Media łódzkie poinformowały, iż Partia Republikańska zarekomendowała Włodzimierza Tomaszewskiego na miejsce ministra – członka Rady Ministrów Michała Cieślaka, który w środę wieczorem podał się do dymisji. Urząd Rzecznika Premiera poinformował, iż Premier zaakceptował tę kandydaturę. Objęcie urzędu nastąpi po nominacji przez Prezydenta RP.
Włodzimierz Tomaszewski urodził się w Łodzi w 1956 r. przez całe dotychczasowe życie związany jest z Łodzią. Ukończył pedagogikę na UŁ. Wielki talent ujawnił w zespołach „Harnama” i „Mazowsze”. W początkach września 1980 r. działał jako szef Biura Organizacyjnego w MKZ Ziemi Łódzkiej – zanim jeszcze Związek przyjął nazwę „Solidarność”. W tamtym czasie rozpoczęła się jego ścisła współpraca z Grzegorzem Palką, wówczas wiceprzewodniczącym MKZ. Od r. 1990 jest członkiem (obecnie przewodniczącym) Łódzkiego Porozumienia Obywatelskiego. Był członkiem-założycielem Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego.
Prezydent m. Łodzi Grzegorz Palka zgłosił go na stanowisko Sekretarza Miasta a następnie także na Sekretarza Unii Metropolii Polskich. Jego kompetencje w sprawach samorządu terytorialnego były tak powszechnie uznawane, że został przez Jerzego Buzka powołany na stanowisko doradcy ds. reformy samorządowej. Na mój wniosek Premier powołał go na stanowisko wiceministra nowotworzonym Ministerstwie Rozwoju Regionalnego i Budownictwa.
Obok Marii Maciaszczyk (powołanej na stanowisko Dyrektora Generalnego) był współtwórcą tego Urzędu. W moim imieniu przygotowywał i negocjował z marszałkami regionów „Kontrakty Regionalne” podpisywane następnie przez Premiera i przeze mnie. Przez wiele lat był członkiem Kapituły im. Grzegorza Palki (przewodniczącym był Tadeusz Wrona). Przez kilka lat był Sekretarzem powiatu łódzkiego wschodniego. W latach 2002-2010 był moim zastępcą jako Pierwszy Wiceprezydent m.Łodzi. Był bardzo aktywny w działaniach Unii Metropolii Polskich oraz w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. Był moim zastępcą jako Wiceprzewodniczący i Zastępca Pełnomocnika Inicjatywy Obywatelskiej ws Przywrócenia Dnia Wolnego w Święto Trzech Króli. Był współorganizatorem Chrześcijańskiego Ruchu Samorządowego i członkiem Rady Naczelnej tego Stowarzyszenia. W 1998, 2002, 2006 2014 i 2018 uzyskiwał mandat radnego Rady Miejskiej w Łodzi. W wyborach samorządowych w 2010 startował jako kandydat na Prezydenta m. Łodzi. Przegrał, ale z poparciem 35.766 głosów (17,49%).
W 2017 przystąpił do partii „Porozumienie” i stał się jej wiceprzewodniczącym w regionie łódzkim. W wyborach parlamentarnych startował z listy PiS i uzyskał mandat posła. W r. 2021 w sporze Gowina z Kaczyńskim opowiedział się po stronie szefa PiS i został wykluczony z „Porozumienia”. W czerwcu 201 współtworzył Partię Republikańską (pod przewodnictwem Adama Bielana) i został jednym z jej liderów. W Sejmie obecnej kadencji jest bardzo ceniony jako specjalista w sprawach samorządu terytorialnego. Jego nominację na ministra w Kancelarii Premiera, pełnomocnika Rządu ds. samorządu została powszechnie przyjęta jako naturalna.
Jego dotychczasowa działalność została doceniona przyznaniem Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski (2009), Złotego Krzyża Zasługi (2005), Odznaki Honorowej „Za Zasługi dla Budownictwa” (2007), Odznaki Honorowej „Za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego” (2015).
Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/
13 czerwca 2022
- Blog
- Zaloguj się lub Zarejestruj by móc dodać komentarz
Pan Włodzimierz
Pan Włodzimierz to kolejna osoba, którą znam, z którą dane mi było zakręcić się a tamtych latach. Słynne Czwartki w Łodzi wpierw GR KK NSZZ”S”, PNRPDW w NSZZ"S", potem ZChN. Konkrety fachowiec. Życzę powodzenia w dalszym ustawianiu Samorządu na jego przyrodzonym miejscu. Szkoda, że tak powoli postępuje ustrojowe układanie Rzeczpospolitej. Że Poseł zostaje Ministrem ale… Już dawno powinniśmy oddzielić Ustawodawcę od Państwa w rozumieniu Administracji. W tym konkretnym przypadku taka łączność byłaby zalecaną.