Skip to main content

Uroczystość oddania hołdu żołnierzom Podziemnego Państwa Polskiego

portret użytkownika Towarzystwo Patriotyczne
23.10.2011 13:00
23.10.2011 16:59
Bródno_Cemetery,_Warsaw,_Poland.wikipedia..jpg

Apel do Piotrkowian w szczególności do uczestników piotrkowskiego Marszu dla Rotmistrza, którzy przebywają w Warszawie, o udział w tym wydarzeniu. Organizatorzy uroczystości na cmentarzu bródnowskim skierowali do nas
List

Cmentarz Bródnowski

W dniu 23 października 2011 r. o godz. 13:00 na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie, odbędzie się poprzedzona mszą św., coroczna uroczystość oddania hołdu a także trwale i godnie utrwalająca pamięć o bohaterach – żołnierzach Podziemnego Państwa Polskiego(PPP).
Pomnik Straconych Żołnierzy Polski Podziemnej usytuowany jest w kwaterze 45 N, na zbiorowej mogile 32 osób straconych w 1946 r. Jest także symbolicznym miejscem pochówku dla skrycie pochowanych w innych miejscach cmentarza, żołnierzy – kobiet i mężczyzn polskich organizacji niepodległościowych, których mogił dotychczas nie odnaleziono.

Zupełnie jeszcze niedawno to miejsce było bezczeszczone umieszczonymi na nim dwoma szaletami polowymi. Dopiero w 1991r. na ich mogile postawiono i poświęcono krzyż.
To, że odnaleziono już część dotychczas nieznanych miejsc ich wiecznego spoczynku, jest niepodważalną zasługą żyjących kombatantów „Żołnierzy Wyklętych” skupionych w Społecznym Komitecie „Pamięć i Trwanie”. Tak jak wszystkie organizacje pozarządowe w naszym kraju borykają się z brakiem wsparcia administracji rządowej co w prostym przełożeniu przekłada się na permanentny brak środków na ten cel.

W latach 40-tych w komunistycznych więzieniach dla żołnierzy PPP stosowano instytucję: więzienia po śmierci a więc umieszczania w więzieniu ich zwłok.
Zarządzenie dyrektora Departamentu Więziennictwa Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego (Departament VI MBP) brzmiało:

jednostki więzienne będą załatwiać wszelkie czynności związane z pogrzebaniem zabitych w czasie akcji bandytów.(…) o zgonie i miejscu pogrzebania nie należy powiadamiać rodziny zabitego, ani też nie udzielać żadnych informacji”. „W żadnym wypadku” nie należało wydawać zwłok rodzinie zabitego. Nawet fakt przyjęcia ciała do więzienia nie mógł być odnotowany w ewidencji więzienia.

Dziś jesteśmy depozytariuszami testamentu naszych bohaterów. Naszym obowiązkiem jest o nich mówić głośno i czcić ich godnie.

Spotkajmy się wszyscy na ich zbiorowej i symbolicznej mogile – Warszawa, Cmentarz Bródnowski – 23 października godz. 13:00 – drewniany kościółek.

Tadeusz Dudkiewicz

16 październik 2011

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak