Skip to main content

ZAPROSZENIE NA WYKŁAD O GEOTERMII

portret użytkownika Jolanta Lgocka
15.02.2009 18:00
15.02.2009 20:30

Koło Przyjaciół Radia Maryja przy Kościele Najświętszego Serca Jezusowego serdecznie zaprasza na wykład na temat geotermii:

"CZYSTA ENERGIA BOGACTWEM POLSKI"

który wygłosi prof. dr hab. Ryszard Kozłowski,
wykładowca Akademii Górniczo-Hutniczej,
współtwórca polskiej geotermii

Wykład odbędzie się 15 lutego 2009 r po Mszy Św. o godz. 18.00
w Kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Piotrkowie Trybunalskim (róg ul. Armii Krajowej i Słowackiego)

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak

WYKŁAD O GEOTERMII

portret użytkownika Józef Wieczorek

Czy na stronie będzie umieszczony tekst/nagranie wykładu, aby można było konkretnie podyskutować ?

mam nadzieję, że tak...

portret użytkownika witold k
cytuję Józef Wieczorek

Czy na stronie będzie umieszczony tekst/nagranie wykładu, aby można było konkretnie podyskutować ?

Zaczepiłem o ten temat p. Wojciecha Królikiewicza jeszcze w czasie spotkania... Po tym komentarzu posłałem drugi raz prośbę...
witold k

Dodam, że...

portret użytkownika witold k

wśród Autorów trybunalskich.pl mamy Piotrkowianina z pochodzenia - znawcę geotermii
Pana Józefa Wieczorka
witold k

O geotermii słów kilka

portret użytkownika Józef Wieczorek

W ostatnim czasie powszechnie w mediach dyskutuje się o geotermii. Głównie za sprawą odwiertu w Toruniu prowadzonym przez Fundację "Lux Veritatis".

Niestety informacje medialne na ogół nie dotyczą spraw merytorycznych, a często wprowadzają w błąd zwykłego obywatela oglądającego telewizję, czytającego wysokonakładowe czasopisma, jak Gazeta Wyborcza czy Dziennik. Trudno tam znaleźć informacje rzetelne, a komentarze wręcz manipulują opinią publiczną. Okazuje się, że stwierdzenie w odwiercie złoża wód termalnych o dużej wydajności (większej od spodziewanej) jest
ogłaszane jako klęska!

Trzeba pamiętać, ze to jest otwór badawczy,czyli taki który ma zbadać jakie są warunki hydrogeologiczne i termalne na różnych głębokościach, o czym wcześniej geolodzy mogą jedynie przypuszczać na podstawie analizy nie zawsze dostatecznych danych z innych odwiertów i badań geofizycznych.

Z drugiej strony informacje podawane przez 'ośrodek toruński' na temat ogromnych zasobów geotermalnych Polski, wielokrotnie przekraczających potrzeby energetyczne Polski, są także pozbawione rzetelnego oparcia merytorycznego.

Jak najbardziej trzeba rozwijać geotermię w Polsce i popierać wiercenia geotermalne, ale łudzenie społeczeństwa, że ta energia uczyni Polskę samowystarczalną energetycznie, a nawet uczyni nas potęgą gospodarczą, też nie ma wystarczających podstaw merytorycznych.

Rozwój geotermii w Polsce, niezwykle pożądany trzeba oprzeć na twardych, rzetelnych, naukowych i ekonomicznych podstawach, a nie na mrzonkach, bo one mogą osłabić inwestycje geotermalne.

Można np. rozważać wykorzystanie geotermii także w Piotrkowie Trybunalskim, ale zbadanie takich możliwości wymaga sporych nakładów finansowych.

Czy PO poślizgnie się na geotermii

portret użytkownika witold k

Nie ulega wątpliwości, że wszelakie działania na wykorzystanie naturalnych zasobów ziemi powinny mieć ekstra ścieżkę prawną i finansową. To, także doskonały materiał narodowej edukacji i porozumienia. Państwo polskie musi oddać obiecaną kasę fundacji, która podjęła się odwiertu w Toruniu. Jeśli PO tego nie zrobi... okaże się bandą drobnych cwaniaczków.

Spotkanie i wykład w NSJ pokazuje potrzebę współpracy. Trybunalscy.pl oddają się do dyspozycji. Ogłoszenia w kościołach to za mało...

witold k