Skip to main content

Solidarność Piotrkowska

Tu rodziła się Solidarność

145.png

Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do zapoznania się z wystawą okolicznościową „Tu rodziła się Solidarność”, która przygotowana została w związku z obchodami 45 rocznicy utworzenia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność. Wystawa powstała we współpracy z łódzkim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej. Zaprezentowane archiwalne dokumenty i osobiste pamiątki związane z tworzeniem się regionalnych i lokalnych struktur Solidarności zgromadzone zostały na potrzeby wystawy przez piotrkowskie Muzeum.

Tu trwa Solidarność

portret użytkownika witold k
45 solidarnosc.jpg

5 maja 2025 w piotrkowskim muzeum IPN wystawił, z okazji 45. rocznicy powstania Solidarności wystawę. Tytuł wystawy to “Tu rodziła się Solidarność “.

Marek Pietrowski

portret użytkownika witold k
Solidarnosc_logo.gif

Odszedł mój kolejny rodzinny ostatni (mam miałem Ich czworo) solidarnościowiec. Politycznie bliski nam dzisiaj zwolennikom zjednoczonej prawicy a to z tego względu, że podjął ówczesny trud - zadanie. Zadanie pokierowania Komisją Zakładową (styczeń 1989) z rozdania Grupy Roboczej Komisji Krajowej NSZZ”S”. Komisją w Piomie mojej Piomie… .

Piotrków Trybunalski tu wspomnę to po Łodzi i Szczecinie najważniejsze miejsce politycznej mądrości - ekspansji projektu nie uznającego Junty Wojskowej. O GR KK NSZZ”S można już znaleźć nie tylko u mnie ale i Wikipedii czy Encyklopedii Solidarności.

portret użytkownika witold k

Wyróżnieni to wezwani II

krzyż wolności i solidarności.jpg

28 marca 2025 w Muzeum Miasta Łodzi odbyła się kolejna (łódzka) w historii KWiS uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności AD 2025. Podniosła atmosfera sięgająca do istoty naszej narodowej trwałości — patetyczna forma pokazywania rodaków-współczesnych powstańców. To na wzór II RP, która uszanowała wieloma formami tych, którzy służyli poświęcili się niegdyś dla Rzeczypospolitej. Wartość sklejająca poróżnione administracje poszczególnych państwowych bytów poMagdalenkowych - III RP.

Moją na to reakcją (kawalera tegoż) będzie osobista wycieczka.

portret użytkownika witold k

Wyróżnieni to wezwani I

krzyż wolności i solidarności.jpg

z naszego archiwum

Wyróżnieni są wezwani. Po prostu. Na uwadze mam w szczególności wyróżnionych - odznaczonych Krzyżem Wolności i Solidarności w Piotrkowie Trybunalskim. Jest to kilka osób wśród żyjących. Pewien związek nieformalny między IPN sługą polskiej historii, Prezydentem Rzeczypospolitej a świadkami uczestnikami tamtego czasu wołającego o dziś. To wezwanie do współpracy na miarę każdego poczuwającego się do obywatelskiego obowiązku.

Wspomnienie niezbyt miłe (13)

portret użytkownika witold k
bl_jerzy_popieluszko.jpg

z naszego archiwum

Byłem tam w październiku 1984 – na Żoliborzu.

Czterdzieści lat to wystarczająco dużo aby na nowo podzielić się (w jednym miejscu) bardzo mocnym doświadczeniem.

Mowa o osobistym udziale w modlitwie w kościele zbudowanym odwrotnie – tyłem do ulicy - (błogosławiony Stefan Wyszyński) zraz po podaniu komunikatu o tym, że znaleziono ciało kapłana Jerzego Popiełuszki. W rozproszeniu w kilku miejscach o tym wspominam.

Oświadczenie

portret użytkownika grzegorz

13 grudnia

Niektórzy historycy po wielu latach od słynnego 13 grudnia próbują relatywizować a nawet tłumaczyć wprowadzenie stanu wojennego. To niedopuszczalne.
Stan wojenny został wprowadzony na terenie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej uchwałą Rady Państwa, podjętą w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku (co było niezgodne z Konstytucją PRL-u).

Było to siłowe działanie komunistycznych władz, zmierzające do rozbicia cieszącego się masowym poparciem Polaków Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

Subskrybuj zawartość