27. Pielgrzymka Energetyków, Elektryków i Elektroników trwa w dniach 18-19 sierpnia na Jasnej Górze. W tym roku pielgrzymi gromadzą się pod hasłem: „Kościół naszym Domem”.
W sanktuarium modli się kilka tysięcy pracowników branży energetycznej oraz elektrowni z całej Polski. Obecni są prezesi i dyrektorzy zakładów. Wraz z czynnymi zawodowo pracownikami branży przybyli również koledzy emeryci i renciści.
Centralna Msza św. została odprawiona w niedzielę, 19 sierpnia na Szczycie, a przewodniczył jej metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Koncelebrowali duszpasterze energetyków na czele z ks. prał. Jarosławem Sroką, krajowym duszpasterzem. Zebranych powitał o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry.
Pielgrzymi na placu przed Szczytem rozłożyli kolorowe parasole z logo swoich zakładów pracy i transparenty. Wystawili poczty sztandarowe. Eucharystię poprzedziła uroczysta procesja spod Archikatedry.
„Kościół ma głosić prawdę – przypomniał w homilii abp Wacław Depo – To, co Kościół ma do powiedzenia, to głoszenie prawdy o Bogu objawionym w Jezusie Chrystusie, który wszedł w nasz ludzki świat zrodzony z Maryi Dziewicy, jak również głoszenie prawdy o godności człowieka, sensu jego pracy i życia, i jego odniesieniach do Boga i do drugiego człowieka”.
„Kościół, który chce i jest domem otwartym dla wszystkich, i na każdego bez wyjątku człowieka, nigdy nie może zrezygnować z własnej tożsamości, którą otrzymał od Chrystusa, który w Nim żyje i posyła nam Ducha Świętego, żeby przypomnieć wszystko, co odnosi się do naszego życia. I Kościół nie może nigdy przestać być świadkiem Chrystusa, jego prawdy i miłości miłosiernej, która przebacza” – wyjaśniał kaznodzieja.
„W pielgrzymce dzisiejszej przynosimy samych siebie, przynosimy troskę o nasze wspólnoty rodzinne i zawodowe, i prosimy Maryję o uproszenie łaski bezpiecznej pracy i zabezpieczenia pracy, by polska energetyka rozwijała się i przynosiła błogosławione owoce ludziom tej ziemi. Niech wstawiennictwo św. Maksymiliana Marii Kolbego wyprasza nam siłę wewnętrznego człowieka, która jest silniejsza niż energia fizyczna, którą przesyłacie dla dobra drugich” – powiedział na zakończenie abp Depo.
Pielgrzymi odnowili Akt Zawierzenia Matce Bożej.
Pielgrzymka rozpoczęła się w sobotę, o godz. 16.30 spotkaniem w Sali o. Kordeckiego. O godz. 18.30 na Szczycie energetycy wzięli udział we Mszy św. nowennowej Przed uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej, Głównej Patronki Archidiecezji i miasta Częstochowy. Później wszyscy wyruszyli w Drogę Krzyżową po Wałach jasnogórskich, po której miało miejsce nocne czuwanie przed Cudownym Obrazem w Kaplicy Matki Bożej.
*
W 1984 r. energetycy z Częstochowy zwrócili się do Kurii o pomoc w organizacji pielgrzymek. W odpowiedzi metropolita częstochowski wyznaczył kapłana do sprawowania opieki duszpasterskiej dla tego środowiska. W 1997 r. duszpasterstwo zostało zatwierdzone przez Episkopat Polski, który jednocześnie mianował Krajowego Duszpasterza Energetyków. Został nim ks. Jarosław Sroka. Episkopat zatwierdził także statut Ogólnopolskiego Duszpasterstwa Zawodowego Energetyków, Elektryków i Elektroników „Nazaret”. Stanowi on ruch katolików świeckich pracujących w zakładach energetycznych, elektrowniach, elektrociepłowniach, pracowników zaplecza technicznego energetyki i innych firm związanych z tym zawodem i będących podmiotem ewangelizacji w tym środowisku zawodowym.
Pierwsza pielgrzymka na Jasną Górę środowiska energetyków przybyła w 1985 r. Jak podkreśla ks. Sroka, jest to podsumowanie całego roku pracy formacyjnej: dni skupienia, rekolekcji, jak i przeróżnych spotkań, organizowanych w regionach energetycznych, elektrowniach, elektrociepłowniach wraz z diecezjalnymi duszpasterzami.
Patronem energetyków, elektryków i elektroników jest św. Maksymilian Maria Kolbe, który jednym z pierwszym założycieli elektrowni w Polsce. Skonstruował agregat prądotwórczy, który choć nieużywany, wciąż jest czynny w Niepokalanowie. O. Kolbe pasjonował się radiem, interesował badaniami nad przekazywaniem za pomocą fal radiowych obrazu. Stworzył także projekt eteroplanu, czyli pojazdu kosmicznego. Największą nowością tego wynalazku był pomysł zastosowania odrzutu, a nie poruszania się przy pomocy koła lub śmigła.
o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn
- Zaloguj się lub Zarejestruj by móc dodać komentarz