Skip to main content

Paweł Kendra

Sławomir Jaros – śmierć niewyjaśniona

Sławomir Jaros.png

29 listopada 2023 r. mija 40 lat od śmierci Sławomira Jarosa. Śmierci, która mimo upływu czasu otoczona pozostaje kirem niewyjaśnionej tajemnicy. Do dziś, nie udało się do końca i w sposób jednoznaczny wyjaśnić okoliczności tej śmierci, mimo prób podejmowanych przez Nadzwyczajną Komisję Sejmową ds. Zbadania Działalności MSW (tzw. Komisja Rokity działającą od 17.08.1989 r. do 26.09.1991 r.) i warszawską Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (postępowanie prowadzone od 5.10.2006 r. do 29.02.2012 r.).

Wystawa plenerowa Wojskowe Obozy Internowania w Polsce (1982-1983)

80-94843.jpg

16 listopada 2023 r. przed gmachem głównym Akademii Piotrkowskiej przy ul. Słowackiego otwarta została wystawa plenerowa pt.: „I nazywali to Wojskiem Polskim…! Wojskowe Obozy Internowania w Polsce (1982-1983)”. Plenerowa ekspozycja prezentuje historię Wojskowych Obozów Internowania, w których umieszczono opozycjonistów z 35 ówczesnych województw. Internowanie przeprowadzone pod przykrywką „ćwiczeń wojskowych” służyły izolacji najbardziej niepokornych opozycjonistów, którzy mogli zainicjować lub włączyć się w akcję protestacyjną przeciwko uchwalonej w październiku 1982 r.

Jeszcze na marginesie 17 września…

ul 17 września.png

17. września w Polsce obchodzony jest jako rocznica agresji sowieckiej, wydarzenia które otrzymało przysłowiowe miano „nóż w plecy”. Na Białorusi dzień ten obchodzony jest obecnie jako „Dzień Jedności Narodowej”. Sama koncepcja świętowania w tym dniu sięga jednak jeszcze czasów radzieckich. Data ta była na tyle ważna, że po dziś dzień na Białorusi spotkać można tabliczki z nazwami ulic, na których widoczne są rosyjskobrzmiące napisy: ул. 17 сентября . Nawiasem mówiąc, w języku białoruskim zapis ten brzmi zupełnie inaczej: вул. 17 верасня .

Pamięci „robotnika kultury”

3.jpg

"Tak się już dzieje, że nazwiska niektórych animatorów kultury nie schodzą ze szpalt gazet. Jest to rezultat oddawania sprawiedliwości ludziom niestrudzonym, pełnym inicjatywy, nowatorom w sferze kultury. Ale warto od czasu do czasu poszukać także tych cichych „robotników kultury”, nieraz niedostrzeganych. Oni, bywa, działają ofiarnie na co dzień utrwalają wartości kultury, choć jakby bez echa..." (Jerzy Kisson Jaszczyński, Zasługują na poznanie, [w:] „Tygodnik Piotrkowski”, 5 maja 1985 r.)

Koncert Pieśni Wielkopostnych w wykonaniu muzyków z zespołu Gloria de Dios

r.png

W najbliższą sobotę 2 kwietnia w kościele oo. Jezuitów w Piotrkowie o godz. 18.00. odbędzie się Koncert Pieśni Wielkopostnych w wykonaniu muzyków z zespołu Gloria de Dios. Wykonawcy zaprezentują skłaniające do refleksji i przemyśleń pieśni wielkopostne. Koncert działającego już od 20 lat piotrkowskiego zespołu, połączony będzie z akcją charytatywną na rzecz uchodźców podczas której zbierane będą datki i dary dla uchodźców z Ukrainy.

Zamiast podsumowania

WP_20220301_10_45_45_Prox.jpg

W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Muzeum w Piotrkowie przygotowało okolicznościową wystawę. Miał być wernisaż. Nie było z uwagi na pandemię… Miał być finisaż. Według oficjalnego przekazu, nie odbył się z uwagi na napięty plan wystawienniczy… Wystawa została zdemontowana. Udostępnione materiały i pamiątki wrócą do właścicieli, którym raz jeszcze dziękuję za życzliwość i pomoc w organizacji wystawy, będącej pierwszą tak dużą próbą przedstawienia wydarzeń z przed 40 lat związanych ze stanem wojennym w Piotrkowie.

Ojciec Piotr Sasin SJ - autor pieśni, katecheta i misjonarz

o. Piotr Sasin SJ.png

W niedzielny poranek 27 lutego 2022 r., w Kolegium Księży Jezuitów w Gdyni, w wieku 82 lat zmarł o. Piotr Sasin SJ. Msza Święta pogrzebowa odbędzie się w sobotę 5 marca 2022 r. o godzinie 11.00 w parafii św. Stanisława Kostki w Gdyni przy ul. Tatrzańskiej 35. Dalsze uroczystości pogrzebowe będą miały miejsce na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni około godziny 12.30.

Piotrkowskie banknoty stanu wojennego…

1 — kopia.JPG

Piotrkowskie banknoty stanu wojennego…
Jeszcze tylko do końca lutego można zapoznać się z wystawą poświęconą 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Zobaczyć można na niej m.in. banknoty obiegowe z okresu PRL z propagandowymi stemplami opozycji wykonanymi przez Edwarda Pastuszko. Wiele podobnych artefaktów z tamtego okresu, dziś jeszcze pozostaje ukrytych pośród rodzinnych pamiątek. Są one też częścią prywatnych zbiorów numizmatyków i muzealnych gabinetów numizmatycznych.

Armia Krajowa i piotrkowska „Solidarność”. Relacje wzajemne w stanie wojennym i nie tylko...

Zrzut ekranu (976) — kopia.png

14 lutego minęła 80. rocznica utworzenia Armii Krajowej. Warto wspomnieć tych AKowców, którzy swą niezłomną postawą wpływali na życiowe decyzje kolejnego pokolenia ludzi walczących o suwerenność Rzeczypospolitej. W naturalny sposób stali się oni niekwestionowanymi autorytetami dążeń niepodległościowych. Kiedy historia po raz kolejny zatoczyła koło i gdy pojawiła się sposobność do działania, bez zbędnej zwłoki angażowali się w działalność Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

Łowiecki testament Krzysztofa Grabałowskiego - nestora myśliwych i leśników

Krzysztof Grabałowski.png

Związany z ziemią piotrkowską nestor myśliwych i leśników Krzysztof Grabałowski urodził się w 1935 r. w parafialnej miejscowości Wiewiec położonej w gminie Zamoście na terenie ówczesnego województwa łódzkiego, około 20 km na północny-zachód od Radomska. Od dzieciństwa fascynowała go okoliczna przyroda. Już jako siedmioletni chłopiec wymykał się z domu aby przyglądać się nagance podczas polowania na zające. Po ukończeniu szkoły powszechnej, kontynuował naukę w Technikum Leśnym w Rogozińcu w Wielkopolsce.

Subskrybuj zawartość