Skip to main content

Historia

Lekarz medycyny Żywia Kowalska Bohaterka z Piotrkowa Trybunalskiego.

portret użytkownika Piotr Korzeniowski
Quote:

W najnowszym marcowym numerze "Panaceum" pisma Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi ukazało się wspomnienie o wspaniałej piotrkowiance Pani Żywii Kowalskiej.
Cały artykuł przynieśliśmy na łamy portalu trybunalscy.pl
Piotr Korzeniowski

ŻYWIA KOWALSKA

Dowódca akcji na Radomsko. Porucznik Jan Rogulka „Grot” (1913–1946) z Konspiracyjnego Wojska Polskiego

portret użytkownika Piotr Korzeniowski

Największa i najbardziej spektakularna akcja zbrojna Konspiracyjnego Wojska Polskiego została przeprowadzona w nocy z 19 na 20 kwietnia 1946 r. Głównym jej celem było uwolnienie więźniów z aresztu miejskiego w Radomsku. Cena sukcesu była jednak wysoka. Wielu jej uczestników, w tym dowódca, porucznik Jan Rogulka, wpadło w ręce komunistów i straciło życie jeszcze przed upływem miesiąca.

Nauczyciel

Rocznica ratyfikacji Konkordatu

portret użytkownika Z sieci

23.lutego minęła 25 Rocznica ratyfikacji Konkordatu między Polską a Stolicą Apostolską. Traktat wynegocjował rząd Hanny Suchockiej (byłem członkiem tego rządu). Ratyfikowany został przez Ojca św. Jana Pawła II w Watykanie i Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego w Warszawie. Z lewicy odzywały się głosy protestu. Podnoszono absurdalne argumenty, że „Polska zostanie uzależniona od Kościoła tak, jak przedtem od Związku Sowieckiego” oraz że „władzę w Polsce obejmie OPUS DEI. Niewiarygodne, ale takie argumenty padały z ust absolwentów uniwersytetów, czasami posiadających tytuł profesora…

Rocznica Polski w NATO

portret użytkownika Z sieci

Trzy dni temu niemal niezauważona minęła 25 rocznica kontrasygnaty aktu ratyfikacyjnego Traktatu Północnoatlantyckiego przez ówczesnego premiera Jerzego Buzka. Oznaczało to, że proces przyjmowania naszego kraju do NATO osiągnął „metę”. Została już tylko uroczystość finalna. Do jej rocznicy pozostały nam niecałe 3 tygodnie. Byłem ministrem w tym rządzie i byłem członkiem Komitetu Rady Ministrów ds. Obronności.

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

25 lutego 2024

Wielkiemu Rodakowi kapralowi Marianowi Królowi w 80 Rocznicę Jego śmierci.

portret użytkownika Trybunalska Alternatywa

Mija 80 rocznica bohaterskiej śmierci Mariana Króla, o pseudonimie "Szczerba" kaprala Armii Krajowej z Oddziału partyzanckiego "Trojan"
Na początku 1944 roku przy ul. Budki w Piotrkowie Trybunalskim żołnierze AK z Oddziału "Trojan" nieopatrznie zastrzelili Hitlerowca. Czy wykonywali rozkaz? Tego nie wiemy? Konsekwencje tej akcji były tragiczne: przez zemstę Niemcy bezwzględnie rozstrzeliwali piotrkowskich zakładników i umieszczali listy rozstrzelanych na słupach ogłoszeniowych. Okupanci w ten sposób chcieli sterroryzować tubylców. "Szczerba" brnął

Jeden przeciw stu. Ostatni bój "Szczerby"

portret użytkownika Piotr Korzeniowski
24.02.2024 12:00
24.02.2024 14:00

Jeden przeciw stu. Ostatni bój "Szczerby": https://youtu.be/D9dWde0Sj_E

84. rocznica pierwszej deportacji Polaków

MB_Katynska.jpg

z naszego archiwum

70. Rocznica pierwszej deportacji Polaków z Kresów wschodnich w północne rejony ZSRR

Poszli w bój bez broni?!

portret użytkownika Z sieci

Otrzymałem zaproszenie na uroczystości Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego od biuro@odszkodowani z ze wstępem w postaci piosenki o tym jak to „nasi chłopcy poszli w bój bez broni”.

Dlaczego upowszechnia się tę prześmiewczą piosenkę, ukazującą Polaków jako narwańców i kretynów? Szlachta, która przystąpiła do Powstania, miała bardzo dobrą broń myśliwską „na grubego zwierza”, a chłopi mieli kosy na sztorc lepsze od bagnetów – owszem – brakło armat. Ale przypominam, że to Powstanie „bez broni” trwało grubo ponad rok.

125. rocznica śmierci Macieja Kowaczyka

portret użytkownika witold k

Wobec skumulowanego szaleństwa w jakim niestety musimy uczestniczyć. Mowa o oszołomstwie nowej administracji III RP pod politycznym kierownictwem p. Donalda Tuska. W sytuacji kiedy jeszcze nie wiemy; okiełznać czy wyrzucić.

więcej niebawem

„Utraconych teleranków” w tym roku nieco mniej

portret użytkownika Z sieci

Co roku z okazji kolejnej Rocznicy Wprowadzenia stanu wojennego, czyli wybuchu wojny „Jaruzelsko-polskiej”, media zamieszczają wspomnienia różnych osób z ich doświadczeń tego dnia. I zawsze Szanowni Redaktorzy płci obojga opowiadają o swojej wielkiej krzywdzie – bo nie obejrzeli teleranka. Jakoś nie zdarzają się w tych wspomnieniach tacy, którym „panowie milicjanci zabrali tatusia, a mamusia potem bardzo płakała”, ani tacy, którzy wspominali, że „tatuś/mamusia nie wrócili do domu, bo byli na strajku i stamtąd wzięli ich do aresztu”.

Subskrybuj zawartość