Skip to main content

Małgorzata K - blog

portret użytkownika Małgorzata K

Czego nas nauczył? Czego nauczył mnie?

z naszego archiwum

2 kwietnia r. 2005 o godz. 21:37 bicie dzwonów zakomunikowało całemu światu – Jan Paweł II odszedł do domu Ojca. Nie do końca potrafiliśmy się pogodzić, że nie będzie Go już wśród nas.

Dziś, w dniu ósmej rocznicy tego wydarzenia, chcemy uczcić pamięć Sługi Bożego Jana Pawła II i zadać sobie pytanie: CZEGO NAS NAUCZYŁ? CZEGO NAUCZYŁ Mnie?

Całe Jego życie wiązało się z różańcem

portret użytkownika Małgorzata K
bl_jerzy_popieluszko.jpg

z naszego archiwum

Jerzy Popiełuszko od pierwszej klasy szkoły powszechnej aż do ostatniej liceum był ministrantem i służył w kościele. Do kościoła miał 4 km, ale droga ani pogoda go nie zrażały. Kiedy przyszły miesiące: maj i październik codziennie chodził na nabożeństwa. Szczególnie ukochał nabożeństwa różańcowe. Nauczycielka zwróciła mu uwagę, żeby zaprzestał tych praktyk, nie posłuchał. Obniżyła mu ocenę z zachowania, a on nadal z wielką gorliwością służył codziennie do mszy świętej.

Święta Anna, babcia Jezusa

portret użytkownika Małgorzata K
w.Anna_.jpg

Żywot świętej Anny
Według starego podania św. Anna urodziła się w Judei, jej rodzinny dom to Betlejem. Rodzice - Natan i Maria, potomkowie królewskiego rodu Dawida nie byli bogaci, ale Anna otrzymała od swoich rodziców staranne wychowanie. Poślubiła Joachima z pokolenia Dawidowego, który wychowywał się w zamożnej i znakomitej rodzinie w Nazarecie. Joachim i Anna uważali swoje małżeństwo jako związek święty, złączony przez Boga. Byli bardzo szczęśliwi, ale przez dwadzieścia lat małżeństwa nie doczekali się potomstwa.

Ciekawostka o świętym Krzysztofie

portret użytkownika Małgorzata K
Sw-krzysztof-006.png

W niektórych jego żywotach czytamy, że powziął myśl, aby służyć komuś, kto nikogo i czego się nie boi. Poszukał sobie wielkiego pana, zaciągnął się na służbę i dzielnie mu służył.

Dobry Pasterz

portret użytkownika Małgorzata K
JXXIII.jpg

Papież Jan XXIII urodził się 25 listopada 1881 r. w górskiej wiosce niedaleko Bergamo, w ubogiej, wielodzietnej rodzinie. Na chrzcie otrzymał imiona Angelo Giuseppe

Europo nie możesz żyć bez Boga

portret użytkownika Małgorzata K

O czym tu dumać, na Brukselskim bruku, kiedy rozbrzmiewa tyle fałszywych nut
I kiedy wśród, fajerwerków huku tak wielu chce zapomnieć słowo: „Bóg”
Europo, kiedy znów przyjęłaś nas, pod swój dawno zbudowany dach
I odnawiasz swoje mury dziś, nie zapominaj, gdzie fundament ich

Europo nie możesz żyć bez Boga, nie uciekaj dziś od prawdy prostych słów
Zapisz je w sercu i zachowaj w duszy, bo Bóg jest drogą, którą warto iść
Bez serc bez ducha to szkieletów ludy, powraca dzisiaj echo poety słów

Refleksja

portret użytkownika Małgorzata K

Człowiek chce być coraz lepszy, wiedzieć więcej lub więcej umieć. I dobrze. Okazuje jednak swoją wyższość nad drugim. „Wszystko dla mnie, jestem lepszy od innych”.

Często potrafi rozgrzeszać się ze swych niedoskonałości, krytykuje bliźniego, oczernia go, żeby zmniejszyć jego prestiż. Nie pozwala by ktoś się przy nim wybijał, nie ma litości w stosunku do słabszych lub innych od siebie. „Widzi źdźbło w oku brata, a nie dostrzega belki w swoim” (por. Mt 7,3).

Plaga naszych miast

portret użytkownika Małgorzata K

Zaczynają się dni gorąca, zaczynają się dni smrodu. Otwieramy okna, chcemy wpuścić zapach pięknej przyrody, a tu mamy „zapach”, że aż wykręca. Nasze kochane miasto śmierdzi, a dlaczego. Dlaczego, my musimy wąchać zapachy odchodów psich, kocich i innych. Jeżeli ktoś kocha i ma zwierzaki, to niech po nich sprząta. Nie powiem spotyka się ludzi, którzy sprzątają po swoich pupilach, ale jest to w mniejszości.

Nasza codzienność

portret użytkownika Małgorzata K

Nie wiem, ale coraz bardziej źle się dzieje z naszą uprzejmością. Chciałabym zwrócić uwagę na fakt jazdy naszymi autobusami. Obserwuję, że kierowcy (chcę zaznaczyć, że nie wszyscy) MZK nie zwracają uwagi, że na przystankach stoją matki z małymi dziećmi w wózkach, z dziećmi niepełnosprawnymi na wózkach, osoby niepełnosprawne... Chcą samodzielnie poradzić sobie z wejściem do autobusu, ale niestety nie mogą, ponieważ kierowcy (oczywiście nie wszyscy) zatrzymują się tak, aby utrudnić im wejście do autobusu. Zatrzymują się za daleko od krawężnika i trudno w/w wejść.

Smoleńsk trzy lata temu - 19.IV.2010

portret użytkownika Małgorzata K

"Wzleciały ponad skrzydła ptaków,
Naszej Ojczyzny piękne kwiaty.
Od nas zależy, czy ofiara.
Da jakiś owoc czy też straty......"

Jak pomóc dziecku nadpobudliwemu...

portret użytkownika Małgorzata K

W dzisiejszym świecie mamy wiele różnych problemów, ciągła gonitwa, a czas szybko ucieka, problemy się powiększają. Czasem staramy się je rozwikłać, a czasem zostawiamy tak jak jest.

Jednym z problemów to jak wychowywać dziecko nadpobudliwe?

Każde dziecko jest inne. Są dzieci spokojne, które nie sprawiają żadnych problemów, ale też są „trudne” do wychowania. Mówi się wtedy, że występuje u nich nadpobudliwość psychoruchowa. Przyczyn doszukuje się różnych, wymienię m.in. ciężki poród, zła atmosfera w domu rodzinnym, jak i w nieodpowiednie wychowywanie.

portret użytkownika Małgorzata K

PRO MEMORIA – rtm. Witold Pilecki III

W 1940 r. władze niemieckie zaczęły organizować na ziemiach polskich obozy koncentracyjne. Aresztowania wśród żołnierzy Tajnej Armii Polskiej, osadzanie coraz większej liczby skazańców w obozie koncentracyjnym Auschwitz i rozszerzająca się jego zła sława w miarę zwiększania jego funkcji eksterminacyjnych - wpłynęły na decyzję Witolda Pileckiego, by się tam dobrowolnie udać. Zamiar ten zrealizował 19 września 1940 r. podczas łapanki na Żoliborzu, skąd pod nazwiskiem Tomasza Serafińskiego dostał się do Auschwitz jako więzień nr 4859.

„ ... ojcowie wasi na szczycie Giewontu ustawili krzyż..."

portret użytkownika Małgorzata K

„ ... ojcowie wasi na szczycie Giewontu ustawili krzyż. Ten krzyż tam stoi i trwa. Jest niemym, ale wymownym świadkiem naszych czasów. Rzec można, że ten jubileuszowy krzyż patrzy w [stronę] Zakopanego i Krakowa, i dalej: w kierunku Warszawy i Gdańska. Ogarnia całą naszą ziemię od Tatr po Bałtyk. (... ).

Refleksja

portret użytkownika Małgorzata K

Lęk, obawa - co stanie się jutro? Czujesz się niezastąpiony. Starasz się żyć, jak potrafisz, jak wychowali cię rodzice. Wychowujesz dzieci zgodnie z nauką Kościoła. Cieszysz się ich szczęściem. Myślisz co będzie, kiedy mnie braknie? Otóż życie idzie dalej, nie cofa się. Nic się nie stanie, czasem ktoś nie zauważy, troszkę zmiany, troszkę smutku, potem codzienność, która goni. Co zostanie po nas, jakieś fotografie, wspomnienia, może jakiś nagrany film rodzinną kamerą. U jednych zostaniesz w pamięci jako wartościowa osoba. Wspomną Cię wtedy ciepło.

2 listopada - Dzień Zaduszny

portret użytkownika Małgorzata K
znicz.jpg

Dzień Zaduszny - obchodzony 2 listopada - jest w Kościele katolickim dniem modlitw za ludzi zmarłych, których dusze oczekują w Czyśćcu na ostateczne spotkanie z Bogiem. Wspominamy zmarłych potrzebujących jeszcze oczyszczenia. A mogą uzyskać je tylko przez modlitwę wiernych i Kościoła. I tylko my, tu na ziemi, możemy pomóc duszyczkom dostać się do nieba.

Łącznie Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny przypominają prawdę o wspólnocie Kościoła, obejmującej świętych w niebie, pokutujących w czyśćcu i żyjących jeszcze na ziemi.

1 listopada - Uroczystość Wszystkich Świętych

portret użytkownika Małgorzata K
sw.malgorzata.jpg

Uroczystość Wszystkich Świętych ma charakter bardzo radosny. W dniu tym Kościół katolicki wspomina wszystkich świętych - znanych i anonimowych, dawnych i współczesnych.

Uroczystość Wszystkich nie jest Świętem Zmarłych, ale przypomnieniem adresowanym do nas wszystkich, że każdy z nas powołany jest do świętości. Jest to osiągalne niezależnie o drogi naszego powołania.

Zatrzymaj się ........

portret użytkownika Małgorzata K

Przychodzi na każdego taki czas, jakim jest starość. Zaczyna się mniej widzieć, słyszeć, jest się bardzo zmęczonym, coraz słabszym, dokuczają ciągle jakieś bóle. Choć bronimy się przed starością, to i tak ona szybko nadejdzie. Czas biegnie nie ubłagalnie.

Dzień zaduszny

portret użytkownika Małgorzata K

Śmierć - przejście... kilka zdań refleksji.

Kiedy zmarła moja mama otrzymałam temat pracy magisterskiej Śmierć i rzeczy ostateczne człowieka. Dobrze mi to zrobiło kiedy wciągnęłam się w szukanie wiadomości na ten temat. Spodobały mi się poglądy św. Ambrożego, który mówił o śmierci, że jest dobrą ucieczką od świata, w którym jest tyle zła, brak zrozumienia.

Ocenianie

portret użytkownika Małgorzata K

Przeglądając wiele dzienników lekcyjnych, a spoglądając na oceny z religii, można zobaczyć same celujące i bardzo dobre. Wszyscy się do tego przyzwyczaili. Nie wyobrażają sobie, że może być jakaś niższa ocena. Nie jest to w porządku.

Katecheza

portret użytkownika Małgorzata K

W dzisiejszych czasach mamy mylne zdanie co do nauki religii. Od lat powtarzamy i przekazujemy błędne informacje na ten temat. Dlaczego, bo nie wiele wiemy, a może nie chcemy wiedzieć.

Katecheza to inaczej wychowywanie dzieci i młodzieży do świadomego i racjonalnego działania, pomaga w wypracowaniu postaw głęboko ludzkich i chrześcijańskich. Prawdy objawione zawsze ukazuje w kontekście życia.

Nasza codzienność

portret użytkownika Małgorzata K

Ostatnio przeczytałam artykuł, że coraz więcej osób zadłuża się. Nie ma możliwości oddać swojego długu. Tak , tak się zdarza i to coraz częściej. Żyjemy w trudnych czasach, niby w wolnym kraju, ale ... . Coraz bardziej ubożejemy. Oferuje się nam coraz więcej promocji, które zachęcają do zakupu niepotrzebnych rzeczy. Cena niska zachęca, więc kupujemy. Kupujemy dużo także na raty, zadłużamy się, bierzemy różne kredyty w bankach. Jest ich tak wiele, wyrastają jak grzyby po deszczu. Kuszą, że tylko brać.

Subskrybuj zawartość