Skip to main content

Wielka polska przeszłość

portret użytkownika Tadeusz
Bródno_Cemetery,_Warsaw,_Poland.wikipedia..jpg

W dniu 23 października 2011 r. o godz. 13:00 na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie, odbyła się poprzedzona mszą św. coroczna uroczystość oddania hołdu pamięci bohaterom – żołnierzom Podziemnego Państwa Polskiego, na którą zapraszałem w imieniu ” Żołnierzy Wyklętych” skupionych w Społecznym Komitecie ”Pamięć i Trwanie” w październikowym tekście pt.: ”Cmentarz Bródnowski”.

Pomnik Straconych Żołnierzy Polski Podziemnej usytuowany jest w kwaterze 45 N, na zbiorowej mogile 32 osób straconych w 1946 r. i jest także symbolicznym miejscem pochówku dla skrycie pochowanych w innych miejscach cmentarza, żołnierzy – kobiet i mężczyzn polskich organizacji niepodległościowych, których mogił dotychczas nie odnaleziono.

Msza św. tradycyjnie odprawiona w wypełnionym cmentarnym drewnianym kościółku, zgromadziła żyjących uczestników tamtych dni oraz tych, którzy czują się depozytariuszami testamentu bohaterów, którzy już odeszli. Naszym obowiązkiem jest o nich mówić głośno i czcić ich godnie! Przecież nie jesteśmy na tej ziemi dopiero od dziś. Za nami wielka przeszłość a przed nami wielka przyszłość! Już po raz trzeci na tej uroczystości obecne było Towarzystwo Patriotyczne Radomsko.

W tym wyjątkowym miejscu odczytany został list otwarty do gen. Jaruzelskiego (autorstwa n/podpisanego), zawierający apel o ujawnienie miejsc spoczynku zamordowanych przez UB bohaterów wolności i niepodległości Polski a kol. Marian Grotowski z wielkim patosem zarecytował wiersz poświęcony grobom bezimiennych bohaterów. Naszą obecnością i aktywnością, jako jedyni z poza Warszawy, sprawiliśmy organizatorom wielką przyjemność i satysfakcję.

Zostało to podkreślone publicznym podziękowaniem za nasz przyjazd. ”Żołnierze Wyklęci” - zasługują na naszą zdecydowanie większą i wymierną pamięć.

Grudzień 2011

Tadeusz Dudkiewicz

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak