Skip to main content

Manifestacje Polaków

Rocznica umykająca?

portret użytkownika grzegorz

Minęła kolejna rocznica umykająca wśród współczesnych wydarzeń. Przyjmuje się, że 16 lutego 1941 r. powstała polska legendarna formacja wojskowa cichociemnych. Słowo ˝formacja˝ niezbyt szczęśliwie oddaje charakter owej grupy. Nie byli zwartą formacją ani oddziałem wojskowym, nie posiadali barw, sztandaru ani patrona, nie odwoływali się też do tradycji jakiejkolwiek wcześniej istniejącej jednostki wojskowej. Ich działalność z punktu widzenia ówczesnego sposobu prowadzenia wojny była czymś zupełnie nowym.

AKT POŚWIĘCENIA NIEPOKALANEMU SERCU NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

portret użytkownika Forum Ruchów Katolickich
shutterstock_1235257642.jpg

Papież Franciszek zaprasza wszystkich wiernych do włączenia się; 25 marca 16,30 2022

O Maryjo, Matko Boga i nasza Matko, uciekamy się do Ciebie w tej godzinie cierpienia. Jesteś naszą Matką, miłujesz nas i znasz nas: nic, co nosimy w sercu, nie jest przed Tobą ukryte. Matko miłosierdzia, tak wiele razy doświadczyliśmy Twojej opatrznościowej czułości, Twojej obecności, która przywraca nam pokój, ponieważ Ty zawsze prowadzisz nas do Jezusa, Księcia Pokoju.

Wyjątkowość reakcji Łodzi na stan wojenny

portret użytkownika Z sieci
lodz.png

Było kilka wyznaczników tej wyjątkowości:

 • 1. To tu, w ulotce podpisanej przez A Słowika i J Kropiwnickiego 13.12.1981 określono poraz pierwszy w Polsce stan wojenny jako WOJNĘ Z NARODEM
 • 2. w Łodzi zrealizowano w pełni uchwałę krajowych władz NSZZ „Solidarność” o proklamowaniu strajku generalnego w przypadku prowadzenia „stanu wyjątkowego” i jego rygorów.
 • 3. tylko tu akcja protestacyjna została proklamowana przez wybranych demokratyczne przywódców NSZZ „Solidarność” w regionie Ziemi Łódzkiej.
 • Zapal Światło Wolności

  portret użytkownika Z sieci
  swiatlo wolnosci.jpg

  IPN opublikował następujący Apel:

  Zapal Światło Wolności – 13 grudnia 2021, godz. 19.30

  W związku z przypadającą w tym roku 40. rocznicą ogłoszenia stanu wojennego Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do udziału w kampanii społecznej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” poprzez zapalenie 13 grudnia w oknie świecy i wyrażenie solidarności z ofiarami stanu wojennego.

  Wystawa w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

  Logo Muzeum.jpg

  Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do zapoznania się z nową wystawą, która przygotowana została w związku z przypadającą w tym roku 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. Ekspozycja podzielona została na osiem bloków tematycznych, których tytuły zaczerpnięte zostały z popularnych wówczas haseł, pieśni i utworów poetyckich:

 • 1. „Jeszcze trochę poczekaj, dorośnij. Opowiemy ci o tych wypadkach…” - część poświęcona wydarzeniom od sierpnia 1980 r. do grudnia 1981 r.
 • 2. „Komuna ma generała, a my mamy papieża!” - czyli życie codzienne w stanie wojennym
 • Nagroda Towarzystwa Patriotycznego

  portret użytkownika Z sieci

  Tydzień temu, w sobotę, otrzymałem Nagrodę Towarzystwa Patriotycznego „Żeby Polska była Polską” za rok 2021. Formuła uzasadnienia brzmiała: „Wybitnemu twórcy Solidarności Łódzkiej, konsekwentnemu politykowi wolnej Polski. Laudacje wygłosili Waldemar Krenc – przewodniczący ZR Ziemia Łódzka NSZZ „Solidarność” oraz Włodzimierz Tomaszewski, poseł na Sejm. Uroczystość prowadził Jan Pietrzak. Wręczono mi Dyplom oraz Statuetkę z brązu (bronzu?) przedstawiającą postać husarza z mieczem i skrzydłami. O przyznaniu tej Nagrody poinformowano mnie rok temu.

  Podchody Niepodległości

  portret użytkownika witold k
  marsz.jfif

  Mowa o Marszu Niepodległości; o w ostatnich latach, rodzaju podchodów, które jasno pokazują że Polska władza jest poza Polską… Że strach, zdrada, asekuracja z aktu założycielskiego II RP, PRL potem III RP cały czas trwa. O ironio. Zaatakowali nas Ci (1939), którzy wypuścili Piłsudzkiego... w dwa lata po tym jak to uznaliśmy.

  portret użytkownika witold k

  XXX lat duszpasterstwa zawodowego energetyków

  img101.jpg

  z naszego archiwum

  Kilka zdań, które już dawno (w różnych miejscach) popełniłem, a które – takie jest oczekiwanie - należy zebrać w jednym.

  Rocznica nie tylko „Marszu Głodowego”

  portret użytkownika Z sieci
  lodz.png

  Zaproszenie, jakie otrzymałem od Przewodniczącego ZR NSZZ „Solidarność i Dyrektora Łódzkiego Oddz. IPN dotyczy uczczenia 40 Rocznicy „Marszu Głodowego” odsłonięciem stosownej Tablicy. 15.lipca1981 Walne Zebranie Delegatów Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” podjęło Uchwałę w tej sprawie. Uprzejmie przypominam, że Marsz Głodowy wypełnił ostatni dzień Protestu Głodowego Łodzian. Był to protest czterodniowy. Pierwszego dnia ul. Piotrkowską przejechało kilkadziesiąt autobusów MPK. Drugiego tą samą trasą od Pl. Niepodległości do Pl.

  portret użytkownika witold k

  Jan Paweł II – Patron Piotrkowa Trybunalskiego

  Obwoźna wystawa co oczywiste poruszyła piotrkowskie dobre serca szczególnie te z Muzeum zwłaszcza jedno i w ambicjach jest pokazanie Jana Pawła II z perspektywy piotrowskiego podwórka. W dokumentach, pamiątkach, świadectwach Piotrkowian.

  Subskrybuj zawartość