Skip to main content

Nasza Matka - Pani Trybunalska

Matka Boża Trybunalska

Nasza Matka – Pani Trybunalska

Kochamy Cię, sławimy Cię, o Matko Trybunalska.
Błogosław nam, dopomóż nam, niechaj nam sprzyja Twa łaska.

Dzisiaj, 26 maja wszyscy obchodzimy piękne Święto: Dzień Matki – tej, która nas urodziła, wychowywała, uczyła pierwszego pacierza i pocieszała przy pierwszych życiowych porażkach. Nie ma nikogo, kto w tym dniu nie wspomniał by swojej matki, bez względu na to, czy jest ona jeszcze wśród żywych, czy już nie. My, mieszkańcy trybunalskiego grodu mamy jeszcze jedną Matkę, do której zwracamy się w każdej potrzebie, której okazujemy na różny sposób swoje oddanie i uwielbienie.

W roku 2006, w którym upłynęło 500 lat od narodzin jednego z największych misjonarzy chrześcijaństwa, św. Franciszka Ksawerego, dostąpiliśmy zaszczytu przeżywania uroczystości ukoronowania koronami papieskimi cudownego wizerunku Matki Bożej Trybunalskiej, który od kilkuset lat otoczony jest kultem wiernych w Piotrkowie Trybunalskim, a od prawie 180 lat znajduje się w piotrkowskiej świątyni jezuitów – w kościele pw. św. Franciszka Ksawerego, stanowiącym Jej Sanktuarium. Obraz ten, będący wizerunkiem naszej wspólnej Matki został ukoronowany przez Ojca św. Benedykta XVI podczas Mszy św., którą sprawował w Dzień Matki właśnie – 26 maja tegoż roku na Placu Piłsudskiego w Warszawie podczas swojej pierwszej Pielgrzymki do naszego kraju. Nazajutrz po południu łaskami słynący obraz wrócił do trybunalskiego grodu, gdzie na rynku Starego Miasta owacyjnie witany był przez mieszkańców miasta. To historyczne wydarzenie ma ogromne znaczenie nie tylko dla Piotrkowian, którzy poprzez obecność Pani Trybunalskiej czują się w sposób szczególny wyróżnieni - jest ono ważne dla całego naszego Narodu, ponieważ Matka Boża Trybunalska jest patronką polskich parlamentarzystów, wszak w Piotrkowie narodził się pierwszy w dziejach Rzeczypospolitej a także Europy - parlament.

Wierni odwiedzający sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej, niezależnie od tego, czy są mieszkańcami Piotrkowa czy innego miasta, zwracają się do Niej jak do najbliższej osoby zawierzając Jej swoje najskrytsze tajemnice, najintymniejsze sprawy i największe prośby. Często doznają łask ich spełnienia. Na przestrzeni wieków powstał szereg modlitw i pieśni do Matki Bożej Trybunalskiej, do dziś do niej kierowanych. Ja również mam wielkie, piękne i jedyne w swoim rodzaju wspomnienie związane z Naszą Trybunalską Panią. W dniu 18 września 2006 roku, w przeddzień uroczystości związanych z Koronacją Matki Bożej Trybunalskiej od Jej ołtarza i Jej wizerunku ruszył kondukt odprowadzający moją biologiczną Mamę na piotrkowski cmentarz. Wiedziałem wówczas, że była żegnana przez Tą, której była wielką admiratorką i której służyła przez dziesięciolecia pracując w jezuickim Apostolstwie Modlitwy. Odtąd wiem, że obie Matki są moje i pamiętam o tym nie tylko 26 maja.
Ryszard T. Warzocha

26 maja 2009

MB Trybunalska

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak