Skip to main content

Biografia płk. Ryszarda Kuklińskiego pod patriotyczną lupą

portret użytkownika Józef Wieczorek

Czy powielanie tez propagandy komunistycznej jest patriotyczne?
Ukazała się książka Sławomira Cenckiewicza ‚Atomowy szpieg’ Ryszard Kukliński i wojna wywiadów, ( http://sklep.zysk.com.pl/atomowy-szpieg-ryszard-kuklinski-i-wojna-wywiad... ) w której autor we wstępie odnosi się do biogramu Ryszarda Kuklińskiego w Wielkiej Księdze Patriotów Polskich przygotowanego przez Tymoteusza Pawłowskiego. Ryszard Kukliński w tej Księdze został zaliczony do patriotów, ale w jego skandalicznym biogramie powielono -jak pisze S. Cenckiewicz – tezy komunistycznej propagandy na temat pułkownika. W tym duchu zabierało głos już kilka osób zaraz po ukazaniu się Wielkiej Księgi Patriotów Polskich, ale Wydawca uznał, że biogram pułkownika jest jednoznacznie pozytywny, a opinie krytyczne to atak na Księgę ( Informacja prasowa – Dotyczy: ataku na „Wielką Księgę Patriotów Polskich” - http://www.bialykruk.pl/article.php?aid=693&dd=1&PHPSESSID=8b928c3b14170...) przypominając „ że książka wyszła spod piór 9 profesorów, kilkudziesięciu doktorów habilitowanych, doktorów i wybitnych specjalistów od różnych okresów historycznych…”

Zgodnie z opinią wydawcy- „Wielka Księga” umacnia postawy obywatelskie i patriotyczne, zawiera sylwetki prawie 500 wielkich Polaków. To widać niektórych bardzo razi, a „ Szkalowanie tej publikacji trudno nie uznać za celowe działanie wymierzone w obóz patriotyczny.”

Widać, że wydawca rozszerzył krytyczną opinię o biogramie R. Kuklińskiego na całą Księgę, aby ustawić krytyków biogramu pod bardziej skutecznym pręgierzem. Jednym słowem, ktoś kto ma cokolwiek do zarzucenia choćby jednemu biogramowi, to atakuje/szkaluje całą Księgę i wszystkich jej utytułowanych autorów.
Fakt, że i innym biogramom można to i owo zarzucić, ale takie stawianie sprawy jest nie tylko absurdalne, ale szkodliwe społecznie, nawiązujące do standardów systemu komunistycznego. Jako jedna z osób wyrażających krytyczne opinie o tym ( i nie tylko tym) biogramie zostałem poddany presji ze strony wydawcy (wcześniej go promowałem pro publico bono) i nominowany na rozbijacza polskiej prawicy (sic!)

Czy wydawca, który powiela/broni powielania tez komunistycznej propagandy nie czyni szkody dla obozu patriotycznego?
Czy patriotyczne jest powielanie tez propagandy komunistycznej, czy może przeciwstawianie się temu powielaniu?
Dobrze aby obóz patriotyczny zajął stanowisko w tej sprawie.

APPENDIX:
od autora książki „ Atomowy szpieg’
http://blogjw.wordpress.com/2014/10/20/czy-powielanie-tez-propagandy-kom...

Józef

22 października 2014

5
Ocena: 5 (1 głos)
Twoja ocena: Brak