Skip to main content

Jerzy Kropiwnicki

Goralenvolk – bolesne wspomnienie

portret użytkownika Z sieci

Nie jest tajemnicą, że kocham polskie Tatry. Przemierzyłem wszystkie szlaki turystyczne. Niektóre po wielekroć. Zyskałem przyjaźń wielu górali, gdy przyczyniłem się do ustanowienia powiatu ze stolicą w Zakopanem i gdy reprezentowałem rząd w staraniach Zakopanego o prawo organizowania Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Wiem jak bolesne jest wspomnienie okupacji niemieckiej, a zwłaszcza przystąpienia części górali do stworzonego przez Niemców „aryjskiego narodu pod nazwą goralenvolk”. Znaleźli szanowanego przywódcę z wielkiego góralskiego rodu – Wacława Krzeptowskiego.

Coś poszło nie tak?

portret użytkownika Z sieci

Zaskakujący koniec wizyty naszego prezydenta i premiera w Waszyngtonie – nie odbyła się wspólna konferencja prasowa podsumowująca wizytę, ani pożegnanie wcześniej odlatującego. Po powrocie do kraju minister Sikorski przeprowadził „masakrę” ambasadorów powołanych przez prezydenta, ryzykując nawet obniżenie rangi naszych przedstawicielstw w tak ogromnej ilości krajów. Wygląda to na „ślepą zemstę” rozwścieczonego ministra, dokonywaną za zgodą p(a może nawet z zachętą) premiera.

Ukarać chuliganów

portret użytkownika Z sieci

Pan Szymon Hołownia, Marszałek Sejmu RP, stwierdził, że należy ostro karać chuliganów, którzy rzucali kamieniami w czasie manifestacji rolników. Bardzo słusznie. Zacząć należy od chuliganów w mundurach policyjnych – tych, co kamieniami rzucali zza pleców kordonu stworzonego przez oddział mundurowych. Oraz tych, którzy porwali człowieka z biało-czerwoną flagą, wywlekli go poza szereg mundurowych i tam skatowali.

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

12 marca 2024

Francuzi mają łatwość zabijania.

portret użytkownika Z sieci

Wprowadzili do Konstytucji prawo do aborcji. Świat się zadziwił – jedni się zgorszyli, inni zachwycili. A nie powinno to zadziwiać. Francuzi mają łatwość zabijania „w imię postępu”. Ich Wielka Rewolucja to historia morderstw popełnianych na „wrogach rewolucji”.

Oburza mnie morderstwo popełnione na Nawalnym i podziwiam jego bohaterstwo. Kropka.

portret użytkownika Z sieci

Oburza mnie morderstwo popełnione na Nawalnym. Kropka. Oburza mnie zbrodnia. Morderstwo i sposób jego dokonania. Podziwiam jego bohaterstwo. Ale za wzór demokraty go nie uważam. Nietrudno ustalić, że jego poglądy niewiele się różniły od poglądów Putina. Też marzył o odbudowie „wielkiej, wspaniałej Rosji – wszelkimi metodami”. Poparł „odzyskanie Krymu” bezpośrednio po zajęciu go i „inkorporacji”. Krytycznie się do tego odniósł znacznie później. To jeden, ale nie jedyny przykład. Był więc raczej jego konkurentem niż fundamentalnym przeciwnikiem. Konkurenci tyranów nie zawsze są od nich lepsi.

Rocznica ratyfikacji Konkordatu

portret użytkownika Z sieci

23.lutego minęła 25 Rocznica ratyfikacji Konkordatu między Polską a Stolicą Apostolską. Traktat wynegocjował rząd Hanny Suchockiej (byłem członkiem tego rządu). Ratyfikowany został przez Ojca św. Jana Pawła II w Watykanie i Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego w Warszawie. Z lewicy odzywały się głosy protestu. Podnoszono absurdalne argumenty, że „Polska zostanie uzależniona od Kościoła tak, jak przedtem od Związku Sowieckiego” oraz że „władzę w Polsce obejmie OPUS DEI. Niewiarygodne, ale takie argumenty padały z ust absolwentów uniwersytetów, czasami posiadających tytuł profesora…

Rocznica Polski w NATO

portret użytkownika Z sieci

Trzy dni temu niemal niezauważona minęła 25 rocznica kontrasygnaty aktu ratyfikacyjnego Traktatu Północnoatlantyckiego przez ówczesnego premiera Jerzego Buzka. Oznaczało to, że proces przyjmowania naszego kraju do NATO osiągnął „metę”. Została już tylko uroczystość finalna. Do jej rocznicy pozostały nam niecałe 3 tygodnie. Byłem ministrem w tym rządzie i byłem członkiem Komitetu Rady Ministrów ds. Obronności.

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

25 lutego 2024

Czy ktoś jeszcze pamięta?

portret użytkownika Z sieci

Kto ty jesteś?
Polski kmiotek.
Jaki znak twój?
Sierp i młotek.
Gdzie ty mieszkasz?
Między swymi.
W jakim kraju?
Sam nie znaju…

Naród i kultura

portret użytkownika Z sieci

Naród wyróżnia się wśród innych językiem, historią, obyczajem, poczuciem wspólnoty. Poczucie wspólnoty budowane jest m.innymi znajomością wydarzeń z własnej historii i ważnych dzieł ojczystej literatury. Dziadkowie, rodzice i dzieci powinni znać treść co najmniej kilku tych samych powieści i poezji oraz potrafić wspólnie zaśpiewać kilka pieśni – bo to buduje i utrwala poczucie wspólnoty. Bez tego naród nie istnieje. Czy o tych oczywistych oczywistościach pamiętają twórcy programów nauczania?

Jerzy:

22 lutego 2024

Znowu te łodzie podwodne?!

portret użytkownika Z sieci

W mediach znowu pojawiają się informacje, iż Polska wzmocni naszą flotę wojenną kilkoma okrętami podwodnymi. Uważam to za bardzo zły pomysł. Jestem oczywiście za wzmacnianiem siły naszej floty – ale nie o okręty podwodne. II Wojna światowa wyraźnie wykazała, że Bałtyk jest dla nich za płytki. Nie odnotowano ani jednej akcji bojowej z ich udziałem – za wyjątkiem dramatycznej ucieczki ORP „Orzeł” nocami z Bałtyku na Morze Północne. Dziś można śledzić ich ruchy pod wodą i ustalić położenie nie tylko przy pomocy samolotów, ale i dronów.

Subskrybuj zawartość