kowalczyk, Witolda Kowalczyka, Januariusza Kowalewicza, Zbigniewa Mrozińskiego, Romana Peski, Michała Pietrzyka, Zbigniewa Rutkowskiego, Urszuli Sadowskiej, Andrzeja Świstaka, Jacka Tworkowskiego, Jerzego Warzochy, o. Remigiusza Wysockiego.

  Dziękujemy za pomoc i życzliwość w realizacji wystawy, którą okazali: Jacek Bykowski, Kacper Czapczyk, Jakub Czerwiński, Grzegorz Filipczak, Łukasz Gruszecki, Jacek Klecel, Witold Kowalczyk, Edward Pastuszko, Mariusz Podmunicki, Michał Rżanek, Jacek Tworkowski, Piotr Zapart, Tadeusz Zawiślak, a także: Fundacja Cor Ignis, Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim, Muzeum Regionalne w Bełchatowie, Piotrkowskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o., Portal trybunalscy.pl , Stowarzyszenie Pro Memoria.

  Wystawa dostępna jest od grudnia 2021 do lutego 2022 r w salach Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, plac Zamkowy 4, w godzinach 10.00-18.00 oprócz poniedziałków i dni poświątecznych. W niedziele wstęp wolny.

 • 5
  Ocena: 5 (13 głosów)
  Twoja ocena: Brak

  Odwiedziłem wczoraj tę wystawę

  portret użytkownika Piotr Korzeniowski

  Jest super. Być może przeoczyłem ale nie ma na wystawie żadnych dokumentów dotyczących "dziwnej śmierci" Pana Sławomira Jarosa z Rozprzy, a przecież Redakcja "Czasu Piotrkowskiego" dysponowała nagraniami na kasetach magnetofonowych z rozmów na ten temat z Córką zamordowanego Marzeną Buczek. Wystawa jest bardzo ciekawa, brak jednak podsumowania, że ta walka niewiele dała. Dziś co prawda
  już nami nie rządzą patrioci ZSRR,
  lecz wielbiciele i sługusy innych państw.
  Jak nie Niemiec i Rosji to Izraela.
  Ciężko żyć pod okupacją takich włodarzy.

  Opcje wyświetlania odpowiedzi

  Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.