Skip to main content

Ciekawostka o świętym Krzysztofie

portret użytkownika Małgorzata K
Sw-krzysztof-006.png

W niektórych jego żywotach czytamy, że powziął myśl, aby służyć komuś, kto nikogo i czego się nie boi. Poszukał sobie wielkiego pana, zaciągnął się na służbę i dzielnie mu służył.
Pewnego dnia król wystraszył się diabła, zobaczył to Krzysztof i zapytał dlaczego. Kiedy poznał przyczynę postanowił zrezygnować ze służby u króla. Zobowiązał się do stałej służby u diabła i uznał go swoim panem. Gdy w czasie wędrówki spotkali przy drodze krzyż, a diabeł uciekł przestraszony Krzysztof zapytał, dlaczego tak zrobił. Dowiedział się wtedy o Jezusie Chrystusie. Stwierdził, że na darmo trudził się i postanowił szukać Chrystusa. Szukał długo, aż znalazł się u pustelnika, który opowiedział mu o Chrystusie i poradził mu, aby zamieszkał nad rzeką i pomagał ludziom przeprawiać się na drugi brzeg rzeki, a będzie to miłe królowi Chrystusowi. I tak postanowił Krzysztof służyć Najpotężniejszemu.
 Udał się nad rzekę, zbudował sobie mieszkanie i niestrudzenie przeprawiał wszystkich podróżnych. Ludzie dziękowali mu za to i w dowód wdzięczności przynosili mu coś do jedzenia. I tak mijały dni. Któregoś dnia jednak zwątpił, nie wiedział czy służy Chrystusowi i postanowił więcej już nie przenosić ludzi. Kiedy wieczorem, w deszczowy dzień kładł się spać usłyszał głos jakiegoś dziecka, które wołało go, aby je przeprawił. Stwierdził, że nie uczyni tego, ale po trzykrotnym wołaniu postanowił, że to ostatni raz. Wstał, przeprawił się na drugi brzeg, znalazł w krzakach dziecko, włożył na swoje ramiona i wszedł w rzekę. Raptem chłopiec coraz bardziej przygniatał jego ramiona nieznośnym ciężarem, nie mógł iść dalej i poważnie się przestraszył. Zapytał, dlaczego stało się ciężkie. na to chłopiec odpowiedział, że miał na sobie nie tylko cały świat, lecz niósł na swych ramionach także tego, który stworzył ten świat, Jezusa Chrystusem, któremu służy.
Krzysztof dopóki był w stanie przeprawiał ludzi na drugi brzeg.

Święty Krzysztof jest patronem m.in. podróżnych, pielgrzymów, przewodników, flisaków, marynarzy, kierowców, wielu zawodów z nimi związanych a także opiekunem dzieci.
Prosimy go, aby opiekował się nami w czasie jazdy samochodem, w czasie podróży czy pielgrzymowania
W ikonografii św. Krzysztof przedstawiany jest przede wszystkim z Dzieciątkiem Jezus na ramieniu i laską w dłoni.

5
Ocena: 5 (2 głosów)
Twoja ocena: Brak