Skip to main content

Sukces polskich archeologów w Omanie

portret użytkownika Jacek Łukasik

Tym razem nie zamierzam pisać o polityce, gdzie nie mamy za wiele powodów do chwalenia się.

Polacy jednak odnoszą sukcesy także na polu naukowym. Ale kto o tym wie? Otóż archeolodzy z Polskiego Centum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego odkryli w pobliżu wioski Ayn Bani Saidah w Omanie grę planszową sprzed 4000 lat, podobną do gier planszowaych nznajdowanych w Mezopotamii i w dolinie Indusu. W jednym z badanych przez suiebie budynków odkryli kamienną planszę do gier z zaznaczonymi polami i zagłębieniami na kubki. Osada z okresu Umm an – Nar, w której pracują jest wyjątkowa. Znajdują się w niej aż cztery wieże: trzy okrągłe i jedna ryzalitowa.

Prace archeologiczne zakończyły się w grudniu w 2021 roku i odbyły się w ramach projektu omańsko-polskiego „Rozwój osadnictwa w górach północnego Omanu w epoce brązu i żelaza”. W tym roku mają być kontynuowane. Jest to znalezisko niezwykłe. „Oman był bowiem potęgą metalurgiczną tamtej epoki” stwierdził prof. Piotr Bieliński kierownik wykopalisk. Zdaniem badaczy rejon ten był w pradziejach miejscem strategicznie położonym na skrzyżowaniu szlaków łączących ważne ośrodki starożytności – „Wzdłuż tej trasy znajduje się kilka ważnych osad tzw. kultury Umm an-Nar z epoki brązu. Mieliśmy więc nadzieję, że i nasze stanowisko znajdzie się w tej samej lidze.” – powiedział prof. Bieliński.

Cieszy więc, że wbrew antypolskiej propagandzie niektórych Polskojęzycznych mediów Polacy też nie są ostatni na polu naukowym!

Zdjęcia:
https://historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com/2022/01/08/odkryto-p...

Jacek Łukasik

19 stycznia 2022

5
Ocena: 5 (3 głosów)
Twoja ocena: Brak