Skip to main content

Macie Państwo wolną chwilę…

portret użytkownika Seneka
polska_flaga01.jpg

Ani jednego ciosu… ponad bojową konieczność!

Życie tak szybko bieży i ani się spostrzegłem jak stałem się świadkiem historii. Moje pokolenie zajęło miejsce tych, którzy w swej dorosłości musieli podejmować decyzje o losach swoich bliskich, o losach społeczności z którymi żyli od lat czy wreszcie o losach narodu brutalnie zaatakowanego przez dwóch odwiecznych wrogów Polski. Wiedzę, że agresorów w 1939 roku było dwóch upowszechniono dopiero gdy odzyskaliśmy niepodległość. Wcześniej tylko Niemcy na nas napadły a Związek Sowiecki, ówczesny sojusznik Hitlera pojawił się w naszej oficjalnej historii dopiero w 1945 roku jako wyzwoliciel. Gdy teraz, z okazji 73 rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady w Auschwitz pojawia się nowa wersja zdarzeń z lat naznaczonych wyjątkowym bestialstwem wszyscy, którzy pamiętają tamten czas z autopsji z niedowierzaniem słuchają słów o odpowiedzialności Polski za holokaust? Najbardziej zdumiewa fakt, że w sukurs oszczercom przyszli niektórzy nasi rodacy. Nie są to osoby anonimowe, nieznane ale politycy zajmujący w nieodległej przeszłości ważne stanowiska państwowe bądź nadal czynni w życiu publicznym. Jeśli można się zgodzić, że niektórzy Polacy w czasie okupacji niemieckiej popełnili czyny zbrodnicze na naszych współobywatelach Żydach to były to czyny kryminalne, potępiane przez podziemne Państwo Polskie i karane z całą bezwzględnością stanu wojny. Premier Izraela S. Peres, zapytany kiedyś przez dziennikarza o odpowiedzialność niektórych Żydów za niektóre niegodne zachowania podczas okupacji odpowiedział: cytuję z pamięci „…w każdym narodzie są jednostki, które dopuszczają się złych czynów ale nie ma złych narodów. Są tylko żli ludzie pochodzący z tego czy innego narodu i ci osobnicy są przez nas potępiani" O tych bolesnych sprawach wypowiadają się różne osoby i wśród nich są także i ci co widzą absurd tych pomówień. Są wśród nich przyjaciele Polski z Izraela, są Żydzi mieszkający w Polsce albo też w innych odległych krajach. Wypowiedział się w tej bulwersującej sprawie niemiecki MSZ. Minister stwierdził: „…Obozy zagłady na terenie okupowanej Polski zostały zbudowane przez Niemców, były przez nich administrowane i Niemcy odpowiadają za dokonywane tam zbrodnie…” Cytuję z pamięci a gdy ktoś zechce poznać całość tego oświadczenia to pewnie znajdzie je w internecie.

Próbuję przywołać w swojej pamięci swoich bliskich…mego najstarszego brata Mieczka / znanego wśród swoich kolegów spadochroniarzy gen. Sosabowskiego jako Jurek /, który nie powrócił do kraju bo Sowieci…, mego brata Eda, który w organizacji Służba Polsce postradał zdrowie i najmłodszego Gercia / takie mieliśmy ksywy /; Wszyscy odeszli ledwo przekroczywszy próg dorosłości… W czasie okupacji, zupełnie niespodziewanie w domu pojawiła się… kuzynka. Dorosła panna. Trochę dziwna bo nie chciała wychodzić na podwórze by ze starszym bratem bawić się w chowanego… A potem równie nagle jak się pojawiła, nagle zniknęła. Pojawiła się druga kuzynka… Po wojnie jedna z nich pojawiła się w domu i było świętowanie … Moja cudowna ciocia, Helcia ją nazywaliśmy. Jej odwaga uratowała nam życie… W szczerym polu, z koszykiem prowiantu… szliśmy do naszego taty /aresztowany przez Sowietów, trafił na Syberię/ by mu ten prowiant dać. Jeszcze trwała wojna. Gdzieś z rowu wyskoczył sowiecki żołnierz, zabrał większość prowiantu. Ciocia Hela „runęła” na niego potokiem oskarżeń, że najpierw Niemcy a teraz wy… Sowiet zdumiony, automat skierował w naszą stronę… Przeżyliśmy… Proszę wybaczyć mi osobisty ton wspomnień… Ten nagły, niczym nie sprowokowany chór oskarżeń pod adresem Polski, Polaków ożywił wspomnienia dziecka… Żyją jeszcze bezpośredni świadkowie z czasów już tak odległych jak II wojna światowa i oni są już jak ci powstańcy styczniowi, którzy 100 lat temu doczekali się niepodległej Polski. Pół wieku wtedy, pół wieku teraz…Trzeba by przemówili, dopóki żyją! Ich świadectwa są najważniejsze, znacznie więcej warte niż bajania niektórych historyków… Przyszłe młode pokolenia będą mogły z tej skarbnicy wiedzy autentycznej korzystać. Nie będą miały powodu się wstydzić. Żydzi o swoją pamięć dbają bardzo roztropnie i na różne sposoby, Filmy, literatura, media pełne są wiadomości o holokauście. Mówmy my, na cały świat o naszych losach, pogmatwanych, strasznych, odciśniętych na wielu pokoleniach Polaków…

Chciałbym wygłosić swój skromny apel do naszego Prezydenta Andrzeja Dudy

Panie Prezydencie. Niech państwo nasze, Polska rozda 1000 sztuk sprzętu, który za naciśnięciem guzika będzie rejestrował głoś i obraz tych wszystkich co mają wiele osobistych wspomnień z czasów obu niewoli totalitarnych.. Dziennikarze nie dotrą do wszystkich. Oni opublikują kilka, kilkanaście… Zróbmy to dla siebie. Ci staruszkowie, często schorowani mogą Polsce jeszcze wiele zaoferować siedząc w swoim fotelu, w swoim domu…Oni już nigdzie chodzić nie będą, wywiadów udzielać też nie będą. Zachowali obrazy z czasów, o których zaczynają niegodziwie mówić ci, którzy nie zdali rachunków ze swoich czynów. Ze swej strony deklaruję chęć i gotowość uczestniczenia w tym przedsięwzięciu.

S e n e k a

AD- 8.02.2018

5
Ocena: 5 (3 głosów)
Twoja ocena: Brak

Dziękujemy

portret użytkownika Admin
5

Dziękujemy za świadectwo i za APEL

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.