Skip to main content

Co uważam za główne osiągnięcia rządu Jana Olszewskiego

portret użytkownika Z sieci

Wczoraj była IV Rocznica śmierci Premiera. Brałem udział w uroczystościach pod Jego Pomnikiem przed Kancelarią Premiera Rady Ministrów. Nie było przemówień, tylko złożenie kwiatów. W TVP wyświetlono wspomnieniowy film. Byłem ministrem w Jego rządzie. Warto przypomnieć największe zasługi tego rządu:

1. Wyraźne żądanie, by ZSRR/Rosja wycofała swoje okupacyjne wojska z terenu Polski – bez warunków zapisanych w załącznikach uzgodnionych przez naszych poprzedników. Dla przypomnienia: Tadeusz Mazowiecki, jako „pierwszy niekomunistyczny premier” stwierdził, iż „wojska Układu Warszawskiego mogą wycofać się z Polski, gdy USA wycofa swe wojska z Europy Zachodniej” oraz że „ZSRR gwarantuje Polsce Szczecin”. Prezydent Lech Wałęsa chciał podpisać Układ z ZSRR/Rosją z załącznikami przewidującymi tworzenie rosyjsko-polskich przedsiębiorstw na majątku baz sowieckich oraz że Polska zobowiązuje się do wybudowania żołnierzom wycofywanym z Polski mieszkań w Rosji.

2. Wyraźne stwierdzenie, że Polska powinna być członkiem NATO i Wspólnoty Europejskiej – Lech Wałęsa lansował pomysł, że „Polska powinna współtworzyć NATO-bis i WE-bis”.

3. Otwarcie problemu rozliczeń SB-ckiej agentury we władzach naszego państwa.

Gdyby dokonał tylko tyle – to byłby to wystarczający powód do chwały.

Jerzy; https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

7 lutego 2023

5
Ocena: 5 (2 głosów)
Twoja ocena: Brak