Skip to main content

Zmarł prof. Ryszard Bender

portret użytkownika witold k
Ryszard_Bender.JPG

Po długiej chorobie zmarł prof. Ryszard Bender, historyk, publicysta i polityk. Od początku był związany ze środowiskiem Radia Maryja.

Prof. Ryszard Bender przez wiele lat pełnił funkcję dziekana Wydziału Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, był prezesem Klubu Inteligencji Katolickiej w Lublinie.

Przez kilka kadencji zasiadał w polskim parlamencie, a także w Radzie Europy. Za jego kadencji w KRRiT zapadła decyzja o przyznaniu koncesji Radiu Maryja.

Później Profesor stanął na czele Krajowego Sekretariatu SOS dla Radia Maryja.

Prof. Mieczysław Ryba pracował z prof. Benderem na KUL-u.

– Jego życie od strony twórczości naukowej, pewnej publicystyki politycznej i działalności społecznej ze strony Klubu Inteligencji Katolickiej, wreszcie ścisłej polityki (bo miał wpływ na bieg zdarzeń) było bardzo barwne. Z żalem żegnamy prof. Bendera, mając go w modlitewnej pamięci - powiedział prof. Mieczysław Ryba.

Prof. Ryszard Bender urodził się 16 lutego 1932 roku.

PS. Profesor był jednym z trzech polskich polityków, którzy przestrzegali Przewodniczącego "Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie", a był nim Lech Wałęsa, przed niedopuszczeniem do składu reprezentacyjnego KO przedstawicieli, jak nazwali, polskiej chadecji. Jak rozumiem, przeciwnikami pełnej palety reprezentacyjności byli Kaczyńscy.

24 lutego 2016

witold k

5
Ocena: 5 (3 głosów)
Twoja ocena: Brak