Skip to main content

XXX-lecie 1 Piotrkowskiego Szczepu Opoka ZHR

portret użytkownika witold k
lilia zhr kolor.jpg

Istnieją, od zawsze, dwa powody naszego narodowego znikania.

Dobre owoce Sierpniowego Karnawału. Nie wiem, który raz skreślam kilka zdań z czasu euforii i trudnej pracy u podstaw w latach Junty Wojskowej (pierwszy powód: eliminacja zdrowego elementu przez okupanta) i latach naiwności Zachodu o rzekomym poluzowaniu demokracji w PRL.

Przypominałem ostatnio, jak to generał Jaruzelski w trosce o kolaborantów z Zachodu - podałem przykład Argentyny - ogłosił debatę na temat Trybunału Konstytucyjnego, równocześnie zamykając kolejnych politycznych przeciwników w więzieniach, a na innych zakładając SOR-y. Dobra - kto chce, to wie.

W sobotę i niedzielę 23 i 24 kwietnia 2016 swój Jubileusz świętował Krąg Dzieci i Młodzieży przy Duszpasterstwie Ludzi Pracy. Dane mi było wespół z p. Januarym Kowalewiczem rozpocząć ten trudny i zarazem budujący element naszej pracy w tamtym czasie. Od lat apeluję, abyśmy spisali te historie… Było nas wtedy dużo w tym środowisku. Nie podam nazwisk, bo niektóre zapomniałem - kolejnych nie znam. Bogactwo tych nazwisk jest dziś potrzebne i stawiające na nogi- przerzedzające wyścig (...).

Posłaliśmy własne za małe dzieci – tak, aby pomysł, potem projekt szykowania podstaw ideowych i poszukiwań w kraju środowisk, z którymi moglibyśmy się związać, mógł się realizować. Przypomnę: trzeba było odwagi, aby posłać dzieci w środowiska niezależne. Niezależny ruch harcerski, w swej większości niezależnych grup i środowisk, skupił się - zasilił powstający ZHR.

Pomijając trwające od lat próby usuwania z historii jej twórców - realizatorów (to odwieczna nasza przypadłość – drugi powód naszego znikania z map, że przypomnę) należy wyrazić podziękowanie następcom, za podtrzymanie idei i środowiska. Dobrze życzyć na nowej drodze, a będzie ciężka ale zaszczytna.

witold k

25 kwietnia 2016

PS. W latach 1986-1991 oddałem tej służbie maksymalną ilość czasu, energii, poświęcenia, pieniędzy. Odszedłem do Samorządu Terytorialnego do Rady Miejskiej. Przykro mi, że usunięto mnie z historii środowiska. Stało się to bardzo dawno temu. Białych plam jest dużo, bardzo dużo. Stąd się biorą!

30 lat Szczepu "Opoka"

5
Ocena: 5 (7 głosów)
Twoja ocena: Brak

Stara miłość

portret użytkownika witold k
5

Stara miłość nie rdzewieje... Obejrzałem galerię. Doznałem wielu wspomnień i wiele nadziei. Moje gratulacje i prośba o lokalne wyście że tak powiem z podziemia. Mieliśmy pretensje do np. grup religijnych, że zamykają się we własnej duchowości marnując w ten sposób potencjał. Sorki. Wszyscy tak robią. Skutek tego jest żenujący. Do tej pory wspaniała idea "Wielu w jednym Celu" nie może się przebić bo nikt nie wierzy, że to prawda. Że to kolejna forma manipulacji pod czyjąś karierę zagrywkę efekt. Albo, że przed orkiestrę to lepiej nie wychodzić.

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.