Skip to main content

Wspomnienia z peerelu

Główna przyczyna kryzysu PRL

portret użytkownika Jacek Łukasik

Według profesora Tittenbruna to właśnie wzrost konsumpcji u jednych przy drastycznym jej spadku u drugich, a nie budowa będących do dzisiaj powodem słusznej dumy ponad 500 nowoczesnych fabryk, czy takich ikonicznych obiektów jak dworzec centralny w Warszawie i wiele innych była powodem buntu robotników w sierpniu 1980 r.

„Prywaciarze” z PRL

portret użytkownika Jacek Łukasik

Równolegle do opisanego przeze mnie w poprzednim artykule procesów, w latach 1970 rozpoczął się proces rozwoju quasi prywatnej przedsiębiorczości, w której władza widziała lub udawała, że widzi receptę na pogłębiające się trudności w zaopatrzeniu i usługach. Najbardziej typowym przykładem tego było rozpowszechnienie się tzw. handlu ajencyjnego, który do roku 1980 objął około 1/3 wszystkich placówek uspołecznionej sprzedaży detalicznej, co warto przypomnieć mieliśmy ich wtedy 148 tys.

Statystyki dają prawdziwy obraz PRL

portret użytkownika Jacek Łukasik

Skorzystam z danych, które podawał cytowany przeze mnie w poprzednim artykule profesor Jacek Tittenbrun. Dają one faktyczny obraz gospodarki PRL.

Pierwszym odejściem od zasad socjalizmu było wycofanie się z kolektywizacji wsi i zgoda na powstanie klasy „kułaków”, dzięki której w czasach rządów Władysława Gomułki mogliśmy łatwo zaopatrzyć się w dobrej jakości artykuły spożywcze. Dziwni ci „kułacy” mający raptem po 5-6 ha ziemi, 2 krówki, konika, kilka świnek i trochę drobiu. Kolektywizacja wsi to dla mnie jedna ze sztandarowych głupot bermanowszczyzny.

Kilka mitów na temat PRL

portret użytkownika Jacek Łukasik

Wiele kontrowersji i znaków zapytania wzbudza w nas nadal historia upadku PRL. Ciągle panują powszechnie na ten temat poglądy nie mające pokrycia w faktach.

Najwięksi zbrodniarze bermanowszczyzny

portret użytkownika Jacek Łukasik

Do lat 2000 żyli przynajmniej dwaj brutalni śledczy znęcający się na Rakowieckiej nad rtm Witoldem Pileckim i jego wywiadowcami. To stosowane przez nich tortury sprawiły, że rotmistrz wypowiedział słynne dziś słowa: „Oświęcim przy tym to była igraszka”. Oprawcy (o zgrozo!) nie ponieśli żadnej kary.
Podczas śledztwa Instytutu Pamięci Narodowej: „Edward Zając zeznał, że nie pamięta przebiegu okazań podejrzanym dowodów rzeczowych w śledztwie w 1947 r., w których to czynnościach uczestniczył i że nic mu nie jest wiadomo o stosowaniu wobec Witolda Pileckiego i aresztowanych z nim osób przemocy”.

portret użytkownika witold k

16 grudnia 2024 stan zażenowania w RE Piotrków (czegoś nie rozumiem) 1

logoPGE.jpg

Od 35 lat w RE odbywają się pod wspólnym hasłem ideą "jeden drugiego brzemiona nieście" organizowane przez pracownicze koleżeństwo spotkania Opłatkowe - wigilie pracownicze - spotkania świąteczne.

PRL brutalnie potraktowała bohatera, III RP też nie była dlań łaskawa

portret użytkownika Jacek Łukasik

Tym bohaterem był Stanisław Skalski, as polskiego lotnictwa.
Po wojnie pastwili się nad nim komuniści, którzy skazali go na karę śmierci. Szczęśliwie jednak nie wykonano tego wyroku.
Uczestniczył w Bitwie o Anglię. Podczas II wojny światowej zestrzelił 22 niemieckie samoloty. Urodził się 27 listopada 1915 roku w Kodymie na Ukrainie. W latach 1948–1956 więzili go komuniści, a 7 kwietnia 1950 roku skazano go na karę śmierci – szczęśliwie niewykonaną.

Ksiądz Olszewski

portret użytkownika witold k
ks.Olszewski.jpg

z naszego archiwum

Powiem, że pisząc w czasie festiwalu jak nazwaliśmy "koalicji 13 grudnia", o rodzaju szaleństwa tuskomani nienawistnej politycznej zemście, nie myślałem że będą aż tak głupi.

Niemieccy wychowawcy p. Tuska nie mają dobrych dni. Parobka Tuska trzeba usunąć. Zmienić na urzędzie kraju nad Wisłą, Ślepy tor z tym panem, któremu polskość uwiera.

Sieroty po PRL-u się nie popisały

portret użytkownika Jacek Łukasik

A kto taki? „Sieroty po PRL-u” to ludzie, którzy całe swe życie albo dużą jego część spędzili w PRL-u.”

1989 był, jak wszyscy wiemy rokiem przełomu. Wtedy to ówcześni 30-40-to latkowie (a obecnie emeryci) otrzymali szansę na stworzenie Polski. Autor tego artykułu miał wtedy 22 lata i był w połowie swoich studiów.

Subskrybuj zawartość