Skip to main content

Koncert Pieśni Wielkopostnych w wykonaniu muzyków z zespołu Gloria de Dios

r.png

W najbliższą sobotę 2 kwietnia w kościele oo. Jezuitów w Piotrkowie o godz. 18.00. odbędzie się Koncert Pieśni Wielkopostnych w wykonaniu muzyków z zespołu Gloria de Dios. Wykonawcy zaprezentują skłaniające do refleksji i przemyśleń pieśni wielkopostne. Koncert działającego już od 20 lat piotrkowskiego zespołu, połączony będzie z akcją charytatywną na rzecz uchodźców podczas której zbierane będą datki i dary dla uchodźców z Ukrainy.

Zespół Gloria de Dios oficjalnie istnieje od 2002 r. i od samego początku związany był z jezuickim kościołem pw. św. Franciszka Ksawerego w Piotrkowie Trybunalskim w którym dbał o oprawę muzyczną niedzielnych mszy dla dzieci sprawowanych o godzinie 11:30. Początki zespołu sięgają jednak 2001 r. kiedy to Anna świderska, Anna Tańcula i Magdalena Piekarska, postanowiły założyć grupę urozmaicającą śpiewem dziecięcą Mszę Świętą. Pomysł spotkał się z pozytywnym przyjęciem zarówno ojca Andrzeja Lemiesza - ówczesnego rektora kościoła św. Franciszka Ksawerego w Piotrkowie, jak też dużym zainteresowaniem dzieci, również tych, które grą na instrumentach wzbogacały oprawę muzyczną liturgii. W początkowym okresie działalności tj. od września 2001 r. do stycznia 2002 r. opiekę nad zespołem sprawowała Anna Świderska. Od marca 2002 r. na prośbę pracownicy jednej z piotrkowskich Świetlic Socjoterapeutycznych - Barbary Dąbrowskiej, pracą zespołu zaczęła kierować Ewa Szkólnik, absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie na wydziale Artystycznym – kierunek Wychowanie Muzyczne. Od 20 lat nieprzerwanie pozostaje ona nie tylko opiekunem zespołu ale również aranżerem wszystkich utworów wykonywanych przez grupę. Zróżnicowany repertuar zespołu urozmaicony został w kolejnych latach m.in. utworami których kompozytorem i autorem tekstów jest Ewa Szkólnik, a także członkowie zespołu. Dzięki ogromnemu zapałowi i muzycznemu przygotowaniu nastąpił ponowny rozwój grupy, a młodzi wykonawcy uczestniczyli w imprezach organizowanych na terenie miasta i poza jego granicami.

Znamiennym jest fakt, że nigdy nie przeprowadzano castingów do zespołu. Wynikało to przede wszystkim z przekonania kierownika zespołu o tym, że „dla Boga śpiewać każdy może”, a systematyczne zajęcia wpływają na poprawę intonacji, dykcji i poczucia rytmu. Dzięki takiej postawie, do zespołu zaczęła napływać, obok dzieci ze szkoły muzycznej, również młodzież, nie mająca przygotowania wokalnego i instrumentalnego. Oprócz rosnącej liczby wokalistów do zespołu wkrótce dołączać zaczęły kolejne dzieci kształcące się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Piotrkowie. Zespół wzbogacił się o sekcje instrumentalną złożoną z młodych muzyków grających na skrzypcach, altówce, saksofonie, flecie, wiolonczeli oraz instrumentach perkusyjnych. Sekcja instrumentalna, choć nie posiada stałego składu, każdorazowo wzbogaca brzmienie utworów wokalnych. Skład zespołu tworzą ponadto amatorzy muzyczni - uczniowie szkół, studenci, osoby dorosłe wśród których są też absolwenci szkół muzycznych. Ciekawostką jest to, że w zespole nie brakuje osób dziś już dorosłych, które przed laty tworzyły pierwszy skład grupy, a które nadal aktywnie uczestniczą w pracach Gloria de Dios.

Z czasem w zespole pojawiły się również osoby niepełnosprawne, co wynikało m.in. z aktywności zawodowej kierownika zespołu, prowadzącego zajęcia muzyczne w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym oraz w Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjnym „Szansa" w Piotrkowie Trybunalskim. Kiedy w czerwcu 2002 r. ogłoszony został konkurs na nazwę zespołu ilość nadesłanych propozycji była zaskoczeniem dla organizatorów. Ostatecznie wybrana została hiszpańska nazwa „Gloria de Dios” tzn. „Chwała Boga”, nawiązująca do łacińskiej dewizy „Ad Maiorem Dei Gloriam”, którą wcielał w życie Ignacy Loyola - założyciel Towarzystwa Jezusowego posługujący się w swym życiu również językiem hiszpańskim. Wybrana wówczas nazwa używana jest przez zespół po dzień dzisiejszy.

Od 2003 r. zespół występuje w charakterystycznych strojach. Są one swoistym wyróżnikiem grupy pozwalającym rozpoznać zespół, który każdego roku uczestniczy w licznych festynach, konkursach, przeglądach, uroczystościach religijnych, rocznicowych, miejskich, integracyjnych, charytatywnych i innych. Udział w tak różnorodnych wydarzeniach wynika z pewnością z bogatego repertuaru zespołu, na który składają się nie tylko utwory religijne ale również piosenki patriotyczne, turystyczne, ludowe, szanty oraz poezja śpiewana. Wszystko to sprawia, że cotygodniowe próby nie stają się rutyną, nie są nudne i wciąż przyciągają nowe osoby chętne do wspólnego muzykowania ku chwale Boga oraz radości wykonawców i słuchaczy.

Paweł

1 kwietnia 2022

5
Ocena: 5 (2 głosów)
Twoja ocena: Brak