Skip to main content

Grzegorz Lorek

Po co nam radni, a do czego służy prezydent miasta?

portret użytkownika grzegorz
polska_flaga01.jpg

z naszego archiwum

"Radni są potrzebni żeby być bezradni i pobierać diety, a prezydent żeby ładnie się prezentował, a niekoniecznie rozwiązywał problemy ludzi". Mniej więcej tak mówią mieszkańcy nie tylko naszego miasta.

Partnerstwo Publiczno-Prywatne jako sposób na inwestycje w gminie w czasach kryzysu

portret użytkownika grzegorz
herbPT.svg.png

z naszego archiwum

Zadłużenie samorządów tak wzrosło, że niektóre gminy stoją na przekroczeniach limitu dopuszczalnego zadłużenia wynoszącego 60 procent wysokości budżetów.

Oświadczenie

portret użytkownika grzegorz

Powstanie styczniowe w Piotrkowie Trybunalskim

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Powstanie styczniowe w Piotrkowie Trybunalskim. Piotrków miał w dość ogólnych planach powstańczych pełnić dość ważną rolę. Po jego odbiciu z rąk rosyjskich z okolicy naszego miasta miały być prowadzone operacje wojskowe na kierunku Warszawa i Kielce.

portret użytkownika grzegorz

Jest w Piotrkowie taka świątynia

Gdy wjeżdżamy do miasta od strony Częstochowy, jej ogromna bryła dominuje nad zrębem Starego Miasta. To Kościół św. Franciszka Ksawerego nazywany powszechnie przez piotrkowian kościołem u jezuitów.

No właśnie, jezuici, Zakon Rycerzy Chrystusowych - chyba najbardziej znienawidzony związek przez przeciwników Kościoła, będący jednocześnie dla wierzących symbolem niezłomności i lojalności w dawnych czasach, ale także dziś. Jego powstanie i niemalże wojskowa organizacja dawały mu siłę w trudnych czasach reformacji i w XIX w., kiedy wspomagał walkę Polaków o niepodległość.

Oświadczenie

portret użytkownika grzegorz

13 grudnia

Niektórzy historycy po wielu latach od słynnego 13 grudnia próbują relatywizować a nawet tłumaczyć wprowadzenie stanu wojennego. To niedopuszczalne.
Stan wojenny został wprowadzony na terenie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej uchwałą Rady Państwa, podjętą w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku (co było niezgodne z Konstytucją PRL-u).

Było to siłowe działanie komunistycznych władz, zmierzające do rozbicia cieszącego się masowym poparciem Polaków Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

Rocznica umykająca?

portret użytkownika grzegorz

Minęła kolejna rocznica umykająca wśród współczesnych wydarzeń. Przyjmuje się, że 16 lutego 1941 r. powstała polska legendarna formacja wojskowa cichociemnych. Słowo ˝formacja˝ niezbyt szczęśliwie oddaje charakter owej grupy. Nie byli zwartą formacją ani oddziałem wojskowym, nie posiadali barw, sztandaru ani patrona, nie odwoływali się też do tradycji jakiejkolwiek wcześniej istniejącej jednostki wojskowej. Ich działalność z punktu widzenia ówczesnego sposobu prowadzenia wojny była czymś zupełnie nowym.

Debata Radia Łódź

portret użytkownika grzegorz
movie: 
See video

Wydarzenia marcowe

portret użytkownika grzegorz

Wydarzenia marcowe lub Marzec 1968. Geneza tego, co wydarzyło się prawie 54 lata temu, jest trudna do uchwycenia. Historycy zajmujący się polskimi dziejami po 1945 r. są zdania, że ów wielopłaszczyznowy i trudny do ostrego zdefiniowania kryzys społeczny rozpoczął się już w 1967 r., a wygasł dopiero latem 1968, rok później. Nie można choć nie wspomnieć o głównym wątku tego kryzysu, jakim było rozczarowanie społeczeństwa powolnym, ale niezwykle skutecznym kurczeniem się obszaru swobód obywatelskich i oczywiście elementów demokracji po ważnych wydarzeniach i przemianach w roku 1956.

Wrogie siły bedą podsycały

portret użytkownika grzegorz
movie: 
See video
Subskrybuj zawartość