Skip to main content

Czy powróci Święto Trzech Króli?

Jutro, czyli w Święto Trzech Króli do marszałka Sejmu RP trafi projekt komitetu obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej w sprawie przywrócenia dnia wolnego w Święto Trzech Króli. Inicjatywa ma jednoznaczne poparcie Episkopatu Polski.
Po raz pierwszy pomysł przywrócenia dnia wolnego od pracy w Trzech Króli pojawił się rok temu, podczas spotkania opłatkowego prezydentów miast papieskich, czyli tych, które w czasie swojego pontyfikatu odwiedził Jan Paweł II. Już wiosną zarejestrowano obywatelski komitet inicjatywy ustawodawczej. Pod projektem zebrano rekordową ilość 700 tys. podpisów, podczas gdy do przedłożenia projektu wystarczy 100 tys.Taka ilość podpisów nie przekonała posłów Platformy Obywatelskiej, którzy zdecydowanie opowiedzieli się przeciw takim zmianom i głosowali wespół z SLD za odrzuceniem projektu, jeszcze przed pierwszym czytaniem.
Tym razem projekt wraca do Sejmu, właśnie jutro, w Święto Trzech Króli, ale już z milionem podpisów.
A tak na marginesie - aktualnie ze swoimi 12 dniami ustawowo wolnymi od pracy plasujemy się w środku europejskiej stawki (najmniej świąt jest w Wielkiej Brytanii – 8 dni, najwięcej w Słowenii – 18 dni.) Według obliczeń jesteśmy też podobno jednym z najpracowitszych narodów. Najwięcej pracują Koreańczycy – 2390 godzin rocznie. Polacy są tuż za nimi, na drugim miejscu, ze średnią 1984 godzin rocznie.
W Polsce Święto Trzech Króli było dniem wolnym od pracy do roku 1960, kiedy zostało zniesione ustawą PRL-owskich władz komunistycznych. Na uwagę zasługuje fakt, że dzień ten jest wolny od pracy w krajach Europy Zachodniej – Niemczech, Austrii, Grecji, Hiszpanii, Szwajcarii, Włoszech, na północy – w Szwecji i Finlandii i u naszych południowych sąsiadów – Słowaków. Wiele z tych krajów zatraciło wiele ze swej wcześniejszej katolickości i chyba trochę wstyd, by tak silny wciąż , opierający się rozbiciu oraz upodleniu katolicki bastion, jakim jest Polska, nie powrócił do dawnej tradycji.
Jeżeli nie rozumieją tego klękający przed samym ołtarzem w czasie uroczystości kościelnych, w świetle fleszy politycy PO i głosują później wespół z wydrwiwającymi kościół, kontynującymi niechlubną linię PZPR politykami SLD ciśnie się tylko do gardeł: zejdź pan z politycznej sceny i wstydu oszczędź!

Stowarzyszenie "Ziemia Piotrkowska"

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak

Święto Trzech Króli jest trwale wpisane jest w polską tradycję

Zdecydowanie popieram Święto Trzech Króli jest trwale wpisane jest w polską tradycję. Jeśli ktoś twierdzi, że świąt w kalendarzu jest zbyt wiele to zamieńmy na 1maja.
Platforma, w tym przypadku ,staje w jednym szeregu z komunistami bo przecież Święto Trzech Króli zniósł w 1960 r. towarzysz Władysław Gomułka.

Casus niewolnika

portret użytkownika witold k

I Europejczykiem by się chciało być i Moherom by się przypodobać... Trudne życie za politycznej poprawności. Jednym się kłaniasz to na drugich pupę wypinasz. Jak tu żyć? Za komuny to było dobrze. Do kościoła to się na wieś pojechało i już... Jak szwagier zakapował to mu się świnie podłożyło?... Co mam podać nazwiska?

Zachowanie PO to zachowanie niewolnika. Niewolnik nigdy nie zaufa. Jest nieufny tak ma.

Przy okazji - Non es ego Servus sed Filius Ga 4,7
– tak mam

witold k

Spokojnie

Nie rozumiem Cię Witek. Zaprzeczasz sam sobie. Brak zgody na kolejne święto to raczej przykład na działanie logiczne , a nie koniunkturalne. Dość łatwo było się przypodobać wyborcom i zgodzić się na dodatkowe święto. Zresztą sam pomysł wyszedł nie tyle z potrzeby, co właśnie z populizmu. No bo niby dlaczego święto Trzech Króli jest ważniejsze w porównaniu np. z Wielkim Piątkiem, zapytam ja , katolik z kruchty.

Paweł Ciszewski

Platforma powinna podjąć tę inicjatywę

portret użytkownika witold k

Rdzenny eurokołchoz pilnie potrzebuje powrotu do korzeni. Jeśli tego nie zrobi to przybysze z bliskiego i dalekiego wschodu pokażą mu miejsce jakie europejczyk im przegotował. Nieciekawe.

Poruszenie jakie dokonuje się w związku i inicjatywną powrotu do dnia wolnego od pracy, to pozytywne wydarzenie. Mamy okazję na nowo przyjrzeć się historii Zbawienia. Jeśli chodzi o problem kolejnego nieprodukcyjnego dnia. Dziwię się, że nikt nie korzysta z dobrej okazji do kreowania pracowitości w dni poprzedzające dzień wolny od pracy – może by nam zostało. Czy tą sprawą, też ma zajmować się Episkopat. Polski pracownik wymusza przy pomocy związków zawodowych kolejne uprawnienia... wygody. Na zachodzie pracodawca sam je daje, i nie musi pilnować pracownika... dlaczego? Objawienie Pańskie należy do najważniejszych świąt chrześcijan.

Platforma powinna podjąć tę inicjatywę..., jest katolicka, ma katolickie obowiązki. Z mojej orientacji wynika, że postkomunistyczna nomenklatura, (znaczony biznes) w której to obronie PO rzuciła się do władzy w 2007 i którą obecnie chroni to w znacznej części katolicy.

Właśnie wróciłem z trzeciego piotrkowskiego Orszaku Trzech Króli. Kacper, Melchior i Baltazar wraz ze swoimi przymiotami powędrowali od Fary do Bernardynów. Reasumując. Człowiek religijnie ułożony jest lepszy... a więc wydajniejszy. PO w tej sprawie zachowała się jak komunistyczna młodzieżówka z lat wczesnego komunizmu. Czas traktorzystek i junaków. W domach starców można do dziś spotkać owe traktorzystki. Nie mają dzieci, rodziny. Mają pieski i takie życie. Dalej walczą z Kościołem.

witold k

1 maja lepszy od Trzech Króli?

portret użytkownika Piotr Korzeniowski

Witam! Panie Pawle Ciszewski, święto 1 maja wprowadził
w Generalnej Guberni wybitny przywódca socjalistyczny: Adolf Hitler! Wydaje mi się, że GG już nie ma!? Jak tę pierwszo -majową pamiątkę po wielkim socjaliście wyrzuci się w niebyt to dni wolnych od pracy przybędzie czy ubędzie?
Piotr Korzeniowski

Moim zdaniem...

portret użytkownika Piotr M.

... nie rozważałbym sprawy które święto jest dla (katolika) ważniejsze - to nie podlega dyskusji. Ja uważam, że Święto Objawienia Pańskiego czyli Trzech Króli należy uczynić dniem wolnym od pracy nie dla samego dnia wolnego, tylko dla oddania Narodowi (czy jak kto woli Obywatelom) tego, co zabrali kiedyś komuniści, a co było wpisane w nasze narodowe i kulturowe dziedzictwo.

też nie rozumiem

Witam Panie Piotrze Korzeniowski. Też nie rozumiem o co chodzi z tym 1 maja i dlaczego ma być wolny od pracy w sensie przesłanek narodowych czy religijnych. Takich po prostu nie ma. Chyba chodzi o przyzwyczajenie i usługi turystyczne.
Paweł Ciszewski

Paweł Ty kłamczuszku.

portret użytkownika pasternik

Paweł Ty kłamczuszku. Nie rozumiesz. No to może zaproponujemy likwidację 1 Maja. Zobaczymy co i kto będzie mówił. Albo... jakie wytyczne przyjdą z Centrali. Będzie wolno lokalnym parobkom (przepraszam elitom) temat nagłaśniać... Czy też po cichu temat udupią.

Wiesz na co idą pieniądze, których nam brakuje. Na wykonywanie: zaleceń, wyroków czy skrzynek pocztowych, które to polecenia wydaje.... no kto.

Musimy organizować się. Firmę mojego kolegi już 11 miesięcy bez przerwy kontrolują wszystkie możliwe pro brukselskie zespoły. Wiesz ilu ludzi to robi, ile delegacji, nadgodzin, papierów, raportów, wyjaśnień... Wiesz, że to robota dla roboty. Wiesz jaka kasa ulatuje w tej maszynerii. Ile zbędnych procedur dusi naszą inicjatywę. Może nie wiesz po co to jest robione? Próbowałeś policzyć jaką kasę wydaje się na personalne przewalanki np. w spółkach skarbu państwa. Jak to niszczy naszą narodową tkankę. Za jakie pieniądze utrzymuje się szwadrony lojalnych utytułowanych parobków.

Media podają jaką to kasę nie zarobi narodowa gospodarka raz w roku przez ten dzień wolny od pracy. A ile zapłacimy kary i odszkodowań właśnie zasądzonych przez Brukselę. A dlaczego o tym cicho. Media ponoć wolne są... od kogo?

Jeszcze raz zwracam uwagę na problem jaki fundują nam pożyteczni idioci.

pasternik

Pytanie do admina

A kto Panu/Pani nie da proponować zniesienia 1 maja? Dusi to Panią/Pana to niech Pan/Pani proponuje, a nie czepia się mnie. Mnie, aż tak nie dusi. Jak będę mówił to może będzie głupio, może mądrze, ale będę wiadomo kto mówi. Jakoś nie słyszałem posła lewicującej PIS , żeby proponował zniesienie 1 maja, jakoś nie słyszałem poważnego prawicowego polityka żeby forsował likwidację 1 go maja? Ciekawe czemu? Czemu Kropiwnicki nie zaniósł takiego projektu ustawy żeby zlikwidować 1 maja, a wprowadzić Trzech Króli tylko się skoncentrował na Trzech Króli. Czego mu brakło? Odwagi? Przecież za jednym razem zrobiłby porządek. No z tym , że Panie Pasternak propozycję ciężko złożyć pod pseudonimem. A Pan/i jak rozumiem w konspiracji?

Druga kwestia. Tutaj podobno dyskutujemy jawnie. Dlatego uprzejmie proszę Admina o wyjaśnienie mi na czym ta jawność polega w przypadku takich postów jak ten wyżej. Czym ten post wyżej różni się od postów na anonimowych forach? Już raz Witku tłumaczyłeś coś pokrętnie, gdy wskazałem naruszenie regulaminu, kiedy PIS obwieścił, że będzie użytkownikiem portalu, ciekawe co powiesz teraz? Póki co rozumiem stosujesz zasadę. Jak użytkownik jest "nasz" to może być wielogłowy i utajniony. Jak nie nasz , to musi się podpisywać imieniem i nazwiskiem. A ja głupi myślałem, że gdzie , jak gdzie, ale tutaj to regulamin równy dla wszystkich będzie. To kiepski moment dla tego portalu. Określ się teraz, bo potem tego nie wyprostujesz jak zacznie Ci przybywać anonimowych.

Jestem tu, w sumie na zasadzie drugiego bieguna, bo chociaż nie zawsze się zgadzam, to cenię polską myśl prawicową. Uważam, że warto, aby takie środowisko miało swój portal i prowadziło ożywioną dyskusje, nawet jak czasem mam być przynętą czy z lekka prowokować. Jeśli jednak będziesz mi kazał polemizować z bezimiennymi awatarami, to zasadnicze przesłanie tego portalu, czyli odpowiedzialność za własne słowa, przestaje istnieć. Czekam na Twój głos w tej sprawie
Paweł Ciszewski

Paweł i tak cię lubię

portret użytkownika witold k
cytuję P.Ciszewski

A kto...

Regulamin w całej rozciągłości jest zachowany. Owszem zgłaszam modyfikację (istnieje w praktyce) polegającą na pewnym wyjaśnieniu sprawy. To moja propozycja. Jeśli Autor występuje pod zdjęciem to oczywiście jest możliwe posługiwanie się nickiem.... mój przypadek - witold k . Jeśli nie ma zdjęcia i ktoś nie chce go włożyć musi być imię i nazwisko.

Pasternik to tak znany w Piotrkowie pseudonim, że w ogóle nie pomyślałem o problemie. Dla zarejestrowanych użytkowników nie ma problemów, w każdej chwili mogą to jak i każde inne konto sprawdzić. Pasternik to konto techniczne.

Najważniejsze. Trybunalscy.pl stoją przed pewnym sformalizowaniem. Czas powołać redakcję i określić zakres obowiązków.

Mam pytanie, czy jesteśmy w stanie podjąć temat likwidacji święta 1 maja. Paweł słusznie wskazuje, że nikt tematu nie podjął.

witold k

ups

Ups. To sobie pogadałem do Admina i do Pasternika:). Ja też i tak Cię lubię.

UPR to nikt?

portret użytkownika Piotr Korzeniowski

Przed głosowaniem nad ustawą o przywróceniu dnia wolnego
od pracy 6 stycznia, Biuro Prasowe UPR-u wystosowało komunikat - oświadczenie: "UPR proponuje, żeby zrezygnować z dnia wolnego 1 maja i zamiast niego wprowadzić dzień wolny
w Święto Trzech Króli".
UPR-owcy lobbowali wówczas wśród posłów PO aby ci ostatni poparli rozwiązanie proponowane przez UPR. Było to wołanie do "ściany"!
Warto poczytać na ten temat:
www.upr.org.pl/main/artykul.php?strid=1&katid=17&aiz

Sprawa ta była również tematem rozmowy
Arcybiskupa Józefa Michalika z Prezesem UPR-u
Bolesławem Witczakiem, w dniu 29 września 2008 roku. Proszę więc nie pisać, że nikt nie chciał w sposób rozsądny (satysfakcjonujący wszystkich polityków) wprowadzić dnia wolnego od pracy w Święto Trzech Króli!
Pozdrawiam Trybunalskich!
Piotr Korzeniowski

Dzięki

portret użytkownika witold k
cytuję Piotr Korzeniowski

Przed głosowaniem nad ustawą o przywróceniu dnia wolnego
od pracy 6 stycznia, Biuro Prasowe UPR-u wystosowało komunikat - oświadczenie: "UPR proponuje, żeby zrezygnować z dnia wolnego 1 maja i zamiast niego wprowadzić dzień wolny
w Święto Trzech Króli".
UPR-owcy lobbowali wówczas wśród posłów PO aby ci ostatni poparli rozwiązanie proponowane przez UPR. Było to wołanie do "ściany"!
Warto poczytać na ten temat:
www.upr.org.pl/main/artykul.php?strid=1&katid=17&aiz

Sprawa ta była również tematem rozmowy
Arcybiskupa Józefa Michalika z Prezesem UPR-u
Bolesławem Witczakiem, w dniu 29 września 2008 roku. Proszę więc nie pisać, że nikt nie chciał w sposób rozsądny (satysfakcjonujący wszystkich polityków) wprowadzić dnia wolnego od pracy w Święto Trzech Króli!
Pozdrawiam Trybunalskich!
Piotr Korzeniowski

za tę informację. Szkoda, ze nie ukazała się u nas wcześniej. Mam, zatem prośbę. Czy UPR... my trybunalscy.pl słabi jesteśmy jak patrzeć na możliwości istnienia w kraju... Mógłby np. uruchomić ogólnopolską akcję zbierania podpisów pod petycją na temat zniesienia święta jak mówią pracy? jest specjalny portal, który darmo udostępnia taka możliwość. www.petycje.pl Owszem na wstępie byłby potrzeby ideowy tekst... To przede, wszystkim dobra okazja do pokazania historycznych i politycznych okoliczności, które zamknięto w 1 Maja.

witold k

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.