Skip to main content

Historia Piotrkowa

Prokapitalizm pod strzechą

portret użytkownika witold k
herbPT.svg.png

Dobijając się o niezbędne miejsce w panteonie Piotrkowian dla Jana Małka, wyłuskując i personalizując środowiska, może bardziej wskazując na polski żywioł zdań kilka.

Zostawiam na boku II RP – permanentną wojnę byłych zaborców o wpływy w nowym bycie, który w swej ideowej naiwności nazwał się II Rzeczpospolitą. Przejdę od razu do kolejnej naiwności do III RP. Tutaj podobnie do II RP obcy podrzucili nawiązanie do Rzeczypospolitej po to aby uśpić żywioł dokładnie katolicki żywioł. Wybrać. Przebrać go i zatrudnić do roboty w istocie nie dla rzeczy pospolitej Polskiej.

Jan Michał Małek

portret użytkownika witold k
10.05.2022 11:30
10.05.2022 13:30
100522malek..-1-1536x1086.jpg

Piotrkowianin wraca do Domu w swych prochach a w swej duszy do Domu Ojca. Biografię tej znamienitej Postaci przywołuję do własnego jej odnalezienia i zapoznania się.

Wyrażając pokorną wdzięczność za długie i przykładne życie naszego Ziomka przeniosę siebie i nas do gniazda, jakie dzięki piotrkowianom, skupionym przez lata; dziesiątki lat, w lokalnym środowisku, potem środowiskach ugruntowało się w zdrowej opozycji do polityki Miasta także kraju – mowa o nierozsądnym działaniu w latach osiemdziesiątych XX w i potem aż do dziś.

Misterium "męki piotrkowskiej"

portret użytkownika witold k
herbPT.svg.png

Niezwykle wydarzenia, datujące się jak pamiętam na 1987 rok, a realizujące się dwa razy w roku w październiku i wielkim tygodniu to żywa potrzebna tkanka piotrkowskiej wspólnoty.

Po pierwsze, co należy przypomnieć; religijna manifestacja żywej wiary to dzieło polskiego Sierpnia 80’ ze swym piotrkowskim gniazdem u o.o. Jezuitów - mowa o Duszpasterstwie Ludzi Pracy. Wiele o tym; w mojej pisaninie, i na progu powstania - Izby Pamięci.

Koncert Pieśni Wielkopostnych w wykonaniu muzyków z zespołu Gloria de Dios

r.png

W najbliższą sobotę 2 kwietnia w kościele oo. Jezuitów w Piotrkowie o godz. 18.00. odbędzie się Koncert Pieśni Wielkopostnych w wykonaniu muzyków z zespołu Gloria de Dios. Wykonawcy zaprezentują skłaniające do refleksji i przemyśleń pieśni wielkopostne. Koncert działającego już od 20 lat piotrkowskiego zespołu, połączony będzie z akcją charytatywną na rzecz uchodźców podczas której zbierane będą datki i dary dla uchodźców z Ukrainy.

portret użytkownika witold k

Zmarł Ryszard Potyrała

300322ryszardpotyrala-1-1536x1086.jpg

Ważna. Wartościowa. Mądra. Merytoryczna Postać. Jedna z Tych, z którymi łączy mnie szczególna polityczna więź, z którymi obiecana sobie długa rozmowa - nie odbędzie się; po tej stronie padołu.

Szkoda.

Moja to wina. Tato świętej pamięci Ryszarda długo żył; więc odkładałem ważną rozmowę. Ważną dla PT, dla PGE, dla Solidarności.

Mowa o próbie układania Energetyki wedle form prawnych, własnościowych - jakie ustaliśmy w podziemnemu a na które była po 1989 w ca 1994 roku zgoda dyrektora Potyrały.

Bezkarność urzędnicza

portret użytkownika witold k
polska-flaga-stare.jpg

Nie mogę zjawiska nie wskazać. Mowa o niechęci antypisowców do zapisu o bezkarności urzędniczej w sprawie ustawy o pomocy ofiarom wojny. Temat dotykałem kilka razy. Teraz ponownie do meritum. Mowa bowiem o dziadostwie to za Macioskem – mój czytelnik wie…

Przodka zostawiam bo to XIX w. Wspomnę, że darmozjad, obibok nie dostał jałmużny. Jak poprosił o pracę dostał ją a za nią zapłatę.

Zamiast podsumowania

WP_20220301_10_45_45_Prox.jpg

W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Muzeum w Piotrkowie przygotowało okolicznościową wystawę. Miał być wernisaż. Nie było z uwagi na pandemię… Miał być finisaż. Według oficjalnego przekazu, nie odbył się z uwagi na napięty plan wystawienniczy… Wystawa została zdemontowana. Udostępnione materiały i pamiątki wrócą do właścicieli, którym raz jeszcze dziękuję za życzliwość i pomoc w organizacji wystawy, będącej pierwszą tak dużą próbą przedstawienia wydarzeń z przed 40 lat związanych ze stanem wojennym w Piotrkowie.

Ojciec Piotr Sasin SJ - autor pieśni, katecheta i misjonarz

o. Piotr Sasin SJ.png

W niedzielny poranek 27 lutego 2022 r., w Kolegium Księży Jezuitów w Gdyni, w wieku 82 lat zmarł o. Piotr Sasin SJ. Msza Święta pogrzebowa odbędzie się w sobotę 5 marca 2022 r. o godzinie 11.00 w parafii św. Stanisława Kostki w Gdyni przy ul. Tatrzańskiej 35. Dalsze uroczystości pogrzebowe będą miały miejsce na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni około godziny 12.30.

Piotrkowskie banknoty stanu wojennego…

1 — kopia.JPG

Piotrkowskie banknoty stanu wojennego…
Jeszcze tylko do końca lutego można zapoznać się z wystawą poświęconą 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Zobaczyć można na niej m.in. banknoty obiegowe z okresu PRL z propagandowymi stemplami opozycji wykonanymi przez Edwarda Pastuszko. Wiele podobnych artefaktów z tamtego okresu, dziś jeszcze pozostaje ukrytych pośród rodzinnych pamiątek. Są one też częścią prywatnych zbiorów numizmatyków i muzealnych gabinetów numizmatycznych.

Armia Krajowa i piotrkowska „Solidarność”. Relacje wzajemne w stanie wojennym i nie tylko...

Zrzut ekranu (976) — kopia.png

14 lutego minęła 80. rocznica utworzenia Armii Krajowej. Warto wspomnieć tych AKowców, którzy swą niezłomną postawą wpływali na życiowe decyzje kolejnego pokolenia ludzi walczących o suwerenność Rzeczypospolitej. W naturalny sposób stali się oni niekwestionowanymi autorytetami dążeń niepodległościowych. Kiedy historia po raz kolejny zatoczyła koło i gdy pojawiła się sposobność do działania, bez zbędnej zwłoki angażowali się w działalność Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

Subskrybuj zawartość