Skip to main content
portret użytkownika witold k
wydarzenia-68.jpg

50. Rocznicę, jak opisano w historii, „Wydarzeń marcowych 1968” wykorzystam do wskazania zjawiska, które później wedle potrzeb nazwiemy: Powstaniem, Buntem, Wydarzeniami, Politycznym mordem… niektórym dopisujemy uściślamy nazwą miesiąca czasem i dnia. „Sierpień ‘80”

Nie ma takiego pospolitego ruchu – bo o tym mowa, który powstałby bez formy tego czy innego nacisku. To, co jest ważne, co ma wpływ na przyszłość, to te pospolite ruchy, które wychodzą z potrzeby, wolności, godności, z postaw ideowych, a także z woli zerwania „kajdan”. /I tu mamy problem z tą Wolnością, którą nadał nam Pan, a my ją na swój sposób zawłaszczamy oraz z tą, którą narzuca nam władza…

Jest coś takiego jak spuścizna. Dla przykładu Clara Zetkin. Idea, na której zbudowała święto kobiet (wymordowanie całej populacji), a formy zawłaszczania także przejmowania święta wczoraj i dziś... w kontraście z rozumieniem tego święta przez kobiety tak w historii jak i teraźniejszości.

I na koniec. Obrywki byłych rewolucjonistów. Nie pytają czy mogą – biorą… Zapominają o „nieznanym działaczu" - istocie wydarzeń i ich przyszłości.

witold k

8 marca 2018

5
Ocena: 5 (3 głosów)
Twoja ocena: Brak