Skip to main content

Solidarność Piotrkowska

Wspomnienie niezbyt miłe (13)

portret użytkownika witold k
bl_jerzy_popieluszko.jpg

z naszego archiwum

Byłem tam w październiku 1984 – na Żoliborzu.

Czterdzieści lat to wystarczająco dużo aby na nowo podzielić się (w jednym miejscu) bardzo mocnym doświadczeniem.

Mowa o osobistym udziale w modlitwie w kościele zbudowanym odwrotnie – tyłem do ulicy - (błogosławiony Stefan Wyszyński) zraz po podaniu komunikatu o tym, że znaleziono ciało kapłana Jerzego Popiełuszki. W rozproszeniu w kilku miejscach o tym wspominam.

portret użytkownika witold k

Wyróżnieni to wezwani

krzyż wolności i solidarności.jpg

Wyróżnieni są wezwani. Po prostu. Na uwadze mam w szczególności wyróżnionych - odznaczonych Krzyżem Wolności i Solidarności w Piotrkowie Trybunalskim. Jest to kilka osób wśród żyjących. Pewien związek nieformalny między IPN sługą polskiej historii, Prezydentem Rzeczypospolitej a świadkami uczestnikami tamtego czasu wołającego o dziś. To wezwanie do współpracy na miarę każdego poczuwającego się do obywatelskiego obowiązku.

Oświadczenie

portret użytkownika grzegorz

13 grudnia

Niektórzy historycy po wielu latach od słynnego 13 grudnia próbują relatywizować a nawet tłumaczyć wprowadzenie stanu wojennego. To niedopuszczalne.
Stan wojenny został wprowadzony na terenie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej uchwałą Rady Państwa, podjętą w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku (co było niezgodne z Konstytucją PRL-u).

Było to siłowe działanie komunistycznych władz, zmierzające do rozbicia cieszącego się masowym poparciem Polaków Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

Większa aktywność ambasady Ukrainy

portret użytkownika witold k
PTUK.png

Trzeba to powiedzieć. Tak masowe przybywanie uciekinierów przed wojną powoduje to, że przybywają wszelakie społeczności…

Chciałbym wiedzieć - procentowo - jaki jest stan faktyczny jak idzie o ewakuujących się z terenów wojny a jaki tych, którzy korzystają z okazji i przybywają w nadziei na leszy start.

Nie widać Ukraińców z biało-czerwonymi wstążkami na swych piersiach. Na naszych niebiesko-żółte widać.

Zamiast podsumowania

WP_20220301_10_45_45_Prox.jpg

W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Muzeum w Piotrkowie przygotowało okolicznościową wystawę. Miał być wernisaż. Nie było z uwagi na pandemię… Miał być finisaż. Według oficjalnego przekazu, nie odbył się z uwagi na napięty plan wystawienniczy… Wystawa została zdemontowana. Udostępnione materiały i pamiątki wrócą do właścicieli, którym raz jeszcze dziękuję za życzliwość i pomoc w organizacji wystawy, będącej pierwszą tak dużą próbą przedstawienia wydarzeń z przed 40 lat związanych ze stanem wojennym w Piotrkowie.

Piotrkowskie banknoty stanu wojennego…

1 — kopia.JPG

Piotrkowskie banknoty stanu wojennego…
Jeszcze tylko do końca lutego można zapoznać się z wystawą poświęconą 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Zobaczyć można na niej m.in. banknoty obiegowe z okresu PRL z propagandowymi stemplami opozycji wykonanymi przez Edwarda Pastuszko. Wiele podobnych artefaktów z tamtego okresu, dziś jeszcze pozostaje ukrytych pośród rodzinnych pamiątek. Są one też częścią prywatnych zbiorów numizmatyków i muzealnych gabinetów numizmatycznych.

Armia Krajowa i piotrkowska „Solidarność”. Relacje wzajemne w stanie wojennym i nie tylko...

Zrzut ekranu (976) — kopia.png

14 lutego minęła 80. rocznica utworzenia Armii Krajowej. Warto wspomnieć tych AKowców, którzy swą niezłomną postawą wpływali na życiowe decyzje kolejnego pokolenia ludzi walczących o suwerenność Rzeczypospolitej. W naturalny sposób stali się oni niekwestionowanymi autorytetami dążeń niepodległościowych. Kiedy historia po raz kolejny zatoczyła koło i gdy pojawiła się sposobność do działania, bez zbędnej zwłoki angażowali się w działalność Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

Wystawa w Muzeum

portret użytkownika Z sieci

"Irytujący Historyk" w edukacyjnej ekspresji... jak zawsze.
https://www.youtube.com/user/IrytujacyHistoryk
https://patronite.pl/IrytujacyHistoryk

Zapraszamy do współpracy

movie: 
See video
Subskrybuj zawartość