Skip to main content

Petycja w sprawie Dnia Ojca

portret użytkownika Z sieci

Polskie media, w tym Polskie Radio 3, doniosły, iż Prezes Centrum Życia Rodziny p. Paweł Ozdoba jest przywódcą inicjatywy skierowania do Sejmu Petycji ws ustanowienia Dnia Ojca w dniu 19.marca. Obecnie to święto obchodzone jest 23.czerwca., Na stronie www.DzienOjca.pl pod adresem https://dzienojca.pl/ pojawił się tekst petycji w tej sprawie. Jest ona skierowana do marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Można ją tam podpisać „w trybie elektronicznym” (ja już ją podpisałem). Są tam też formularze do zbiórki podpisów wśród rodziny i znajomych. Cytowany w mediach p. P. Ozdoba stwierdził m.in. że „w dobie powszechnego kryzysu męskości, należy w sposób szczególny doceniać ojcostwo oraz przypominać jak ważna jest rola ojca w kształtowaniu życia rodzinnego i społecznego.” Oraz że „Zależy nam, aby Dzień Ojca przestał być świętem pustym. Święty Józef sprawdził się więc jako ojciec w każdych warunkach: i w momentach trudnych, i w żmudnej codzienności. Dlatego jest doskonałym przykładem dla dzisiejszych mężczyzn: i w pracy zawodowej, i w pracy nad sobą, a nade wszystko w pełnym miłości i odpowiedzialnym ojcostwie.” Błogosławieństwa w realizacji tego przedsięwzięcia udzielili m.in. abp Stanisław Gądecki i abp Andrzej Dzięga. A oto tekst Petycji:

„Szanowna Pani Elżbieta Witek
Marszałek Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

korzystając z przysługujących mi, jako obywatelowi Rzeczypospolitej Polskiej, konstytucyjnych wolności i praw politycznych, gwarantujących aktywne uczestnictwo w życiu naszej wspólnoty państwowej oraz dające możliwość demokratycznego wpływu na jej losy, składam na Pani ręce pisemny apel o podjęcie działań, mających na celu ustalenie przez stosowny organ władzy publicznej daty obchodów ogólnopolskiego Dnia Ojca na dzień 19 marca.

W powyższej dacie przypada w kalendarzu liturgicznym Kościoła, mająca wielowiekową tradycję uroczystość Św. Józefa, opiekuna Jezusa i męża Maryi, będącego jedną z kluczowych postaci w historii chrześcijaństwa. Ewangelia, a za nią kultura europejska Zachodu i Wschodu stawiają go za wzór ojca i męża, podkreślają jego odwagę, odpowiedzialność i zdolność do poświęceń dla powierzonych mu osób nawet wbrew własnemu interesowi.

19 marca Dzień Ojca obchodzony jest w ośmiu innych państwach europejskich i regionach, m.in. w Hiszpanii i Włoszech, a także w kulturowo nieodległej Polakom Chorwacji. Wybór tej daty powiązano tam właśnie z liturgiczną uroczystością cieśli z Betlejem, podkreślając w ten sposób swój szacunek dla tej postaci.

Obecnie przyjęty dzień świętowania – 23 czerwca – nie jest w żaden sposób związany z ważną dla ojcowskiej roli postacią, wydarzeniem, czy symbolem, przez co sprawia wrażenie wybranego przypadkowo i bez zakorzenienia w polskiej tożsamości. Jedynym państwem, gdzie również zdecydowano się na tę datę, jest odległa Nikaragua. Ponadto, samo święto nie cieszy się współcześnie na tyle powszechną i spontaniczną popularnością (w przeciwieństwie np. do Dnia Matki), by zmiana daty była niemożliwa.

Zauważalne jest, że współczesna historia rodziny, naznaczona przez globalne zmiany w funkcjonowaniu społeczeństw, organizacji pracy zawodowej i jej etosie, a także w postrzeganiu istniejących między ludźmi powinności, stoi pod znakiem częstej nieobecności ojca w życiu domowym – nieobecności mającej nie tylko fizyczny wymiar. Żywię głębokie przekonanie, że współcześni mężczyźni, niezależnie od wyznawanej wiary i poglądów, mogą odnaleźć w postawie Świętego Józefa potrzebne dla siebie wskazówki, jak realizować swoje ojcowskie powołanie. Przychylenie się do niniejszego apelu stanowiłoby pozytywną deklarację w sferze wartości oraz skierowaną do ojców zachętę do coraz pełniejszej realizacji własnego powołania.

Z poważaniem

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

20 marca 2021

5
Ocena: 5 (1 głos)
Twoja ocena: Brak