Skip to main content

Upamiętnienie gen. Stefana Roweckiego „Grota” w 70. rocznicę aresztowania

portret użytkownika Sebastian
30.06.2013 09:30
30.06.2013 11:00
General_Stefan_Rowecki.jpg

Członkowie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Piotrkowie Trybunalskim zapraszają w dniu 30 czerwca 2013 r. (niedziela), o godz. 9.30, do wspólnego uroczystego składania kwiatów w piotrkowskich miejscach upamiętniających postać patrona Klubu: przed tablicą przy kamienicy, w której urodził się Stefan Rowecki (ul. Słowackiego 1) oraz przy popiersiu Generała (al. 3 Maja 12).

30 czerwcu 2013 r. przypada 70. rocznica aresztowania gen. „Grota” przez niemieckie służby specjalne w warszawskiej kamienicy przy ul. Spiskiej 14. To jednocześnie 73. rocznica powołania z rozkazu gen. dyw. Kazimierza Sosnkowskiego Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej i mianowania gen. bryg. Stefana Roweckiego „Grota” komendantem tych struktur w okupowanej przez Niemców i Sowietów Polsce.

5
Ocena: 5 (4 głosów)
Twoja ocena: Brak

Generał GROT

portret użytkownika Monika B

30 czerwca 1943 r. gen. Grot - Rowecki został zdekonspirowany i aresztowany w warszawskim mieszkaniu przez gestapo. Wiosną 1943 r. został zdradzony przez zbira z NKWD nijakiego Hrynkiewicza i wydany Niemcom, potem osadzony w obozie Sachsenhausen. Tam w dniu wybuchu powstania warszawskiego na rozkaz Himmlera gen. Grot- Rowecki został zgładzony z 1 na 2 sierpnia o godź. 3 nad ranem.
Myślę, że piotrkowianie winni pamiętać o Generale również 1 sierpnia. To dzień wybuchu powstania warszawskiego i śmierci generała.

Brak jakiejkolwiek reakcji

portret użytkownika witold k

Brak jakiejkolwiek reakcji na ten list, jest przykrym - bardzo przykrym doświadczeniem. Nawet nie chcę zjawiska nazwać po imieniu. Apeluję z tego miejsca – zaproszenia do uczczenia Grota - do czytelników naszego portalu o liczny udział w uroczystości. Apeluję do organizacji i środowisk - stańcie do Apelu - larum grają...