Skip to main content

Rządy Rosji i Niemiec mają problem … z podatnikami

Rosyjski establishment załamuje ręce… Okazuje się, że połowa Rosjan pracuje „na czarno”. Wicepremier rządu, Olga Gołodiec ubolewa, bo mocno traci na tym rosyjska gospodarka. Precyzyjniej by było, gdyby stwierdziła, że traci rosyjski budżet.

Bo jeśli prawdą jest, że połowa Rosjan nie płaci podatków a pracuje, to znaczy, że z tą gospodarką nie jest jeszcze tak tragicznie. Przy okazji… Skoro oficjele podają, że z pracy w szarej strefie żyje połowa obywateli, to najprawdopodobniej ta liczba jest znacznie większa. Raz, że statystyki nie są w stanie wszystkiego wychwycić (bo i jak?), a dwa – czymże ma się tu władza chwalić…. Pani wicepremier ubolewa, że nie wie, gdzie może pracować ponad 40 milionów Rosjan. „Nie mamy pojęcia, gdzie są oni zatrudnieni” – wyznaje. I bardzo dobrze, że nie macie pojęcia! I obyście nigdy go nie mieli…

Ale nie tylko władze Rosji mają problem. Niemiecki rząd również. Jak podaje „Forbes”, „niemieckie ministerstwo finansów zaapelowało do mediów, które w czwartek poinformowały o masowym zjawisku ukrywania majątków w rajach podatkowych, o podzielenie się tą wiedzą z organami kontroli podatkowej w celu wdrożenia postępowania”. Zachęta do donosicielstwa, które zresztą nie jest chyba Niemcom obce. Politycy w Berlinie nie mogą przeboleć, że są ludzie, którzy próbują ratować swoje majątki przed drapieżnym fiskusem.

Nie dziwota, że dla etatystów, raje podatkowe to przekleństwo. Tylko czekać, jak wezmą się za Luksemburg! Z realizacją zamierzonego celu może być jednak pewien problem… Jak donosi magazyn „Der Spiegel”, wśród beneficjentów rajów podatkowych znajdują się politycy, a także członkowie ich rodzin… Wieść niesie, że politycy cypryjscy zdążyli wycofać swoje oszczędności z lokalnych banków, gdy tylko dowiedzieli się, co się święci. Czy niemieccy są w trakcie wycofywania? W myśl starej goebbelsowskiej, upss!… przepraszam, oczywiście urbanowskiej maksymy, że „rząd się sam wyżywi”…

Paweł Sztąberek: www.prokapitalizm.pl

5 kwietnia 2013

5
Ocena: 5 (2 głosów)
Twoja ocena: Brak