Skip to main content

Historia

Zapomniany dowódca batalionu Zośka

portret użytkownika Jacek Łukasik

24 marca 1992 r. w Neuquen w Argentynie odszedł z tego świata Ryszard Białous, ps. Jerzy, kapitan Armii Krajowej, harcmistrz, żołnierz wojny obronnej 1939 r., powstaniec warszawski, dowódca harcerskiego batalionu „Zośka”.
5 sierpnia 1944 r., w piątym dniu walk Powstania Warszawskiego, osobiście poprowadził on szturm na KL Warschau, niemiecki obóz koncentracyjny dla Polaków na terenie stolicy.
Obóz zajęto, uwolniono 348 więźniów. Białous przeżył, po wojnie trafił na emigrację.

Ofiara dwóch totalitaryzmów

portret użytkownika Jacek Łukasik

Za działalność konspiracyjną Stanisławę Rachwał aresztowało nazistowskie gestapo. Trafiła ona do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie doświadczyła wszystkiego, co najgorsze.
Po wojnie zaangażowała się w działalność podziemia i zbudowała prężną sieć polskiego wywiadu. Została za to skazana przez komunistyczny sąd na karę dożywotniego więzienia.
Po „odwilży gomułkowskiej” zwolniono ją z niego na mocy amnestii. Prześladowania wobec niej się wcale wtedy nie zakończyły, ale Stanisława na zawsze pozostała wierna swoim wartościom, gotowa do służby Polsce i ludziom.

Wielkie zaskoczenie w USA i na świecie

portret użytkownika Jacek Łukasik

Tym zaskoczeniem jest zapowiedź amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa odtajnienia akt dotyczących zabójstwa prezydenta Johna F. Kennedyego w 1963 r. Niektórzy oponenci Trumpa zarzucają mu, że chce ubić na tej decyzji jakiś kapitał polityczny. Moim zdaniem nie jest to aż tak istotne, gdyż obywatele amerykańscy mają niezbywalne prawo dowiedzieć się, jak zginął ich przywódca i kto stał za tą zbrodnią.

Trochę prawdy o stosunkach polsko – węgierskich w historii

portret użytkownika Jacek Łukasik

Niekiedy w historii faktycznie współdziałaliśmy z Węgrami, ale przeważnie bez takiego egzaltowanego infantylizmu, jaki objawiamy w ostatnich latach. A skoro miłość Polaków do Węgrów jest tak szczera i bezwarunkowa, to powinniśmy znieść także trochę prawdy.
Wielką furorę robi ostatnio wielokrotnie powielany post: „Mieliśmy wspólnych królów, wspólną historię, kochamy się jako narody. Węgrzy nigdy nie zrobili niczego przeciwko Polakom. Dziś Dzień Przyjaźni Polsko – Węgierskiej”. Rozbierzmy to zatem na składowe.

Ucieczka z piekła

portret użytkownika Jacek Łukasik

Tym piekłem na ziemi był osławiony Blok 11 KL Auschwitz (Oświęcimia) nazywany często blokiem śmierci. Polacy potrafili jednak i stamtąd się wydostać, chociaż źródła historyczne na ten temat zachowały się w znikomym stopniu. Zreferuję tu w skrócie jedną z takich ucieczek.
Józef Barcikowski urodził się 17 marca 1913 r. w Sapożynie pomiędzy Równem a Krzemieńcem na Wołyniu. Był technikiem budowlanym i oficerem rezerwy WP (ppor. od 1 stycznia 1938 r.).

Niemcy w drodze do zjednoczenia – od Związku Niemieckiego do wojny prusko – austriackiej

portret użytkownika Jacek Łukasik

Ten mój artykuł jest kontynuacją jednego z poprzednich. Związek Niemiecki (niem. Deutscher Bund) – konfederację państw niemieckich i wolnych miast, utworzono podczas kongresu wiedeńskiego na mocy aktu z dnia 8 czerwca 1815 roku. Służył on wspólnemu zorganizowaniu gospodarek tych państw. Związek upadł w 1866 roku, w wyniku rywalizacji między Cesarstwem Austrii i Królestwem Prus (tzw. Deutscher Dualismus), działań wojennych, Wiosny Ludów oraz niemożności dojścia wielu państw-członków do porozumienia.

portret użytkownika witold k

W ostatnim dniu pracy w polskiej energetyce…

logoPGE.jpg

W polskiej czytaj piotrkowskiej w jej dystrybucji nie produkcji: w logistyce-administracji.

Czterdzieści z wszystkich pięćdziesięciu lat pracy zawodowej (za pensję), choć w istocie w obszarze ustrojowo ideowym; w pozycji z drugiego szeregu, który naznaczyłem w swojej pisaninie stosownym bon motem, (nieznany działacz) obrazuje on przestrzeń merytoryczną.

Odchodzę (tylko formalnie) na nie zasłużoną emeryturę, a to z tego względu, że nie doczekałem głównych idei ustrojowych, politycznych celów: ludzi lat osiemdziesiątych XX w związanych jak dziś powiemy po prawicy.

Bolesław Świderski czyli Brat Albert z KL Auschwitz

portret użytkownika Jacek Łukasik

Nikt z tytułowym bohaterem nie może się mierzyć pod względem rozmiarów niesionej pomocy i opieki. Posiadał po temu specjalne możliwości i to nawet w najcięższych, początkowych latach obozu, bo zastępował kapę jarzyniarni.
Aresztowano go, gdy próbował przekroczyć granicę jako kurier przybywający z Węgier, osadzono go kolejno w więzieniach w Sanoku, na Montelupich w Krakowie, Wiśniczu pod Bochnią.

Endeckie pytania i wątpliwości związane z Ryszardem Kuklińskim

portret użytkownika Jacek Łukasik

Redaktor Łukasz Jastrzębski z „Myśli Polskiej” definitywnie przekreśla wszelkie pozytywy wymienionej w tytule postaci. Autor niniejszego artykułu, raczej też o poglądach narodowych i konserwatywnych może w odróżnieniu od pana Łukasza raczej nie pójdzie aż tak daleko, jednak postawi pewne zasadnicze pytania.
21 lat temu zmarł amerykański szpieg na usługach CIA Ryszard Kukliński, który w dzisiejszej w Polsce ma swoje muzeum, pomniki i ulice.

Przykład bardzo głupiej, bo antypolskiej dekomunizacji!

portret użytkownika Jacek Łukasik

Niedawno Sejm podjął uchwałę potępiającą Armię Czerwoną za zbrodnie i grabieże dokonane na Górnym Śląsku.
Takie postawienie sprawy i żonglerka terminem „tragedia górnośląska” jest niestety u jednych brakiem roztropności, a u drugich celowym działaniem na rzecz rewizji historii, co samo w sobie jest bardzo niebezpieczne dla Polski. Sama uchwała jest bulwersująca, ponieważ pomija przyczyny tych wydarzeń.

Subskrybuj zawartość