Skip to main content

Szanowni Absolwenci Powszechnego Uniwersytetu Nauczania Chrześcijańsko-Społecznego (PUNCS)!

portret użytkownika IMS.PT
03.11.2023
05.11.2023

Serdecznie zapraszam na Zjazd Słuchaczy i Absolwentów Powszechnego Uniwersytetu Nauczania Chrześcijańsko-Społecznego (PUNCS) połączony z konferencją „Powołani do życia na obcej ziemi - według koncepcji Jana Pawła II, Augusta Hlonda oraz Roberta Schumana” odbywającą się w ramach projektu Animatorzy Wizerunku Polski w Europie (AWPE). Wszystko to razem odbędzie się we Wrocławiu od piątku wieczorem 3 XI 2023 do niedzieli 5 XI 2023, zaś sobotnia konferencja dostępna będzie poprzez Ms Teams.

Transmisja konferencji na YouTube będzie dostępna na żywo pod linkiem:

Rankingi miarą (nie)mocy akademickiej

portret użytkownika Józef Wieczorek
movie: 
See video

Sukces polskich archeologów w Omanie

portret użytkownika Jacek Łukasik

Tym razem nie zamierzam pisać o polityce, gdzie nie mamy za wiele powodów do chwalenia się.

Co Pan gada, panie Marszałku?!

portret użytkownika Z sieci
pieniadz.jpg

Trzecia Osoba zabrała głos m.in. na temat „drukowania pieniędzy”. „Pustych”, oczywiście. Pominę tu kwestię, czy Pan Marszałek wie, co to są puste i kiedy pieniądze wprowadzane do obiegu są „puste”, a kiedy nie. Bo tego już p. Marszałek jako chirurg, a nie ekonomista wiedzieć nie musi. Oczywiście lepiej, żeby nie mówił o rzeczach, na których się nie zna. Otóż Pan Marszałek stwierdził, że NBP drukuje nowe puste pieniądze, a on to sam stwierdził, bo jak bierze pieniądze z bankomatu, to są to nowe banknoty.

Badacz mowy nienawiści ma profesorski problem

portret użytkownika Józef Wieczorek

Pytanie:czy prezydent musi nadawać tytuł profesora ?

Polskie środowisko akademickie zostało ostatnio postawione w stan gotowości bojowej, a to z powodu zbyt długiego oczekiwania na podpis prezydencki pod nominacją profesorką jednego z młodych badaczy – specjalisty od mowy nienawiści i pogardy.

Krótkie refleksje o szkolnictwie na kanwie strajku nauczycieli

portret użytkownika Jacek Łukasik

W bieżącym roku miał miejsce strajk nauczycieli. Nasunął on mnie pewne refleksje. Dotyczą one bardziej szkolnictwa w ogóle niż strajku. Nie potrafię oprzeć się wrażeniu, że szkolnictwo polskie po1956 r. paradoksalnie posiadało wyższy poziom niż to po 1989 r. Lata 1944 – 1956 uważam za okres niesamowitej propagandy w szkolnictwie. Niestety w okresie późniejszym też kaleczono nauki humanistyczne, chociaż w dużo mniejszym stopniu. O Katyniu nie wolno było mówić oficjalnie do roku 1989.

Czas zlikwidować "profesurę prezydencką" – i nie tylko

portret użytkownika Z sieci

Źle się dzieje w świecie nauki. Na gościnne wykłady uczonych czy polityków o poglądach prawicowych władze uniwersytetów polskich zgody nie wyrażają. Dla lewaków i liberałów, nawet byłych oficerów Urzędu Bezpieczeństwa przeszkód nie ma, a studenci, którzy przeciw ich obecności protestują są przez władze uczelni traktowani z całą ostrością. Naukowcy piszący prace niepoprawne politycznie są z uczelni usuwani. Uczelnie walczą z „faszyzmem” i „nacjonalizmem” ulegając presji lewactwa. Pradawne zasady wolności badań naukowych i wolności poglądów „nie mają zastosowania”.

Reforma uczelni jest niezbędna

portret użytkownika Z sieci

Za kilkanaście dni odbędzie się (mam nadzieję) ostateczne głosowanie nad nową ustawą o szkolnictwie wyższym. Najwyższy czas. Do oryginalnego projektu wprowadzono ponad 160 poprawek. Konsultacje trwały wiele miesięcy. Mimo to propozycja rządowa dzieli środowisko i budzi protesty.

Subskrybuj zawartość