Skip to main content

Jacek Łukasik

Krzysztof Kaczmarski, „Studia i szkice z dziejów obozu narodowego. Tom 2”, Rzeszów - Warszawa 2024 -omówienie

portret użytkownika Jacek Łukasik

Wymieniona w tytule niniejszego artykułu książka jest już drugim tomem pracy Krzysztofa Kaczmarskiego.
Pierwszy tom książki ukazał się w roku 2010. Na najnowsze wydawnictwo złożyły się artykuły publikowane w większości już wcześniej, na łamach czasopism oraz prac zbiorowych. Podobnie było w przypadku pierwszego tomu.

NIezwykła mapa z XVI wieku

portret użytkownika Jacek Łukasik

Niezwykła mapa z XVI wieku
Jacek Łukasik
Mapę tę odkryto w 1929 r. w Pałacu Topkapi w Stambule. Odkrycie to wstrząsnęło światem nauki i po dziś dzień stanowi przedmiot licznych dyskusji historyków, kartografów oraz badaczy starożytnych cywilizacji.
Wykonał ją w 1513 r. na skórze gazeli turecki admirał Piri Reis. Mapa ta zaskakuje nas całkowicie, ponieważ przedstawia świat w taki sposób, jaki wydaje się nam, ludziom współczesnym w tym okresie historii niemożliwy.

Jeszcze o Niepodległości

portret użytkownika Jacek Łukasik

https://www.youtube.com/watch?v=HowHGGs64jo&t=700s

Ten film Tomasza Piekielnika wymaga jednak pewnych dopowiedzeń i uściśleń.
1) Utrata niepodległości nie musi być tożsama z wymazaniem państwa z mapy. Warto się zastanowić, czy Polska nie utraciła niepodległości już w 1385 r. , gdy na tronie polskim zasiadł Litwin, a nie Polak, Władysław Jagiełło. Pilnował on bardziej interesów litewskich niż polskich. Po bitwie pod Grunwaldem mocą pokoju toruńskiego z 1411 r. Litwa odzyskała Żmudź, Polska zaś wyszła jak przysłowiowy Zabłocki na mydle, nie odzyskując nic.

Zapomniany myśliciel obozu narodowego

portret użytkownika Jacek Łukasik
Wojciech_Wasiutyński.jpg

Zapewne niewielu czytelników wie o Wojciechu Wasiutyńskim. Nie zmienia to jednak faktu, że był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli obozu narodowego i bardzo płodnym intelektualnie. Porównywalnym z Jędrzejem Giertychem . W bieżącym roku obchodzimy 30 rocznicę jego śmierci – zmarł 19.08.1994 r.

Jak kształtowała się niepodległa Polska i jej granice?

portret użytkownika Jacek Łukasik

Dzisiaj obchodzimy Święto Niepodległości. Osobiście uważam, że jest to błędna data. Świadomość i poziom wiedzy polskiego społeczeństwa (nie tylko młodzieży jest nikły. Wydarzenia sprzed 106 lat wydają się wielu ludziom równie odległe jak potop szwedzki lub bitwa pod Grunwaldem.

Posoborowy, sfeminizowany do ostatnich granic Kościół porzucił mężczyzn!

portret użytkownika Jacek Łukasik

Nie z każdym słowem Mateusza się zgadzam, ale generalnie obaj Panowie mają wiele słusznych spostrzeżeń.

Jacek

12 listopada 2024

Zakony rycerskie w obronie Grobu Chrystusa

portret użytkownika Jacek Łukasik

…) uczynił się ruch niemały we wszystkich krainach Galii, aby każdy czystego serca i myśli, który pragnie podążać według wskazań Pana i wiernie za nim nieść krzyż, nie opóźnił śpiesznego ruszenia do Świętego Grobu.
Apostolski zatem rzymskiej stolicy zwierzchnik Urban II zwołał natychmiast biskupów, opatów i księży z krajów zaalpejskich, rozpoczynając z nimi poufne narady i wydając rozkazy. Powiedział też, że ktokolwiek chce zbawienia duszy, nie może się wahać, ale ma kornie iść drogą Pana, a jeżeli popełnił grzechy, miłosierdzie Boże zmaże je.

Święta Tradycja versus ocean przeciwności.

portret użytkownika Jacek Łukasik

Bezkarność i wolność, które różne wyznania zasłaniały w Polszcze, ośmielała w zaszczepieniu i krzewieniu nauki swej i tych, co świeżo przez samychże Dyssydentów prześladowani i potępieni zostali. Mniemanie ledwo nie powszechne obrońców wszelkiej nowości, iż każdemu wolno wierzyć i sądzić o Wierze swej i moralności; tłumiło wszelkie wnioski, obalało prawidła, które Religia i zdrowa polityka, przeciw tej nieograniczonej wolności wystawiała.

Wspomnijmy ich

portret użytkownika Jacek Łukasik

Chodzi o osoby zmarłe w ostatnim roku od listopada ub. roku.

LISTOPAD 2023

Hallowen czyli jak skutecznie zrobić sobie krzywdę

portret użytkownika Jacek Łukasik

Subskrybuj zawartość