Skip to main content

Dalej już nie można, trzeba dać świadectwo

portret użytkownika witold k
pasternik.gif

XXXVII List do Przyjaciół

Przed laty założyłem kilka internetowych tagów mających pogrupować naszą aktywność - działalność z lat osiemdziesiątych. Tę legalną w świetle prawa międzynarodowego, a nielegalną wedle Junty Wojskowej w PRL, tę dziś niewygodną z wielu względów...

Nikt z piotrkowian, a do Nich w szczególności kierowałem prośbę-apel, nie podjął tematu, za to wielu postarało się o status działacza antykomunistycznego, o co właśnie i ja mam zamiar wystąpić. Mój dotychczasowy status "osoby poszkodowanej przez komunizm" (2006) został zlikwidowany i istnieje kolejna procedura porządkowania naszej historii.

Moja i moich przyjaciół przyrodzona skromność ociera się o grzech zaniechania. Powoduje powstawanie nieprawdziwych bytów, które zniekształcają cel, sens naszej aktywności z tamtych lat. Problem wiele razy wskazywałem w formie ogólnej, jednak, widzę potrzebę dokładnego wskazania zniekształceń w procesie kwerendy i wnioskowanie, ocenianie na tej podstawie, zdarzeń czy postaw.

Zaproszenie dalej jest aktualnie z tą różnicą, że dłużej czekał nie będę. Sam opiszę swoją aktywność przynajmniej na początek tę zamieszczoną w archiwum IPN, a ewidentnie zmanipulowaną przez byłych funkcjonariuszy.

Rzecz w tym problemie, że IPN-owskie archiwa bez naszej wyjaśniającej aktywności (to się dzieje) spełniają toksyczną funkcję. Wiem to na swoim przykładzie od lat... do tej pory przemilczałem ewidentne zmanipulowania wypaczające np. moją pracę, intencje. Czekałem jednak na pierwszeństwo Tych, którzy, tak myślałem, mają tutaj przywilej.

Zapraszam do współpracy, do składania w większe bloki spraw i wydarzeń, które widziane dziś z perspektywy, jak i ograniczonej wtedy wiedzy, pozwolą na merytoryczne wnioski oceny tego, co było i jaki ma wpływ na dzień dzisiejszy. A ma. Będę pokazywał na swoim przykładzie.

Tag (wspólną nazwę) moich wspomnień, wyjaśnień zaciągnę z Małgorzaty K. prywatnie żony, która niegdyś, na moją prośbę, tak zatytułowana swoją refleksję. „Wspomnienie niezbyt mile” Umieszczę w grupie tematycznej Piotrków Trybunalski w latach Sierpniowego przełomu.

witold k

30 lipca 2019

5
Ocena: 5 (6 głosów)
Twoja ocena: Brak