Skip to main content

Grupa Robocza Komisji Krajowej NSZZ "S"

Oskarżony o zbrodnię komunistyczną Witold Ł. stał się skazanym Witoldem Łuciukiem

portret użytkownika Z sieci

Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy wyrok bezwzględnego pozbawienia wolności dla Witolda Łuciuka, zastępcy naczelnika więzienia w Barczewie i jednocześnie funkcjonariusza SB na etacie niejawnym, za znęcanie się nad więzionymi tam w latach 80. członkami władz NSZZ „Solidarność” (m.in. Andrzejem Słowikiem i Jerzym Kropiwnickim) oraz kierownictwa KPN (m.in. Tadeuszem Stańskim). Sąd stwierdził, iż zostali oni umieszczeni na specjalnym oddziale o warunkach najgorszych nie tylko w tym więzieniu. Sąsiadowali tam ze niemieckim zbrodniarzem wojennym Erichem Kochem.

Przykro. Bardzo przykro

portret użytkownika Z sieci

Dla jasności: nie jestem i nigdy nie byłem członkiem PiS. Kiedyś równą niechęcią traktowałem obydwie formacje – których powstanie i działanie doprowadziło do zniknięcia ze sceny politycznej „mojej” AWS. W moich pierwszych wyborach na Prezydenta m. Łodzi moim przeciwnikiem był kandydat PO-PiS, a ja startowałem z listy Łódzkiego Porozumienia Obywatelskiego. W sumie jednak szukałem z nimi porozumienia – bo były dla mnie „spadkobiercami mojej Solidarności”.

Początek rewolucji „Solidarności”

portret użytkownika Z sieci
Solidarnosc_logo.gif

Co najmniej kilkadziesiąt wielkich przedsiębiorstw w kilkunastu miastach na terenie Polski wskazuje „swoją” datę protestu z lata 1980 r. Również na terenie Łodzi co najmniej 9 zakładów rozpoczynało strajk w różnych terminach tamtego lata. Ale dopiero proklamacja strajku przez łódzkie MPK 26.sierpnia była oficjalnym początkiem udziału naszego miasta w tamtej rewolucji, której ostatecznym efektem było obalenie komuny i odzyskanie niepodległości przez nasz kraj. Strajku komunikacji miejskiej nie można było ukryć ani zamilczeć w mediach.

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

portret użytkownika witold k

Lech Parell szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

polska_flaga01.jpg

Lech Parell rocznik 1967 czyli 14 latek jak idzie o datę przejęcia władzy w PRL przez Juntę Wojskową jest kombatantem odznaczonym Krzyżem Wolności i Solidarności. Pan minister raczył na Monte Cassino 2024 pomieszać Wojsko Polskie z Wehrmachtem.

portret użytkownika witold k

To żeśmy się dowiedzieli jaką rolę ma pełnić Goi

polska-flaga-stare.jpg

To żeśmy się dowiedzieli jaką rolę ma pełnić Goi w programie żydowskiego szowinizmu (sic) masonerii żydowskiej. Jeśli jednak są w nas nadzieje to napiszmy, zadzwońmy; do prezydenta do marszałka Izraela w sprawie postawienia szopki z nowo narodzonym Żydem który zamiast zabijać wroga (chanuki) życie za niego odda z rąk ziomków; jak tylko dorośnie.

2023 Dziennik Łódzki zapomniał o Łodzi

portret użytkownika Z sieci

W weekendowym numerze DŁ zamieszczono dość obszerną notkę nt 13.grudnia 1981 – ogłoszenia stanu wojennego. Wspomina się w nim o wydarzeniach w Gdańsku, Warszawie i na Śląsku. I ani słowa o Łodzi. A przecież to tu odbyła się tego dnia największa w Polsce wielogodzinna manifestacja po gmachem Zarządu Regionalnego. I tu pojawiło się wezwanie do strajku generalnego (wzięło w nim udział następnego dnia kilkanaście wielkich zakładów z wielotysięcznymi załogami.

Benedykt Czuma nie żyje

portret użytkownika witold k
21.11.2023 13:00
21.11.2023 16:00
czuma.jpg

Zmarł Benedykt Czuma, działacz opozycji PRL
Benedykt Czuma był m.in. jednym z doradców Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego. W 2016 został Odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Zmarł w wieku 82 lat.

16 listopada zmarł Benedykt Czuma uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 21 XI o godz. 13ej w kościele pw. Najświętszego Sakramentu (przy ulicy Sobótki 11 w Łodzi) Następnie o godzinie 14.15 Benedykt Czuma zostanie pochowany na cmentarzu Św. Rocha przy ul. Zgierskiej 141.

***

Historia, której nie ma

portret użytkownika pasternik

Od lat ja Witold Kowalczyk jestem podgryzany u nas służy tutaj Piotr Korzeniowski; takie głupawe wrzutki nieznanych intencji i autora. Chyba jednak sprawa się wyjaśnia; liczę, że na naszych łamach.

Ale nie o tym.

Nie wierzę w to, że ktoś otrzymał w latach osiemdziesiątych (1984-1988) ulotkę sygnowaną "Pasternik" i ją zachował. Jeśli tak jest i ten ktoś tutaj trafi proszę o jej skopiowanie dla mnie.

witold k

19 października 2023

Rocznica śmierci Grzegorza Palki

portret użytkownika Z sieci

Zginął 12.lipca 1996 r. wskutek zderzenia samochodu z TIRem na szosie pod Łodzią. Śmierć poniósł także jego syn oraz jego kolega. Przeżyła żona Jadwiga. Grzegorz był wielką postacią w historii Łodzi i Polski. W r. 1980 w jego prywatnym mieszkaniu został założony Międzyzakładowy Komitet Założycielski Związków Zawodowych – organizacji, która we wrześniu tegoż roku przyjęła imię NSZZ Solidarność”.

Wyrok po 15 latach

portret użytkownika Z sieci

15 lat trwał proces przeciw funkcjonariuszom więzienia w Barczewie oskarżonych o stosowanie represji w stosunku do więźniów politycznych. Spośród trzech „szczególnie zasłużonych” do końca procesu dożył tylko jeden – zastępca komendanta, szef ochrony, szef opresyjnego oddziału XIV , na którym przetrzymywani byli w bardzo złych warunkach (o nich napiszę przy innej okazji) więźniowie polityczni – przywódcy NSSZ „Solidarność” i Konfederacji Polski Niepodległej. Ów funkcjonariusz-kapitan służby więziennej był jednocześnie zatrudniony na „niejawnym etacie” w Służbie Bezpieczeństwa.

Subskrybuj zawartość