z naszego archiwum
Trzynastego kwietnia roku pamiętnego dwa tysiące trzynastego – XVII List do Przyjaciół.
Dzień 13 kwietnia 2013 r. to ważna data dla Piotrkowian. To dzień sprowadzenia do naszego miasta Relikwii błogosławionego Jerzego Popiełuszki. Po wielomiesięcznej pracy i modlitwie, w tym także przed urną z doczesnymi szczątkami błogosławionego, Patron Solidarności stanie się naszym ważnym orędownikiem u Pana.
Uroczysta, koncelebrowana Msza święta (przyjęcie przez wiernych Relikwii), to także powrót do piotrkowskiej mszy świętej w intencji Ojczyzny, nowe otwarcie się, przypomnienie naszego zaangażowania w sprawy społeczne, polityczne, przepełnione duchem modlitwy i służby.
Dzięki osobom, o których pracy i modlitwie wiem (Ojciec Superior Mieczysław Jóźwiak, Zbigniew Mroziński, Ryszard Łopaciński)- przybędą do nas Relikwie.
Dokonam swego rodzaju retrospekcji.
Piotrkowska msza święta za Ojczyznę jest jedną z pierwszych, publicznych i najpewniej najdłużej trwającą. Odprawiona aż 321 razy, od 13 stycznia 1982 do 13 września 2008. Ideowi i merytoryczni Jej służący to: Ojciec Andrzej Polasik, ksiądz Remigiusz Wysocki, Maria Czomber i Witold Kowalczyk, z solidarnościowej grupy DLP należy dołożyć Jacka Tworkowskiego i wielu innych, a po moim „oddaniu” (2007) osoby z jezuickiej grupy religijnej – tutaj liderów nie znam. Przez lata msza za Ojczyznę miała niezliczoną ilość opiekunów w osobach kolejnych Superiorów.
Swoje obawy i rozterki zebrałem, Tutaj. natomiast nadzieje, nowe nadzieje wyrażę tak: Na pewno moje słowa, opinie, plany - znajdą poparcie u wielu.
Życie nie znosi próżni. Główną ideę mszy z lat osiemdziesiątych i później w jakieś mierze przejęła msza święta 10 każdego miesiąca, odprawiana u Ojców Bernardynów. Obecne: msze święte w intencji Ojczyzny, okolicznościowe, środowiskowe, cała szeroko rozumiana działalność duszpasterska, nie może tu ulec pomniejszeniu.
Forum Ruchów Katolickich, jedna z pierwszych w kraju tego typu formacji świeckich, przetrwała.
Szczątkowo przetrwała. To stracony czas, ponieważ nie tyle, że przetrwała, powinna być największą formacją w mieście. Dużo by o tym pisać, każdy wie... Jesteśmy katolikami, należymy do Kościoła powszechnego, który na wzór polskiego hipermarketu nie pyta - skąd jesteś Ty? Mamy zatem, każdy widzi, działania i osoby, które w dobrej wierze... oburzają innych. Analiza ich postępowania, pracy, służby budzi sprzeciw. Trzeba to ogarnąć, ale tak, żeby nie zapędzać do narożnika (formatować od góry). Próba historyczna i współczesna formatowania Polaków kończy się narodowym upadkiem. Przypomnę tylko liberum veto. Miało być próbą likwidacji korupcji, stało się narzędziem rozebrania nas na części – rozbiory.
Zatem jak?… Jak przy - konkurencji, poróżnieniu, braku czasu, środków etc.
Powrót do korzeni.
Nie jest tak, że w latach osiemdziesiątych nie byliśmy (u ojców Jezuitów) poróżnieni. Byliśmy. Jednak nikt nie ma wątpliwości, że z Duszpasterstwa Ludzi Pracy wyszła pierwsza w III RP piotrkowska prawicowa elita. Pewne jej środowiska nigdy nie podjęły współpracy. Przyszły nowe, których nie było przed 1989 r. Z satysfakcją obserwuję nowych (że tak powiem) ludzi, którzy bardziej niż „kombatanci” służą Najjaśniejszej. Mamy też i tych, którzy odeszli, poszli w mamonę czy w „inną stronę”. Wszyscy jednak, jak jeden mąż, szanują korzenie – pochodzenie. Jestem pewien, że to wartość (zapas), która starczy na nowe otwarcie się.
Trudno być autorytetem wśród swoich, zwłaszcza w atmosferze konkurencji. Nie wychodzi! Jedni w związku tym poddali się; inni, jak samotnicy, coś robią... w opuszczeniu. Na mszę świętą przybywamy jako równi wobec Pana, jeśli przyjąć zasadę: wielu w jednym celu. Osobiście próbuję tę zasadę realizować przy pośredniczeniu w organizowaniu czczenia Rotmistrza Witolda Pileckiego. W tym roku Rotmistrza Witolda Pileckiego i Generała Stefana Roweckiego.
Msza święta za Ojczyznę będzie odbywać się zawsze 13 dnia każdego miesiąca u Ojców Jezuitów, na którą zapraszamy wszystkich miłośników i zwolenników, jak za dawnych czasów.
Jeśli:
słynna „trzynastka” może nam się udać i przynosić, jak to było, dobre owoce.
Nasz portal - trybunalscy.pl, jest otwarty w całej rozciągłości. Można założyć grupę tematyczną i poprzez nią mieć bezpośredni kontakt w każdej sprawie.
Relikwie Błogosławionego Popiełuszki w Piotrkowie Trybunalskim
Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny
Powiązane
Encyklopedia Piotrkowian czasu przełomu
witold k
3 kwietnia 2013
- Zaloguj się lub Zarejestruj by móc dodać komentarz
Rodzina Trybunalska
Znalazłem w naszej bazie użytkownika "Rodzina Trybunalska", może to konto moglibyśmy wykorzystać, w najszerzej rozumianym programie "13"? Byłaby to także okazja do odświeżenia bogatej historii periodyku, jak i ludzi tworzących tę gazetę i ideę. Wpis ten dedykuję szefom redakcji "Rodziny Trybunalskiej"