Skip to main content

Wystawa plenerowa Wojskowe Obozy Internowania w Polsce (1982-1983)

80-94843.jpg

16 listopada 2023 r. przed gmachem głównym Akademii Piotrkowskiej przy ul. Słowackiego otwarta została wystawa plenerowa pt.: „I nazywali to Wojskiem Polskim…! Wojskowe Obozy Internowania w Polsce (1982-1983)”. Plenerowa ekspozycja prezentuje historię Wojskowych Obozów Internowania, w których umieszczono opozycjonistów z 35 ówczesnych województw. Internowanie przeprowadzone pod przykrywką „ćwiczeń wojskowych” służyły izolacji najbardziej niepokornych opozycjonistów, którzy mogli zainicjować lub włączyć się w akcję protestacyjną przeciwko uchwalonej w październiku 1982 r. ustawie o związkach zawodowych, delegalizującej NSZZ „Solidarność” oraz przekreślającej szanse na reaktywację związku.

O tej „inteligentnej formie internowania” wspominaliśmy w związku z 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego: http://www.trybunalscy.pl/node/12248 Decyzją Wojskowej Komendy Uzupełnień w Piotrkowie Trybunalskim, do odbycia dwuletniej zasadniczej służby wojskowej powołani zostali: Paweł Bębnista, Piotr Kuchta, Aleksander Oleszkiewicz, Marek Rozumek, Marek Sowiński, Waldemar Urbańczyk. Wszyscy wymienieni odbywali służbę od 5.11.1982 r. do 13.01.1983 r. w jednostce wojskowej JW 1991 Chełm. Ponadto na trzymiesięczne przeszkolenie w ramach służby czynnej decyzją piotrkowskiej WKU skierowany został: Stefan Jon, który odbywał służbę w JW 1013 Budowo w okresie od 8.11.1982 r. do 2.02.1983 r. Natomiast w jednostce JW 3466 Czerwony Bór w okresie od 5.11.1982 r. do 3.02.1983 r. służbę odbywali: Jan Paszkowski i Zbigniew Rowiński z Bełchatowa oraz jedyny piotrkowianin Janusz Migdał, który po wielu podejściach zdecydował się na opowiedzenie i utrwalenie na nagraniu audio swojej historii.
Celem wystawy jest przywrócenie w społecznej pamięci wiedzy o Wojskowych Obozach Internowania. Dzięki opisom i rysunkom powstałym na podstawie relacji uczestników tych wydarzeń można dowiedzieć się, jak wyglądała codzienność internowanych osób. Ich wartość jest nieoceniona głównie z uwagi na brak dokumentacji fotograficznej represji.
Objazdowa wystawa została przygotowywana przez dr Kamilę Churską-Wołoszczak, dr Katarzynę Maniewską oraz Piotra Wiejaka – pracowników Delegatury IPN w Bydgoszczy w 2017 r. Z wersją elektroniczną wystawy zapoznać można się tu: https://ipn.gov.pl/pl/edukacja-1/wystawy/44117,I-nazywali-to-Wojskiem-Po...

Paweł

28 listopada 2023

5
Ocena: 5 (4 głosów)
Twoja ocena: Brak

Zobaczyć

portret użytkownika witold k

Wojskowe Obozy Internowania - Obozy koncentracyjne obrońcy socjalizmu jak niepodległości to po pierwsze ostatni akt Jaruzelskiej naiwności i początek III RP. Choć jeszcze w 1988 roku planowali kolejne internowania działaczy to było juz pozamiatane. 1983 rok jak rozumiem likwidacja Obozów to element porozumienia co do wyjścia z pata w jaki Jaruzelski wprowadził USA. Mowa o obejściu sankcji. Janasz Migdał i reszta raczej USA ma podziękować za wolność. Pewnie IPN jeszcze nie dostrzega tego elementu. Jest potrzeby także z tego względu żeby powstrzymać źle rozumiane kombatanctwo. Widzieć polityczny handel ludźmi, ideami dla bieżących czy strategicznych powodów.

Paskudnie wygląda to kupczenie Jaruzelskim upadkiem występującym pod podszewką Trybunału Konstytucyjnego. Agentury masońskiego Zachodu w III RP.

Autorowi dziękuję za wskazanie bolesnej części naszej współczesnej historii. Znów powtórzę; list Siły Nowickiego i Macierewicza 1984 do Kiszczaka to element ratowania sytuacji. Pominięty a ważny.

Pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić po czerwcu 1989 to rozwiązać TK powołać nowy, ordynację większościową, referendum. Właśnie mamy - 2023 - X kadencja powtórkę z kosmicznej tamtej i kolejnych naiwności.

Dziękuję za cierpienie, poniżenie, choroby działaczy w Obozach to nasienie, które ciągle ma kłopoty z owocem. Nie może prawidłowo wydać plonu. Dominuje chwast.

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.