Skip to main content

Komisja Wenecka opublikowała opinię dot. TK w Polsce

portret użytkownika witold k
masoneria_logo.gif

Komisja Wenecka opublikowała dziś po południu na swej stronie internetowej opinię na temat nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym w Polsce. Opinię przyjęto z poprawkami.

Ostateczna opinia Komisji Weneckiej zawiera pewne zmiany i uwagi, które zgłosili przedstawiciele polskiego rządu. Mimo to kluczowe tezy pozostały takie same.

W ocenie wiceministra spraw zagranicznych Konrada Szymańskiego komisja powtórzyła rację tylko jednej strony i nie wykorzystała szansy, aby ułatwić rozwiązanie kryzysu.

Przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio wezwał wszystkie siły polityczne w Polsce do współpracy i wypracowania kompromisu. Dodał, że TK musi być w stanie pracować, by był strażnikiem konstytucji.

Szef MSZ Witold Waszczykowski podkreślił, że opinia Komisji została skrupulatnie przeanalizowana.

– Wytknęliśmy wszystkie błędy, wytknęliśmy jednostronność tych opinii, pokazaliśmy, że w wielu przypadkach Komisja Wenecka inaczej rozpatrywała te wyroki, opinie, które były poprzednio. Na przykład w sytuacji węgierskiej były one bardziej salomonowe i miały charakter raczej doradczy. Ten projekt opinii, z którym się spotkaliśmy, był ewidentną ingerencją w ustrój Polski, gdzie Komisja Wenecka domaga się praktycznie całkowitej zmiany ustroju polskiego. I to jest nie do przyjęcia – powiedział Witold Waszczykowski.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek zaznaczył dziś w Sejmie, że Komisja Wenecka nie jest wyrocznią. To do polskich władz należy decyzja, w jakim zakresie zalecenia Komisji będą wdrażane – dodał Rafał Bochenek.

– Ja bym nie demonizował opinii Komisji Weneckiej, ponieważ opinia Komisji Weneckiej nie jest dokumentem wiążącym, a Komisja Wenecka nie jest wyrocznią. Polska ma swoje demokratycznie wybrane organy, ma Parlament, ma sądy, ma również inne instytucje państwowe, które sprawują w Polsce władzę i to one powinny decydować, jakie prawo będzie obowiązywało w Polsce, a jakie nie. My oczywiście możemy się sugerować pewnymi zaleceniami organizacji międzynarodowych, organizacji zewnętrznych, ale to do polskich władz należy decyzja, w jakim zakresie te zalecenia będą wdrażane – stwierdził Rafał Bochenek.

Wynik obrad Komisji Weneckiej z satysfakcją przyjmuje opozycja, która zapowiada na jutro w Warszawie dużą manifestację.

O wydanie opinii na temat ustawy o TK z 22 grudnia 2015 roku zwrócił się do Komisji Weneckiej minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.


PS. Tak zapytam: Funkcjonuje w praktyce byt, który można nazwać "polska masoneria" czy jedyne "masoneria w Polsce"? TK działa w imieniu Polski czy w Polsce? Jednym słowem - jest siła, która przerwałaby diabelski dyktat - zmowę milczenia?
Jesteśmy w stanie wytyczyć kierunek? Potrzebny kierunek, z którego skorzystałyby inne post kolonie i kolonie.
Ewentualny sprzeciw musi być firmowany przez polskich masonów. Inaczej podejmą kroki podobne do działań żydowskich - antypolskich.
KOD staje na rozdrożu. Albo - albo. Ojcowie czy też opiekunowie B. Komorowskiego - WSI - mają kolejną szansę na rehabilitację.

witold k

11 marca 2016

3.285715
Ocena: 3.3 (7 głosów)
Twoja ocena: Brak