Zawnioskowali o uhonorowanie mojej osoby
„Piotrków – Pileckiemu” odchodzi do historii. Czeka na komentarze, opinie, wnioski na przyszłość. Wielu zapamięta „Marsz Pileckiego 2014” jako przełomowy moment dla Piotrkowian z indeksu. Mianowice Komitet Organizacyjny P-P (pod moją nieobecność) na propozycję p. Stanisława - jeszcze nie znam nazwiska – zawnioskował, aby podczas II części Marszu Witolda Pileckiego odczytać Wniosek – Apel do Prezydenta Miasta w sprawie uhonorowania mojej osoby, jako osoby zasługującej na wyróżnienie Prezydenta Miasta.
"Piotrków - Pileckiemu 2014" - podsumowanie
Całej zawartości materiałów szukaj w tagach: ogólnym Grupa tematyczna i kolejnych lat np. Piotrków - Pileckiemu 2014
Komunikat o utrudnieniach w ruchu pojazdów
Stosownie do odpowiednich regulacji prawnych w zakresie wykorzystania dróg publicznych w sposób szczególny Organizator Marszu dostosuje się do przyjętych norm.
Marsz będzie:
- Zaloguj się lub Zarejestruj by móc dodać komentarz
- Czytaj dalej
Pro Memoria Witold Pilecki V
Wybitny historyk angielski, prof. Michael Foot zaliczył rtm. do sześciu najodważniejszych ludzi walczących w ruchu oporu podczas II wojny światowej. Bohater Auschwitz i Powstania Warszawskiego, człowiek stanowiący heroiczny przykład oporu wobec Niemców, został rozstrzelany, a jego nazwisko trafiło na listę najbardziej ocenzurowanych. Na pół wieku bohater II wojny światowej zniknął z książek, gazet i programów telewizyjnych. Przez kilkadziesiąt lat wydawało się, że komunistyczne „imperium zła” zwyciężyło. Sprawa o którą walczył rtm. ostatecznie jednak zatriumfowała po 1989.
- Zaloguj się lub Zarejestruj by móc dodać komentarz
- Czytaj dalej
Pro Memoria Witold Pilecki IV
W 1944 r. coraz wyraźniej zdawano sobie sprawę, iż tereny kraju zostaną zajęte przez Armię Czerwoną, która dobrowolnie jej nie opuści. Okupację Polski przez ZSRR szacowano na 5-10 lat. Stworzono więc nową organizację podziemną, która miała uodpornić społeczeństwo na polityczną propagandę, oraz chronić osoby i instytucje polskie przed wrogą inwigilacją. Z założenia miała to być organizacja polityczno-wojskowa. Do pracy nad utworzeniem organizacji “NIE” - Niepodległość “Bór” Komorowski skierował płk. Augusta Fieldorfa ( słynnego “Nila”).
- Zaloguj się lub Zarejestruj by móc dodać komentarz
- Czytaj dalej
Pro Memoria Witold Pilecki III
W 1940 r. władze niemieckie zaczęły organizować na ziemiach polskich obozy koncentracyjne. Obok zastraszenia społeczeństwa chodziło również o uzyskanie darmowej siły roboczej i grabież mienia, oraz eksterminację więźniów. Aresztowania wśród żołnierzy Tajnej Armii Polskiej, osadzanie coraz większej liczby skazańców w obozie koncentracyjnym Auschwitz i rozszerzająca się jego zła sława w miarę zwiększania jego funkcji eksterminacyjnych - wpłynęły na decyzję Witolda Pileckiego, by się tam dobrowolnie udać. Zamiar ten zrealizował 19 września 1940 r.
- Zaloguj się lub Zarejestruj by móc dodać komentarz
- Czytaj dalej
Pro Memoria Witold Pilecki II
Przyszedł rok 1939 i wojna. Został zmobilizowany w ramach 19 Dywizji Piechoty, która została skierowana w okolice Piotrkowa Trybunalskiego do osłony szosy Piotrków – Tomaszów Mazowiecki. W nocy 5/6 września niemieckie natarcie 1 Dywizji Pancernej rozbiło polską dywizję. Dowodzony przez Pileckiego szwadron ułanów, rozbity został przez Niemców podczas ciężkich walk pod Wolborzem. Rozproszeni żołnierze, wśród których był także Pilecki, po przejściu Wisły włączyli się w szeregi odtwarzanej 41 Dywizji Piechoty Rezerwy.
- Zaloguj się lub Zarejestruj by móc dodać komentarz
- Czytaj dalej