Skip to main content

Kościół w niedzielę i nie tylko

portret użytkownika Z sieci
koronawirus.jpg

Uaktywnili się różni ateiści, agnostycy i inni niedowiarkowie oraz tzw. „katolicy – ale” (od tego, że zwykle zaczynają swój atak na Kościół i naszą wiarę od słów „Jestem katolikiem, ale”) i za pośrednictwem „neutralnej światopoglądowo (ale nie wobec Kościoła)” Gazety Wyborczej apelują do Episkopatu Polski, by zamknął kościoły. Mój znajomy historyk-amator (ale wielce kompetentny uczestnik konkursów wiedzy historycznej) zwrócił uwagę, że tuż za południową granicą Polski często spotyka się kamienne znaki upamiętniające średniowieczną „czarną zarazę”. W południowej Polsce, w dawnych średniowiecznych granicach, ich nie ma. Bo w takim katastrofalnym rozmiarze do nas nie dotarła. Różnica wg tego kolegi jest godna zastanowienia. Być może wynikała ona stąd, że w Polsce wiara była żywa i powszechna i pomogły powszechne modlitwy i inne praktyki religijne.

W tym kontekście docenić należy opór, jaki stawia różnym „życzliwym” i „zatroskanym” Episkopat Polski. Jest w tym trudniejszej sytuacji, że w „kolebce chrześcijaństwa”, we Włoszech Episkopat uznał się chyba za rodzaj „organizacji pożytku publicznego” organizującej „imprezy masowe” i odwołał Msze św. oraz „ceremonie” (tzn. śluby i pogrzeby oraz procesje). Przewodniczący Episkopatu Polski zalecił środki, które wprawiły w furię wspomnianych „zatroskanych o Kościół i wiernych” z GW: zamiast odwołać Msze, zalecił zwiększenie ich ilości „by rozgęścić liczbę uczestniczących”. Działając pod wielkim naciskiem opinii tych „niewiernych-wiernych” dokonał kolejnego kroku, nie przekraczając jednak „włoskich granic”:

Rekomenduje biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca osobom w podeszłym wieku, osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.), dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę i osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. „Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe” – dodano w komunikacie.

Episkopat wprowadził też dodatkowe zasady, które będą obowiązywać w kościołach do 29 marca.

– kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny,

– przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy,

– znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk,

– cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego,

– należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie,

– na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne,

– rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.

Episkopat zachęca też wiernych, żeby poza liturgią nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą. Kapłanom polecają natomiast by kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia, aby kapłani troszczyli się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu i żeby przy zachowaniu należytych zasad higieny – kapłani i nadzwyczajni szafarze odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną.

Poinformowano również o tym, że do 29 marca liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania przeniesione zostaną na późniejszy termin, zawieszone zostają pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz rekolekcje szkolne organizowane przez parafie. Mogą je zastąpić rekolekcje przez internet. W sprawie rekolekcji dla dorosłych oraz organizacji innych spotkań w parafii decyzję pozostawiono proboszczom. Jednocześnie KEP informuje, że „Kościół od dwóch tysiącleci służy osobom chorym i potrzebującym, nawet w czasach epidemii, nie rezygnując z głoszenia Ewangelii oraz sprawowania sakramentów świętych”.

Episkopat prosi też o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach oraz o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami. „Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcamy do śpiewania w naszych kościołach suplikacji «Święty Boże, Święty Mocny… Od powietrza, głodu, ognia i wojny, zachowaj nas Panie.»”

cdn

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

5
Ocena: 5 (2 głosów)
Twoja ocena: Brak