Skip to main content

Stanisław Michalkiewicz - Wariant rozbiorowy

portret użytkownika paweł
wariantrozbiorowy.jpg

Książki PROKAPA na lato…

Jeśli ktoś jest miłośnikiem publicystyki Stanisława Michalkiewicza to najnowsza jego książka, przeprowadzony przez Tomasza Sommera wywiad-rzeka pt. „Wariant rozbiorowy. 12 rozmów o tym jak Polska traci niepodległość” to lektura obowiązkowa.

Publicysta jak zwykle, z brawurą i bez żadnych politpoprawnych zahamowań demaskuje zakłamanie naszych tzw. elit, ich głupotę, debilizm wręcz, jak w sposób frywolny i ze śpiewem na ustach wpychają nas w czas kolejnej smuty, kiedy to decyzje za nas podejmować będą przywódcy innych mocarstw. Michalkiewicz przyznaje zresztą, że już się to dzieje, gdyż bez mała 80 procent prawa aplikowanego w III RP tworzone jest w Brukseli.

Książkę raczej odradzałbym „młodym, wykształconym, z wielkich miast” przygłupom, przyzwyczajonym do patrzenia na politykę przez pryzmat uroczystych akademii, spotkań, na których ktoś kogoś poklepie po plecach, ktoś się uśmiechnie, ktoś kogoś skomplementuje itp. Pan Michalkiewicz pokazuje politykę jako bezwzględną grę interesów, jako starcie tytanów, kto kogo i dlaczego… Miłośnicy „polityki miłości” nie znajdą tu tkliwych kawałków o rzekomej charyzmie premiera, o pięknej nowej fryzurze Julii Pitery czy też o tym, czy posłanka Mucha chodzi w majtkach czy bez… Młodzi, wykształceni…” niech już lepiej pozostaną przy swoich „Wyborczych”, glamurach, kosmopolitanach i innym badziewiu. Choć oczywiście nikomu nie wolno zabronić dostępu do książki. Jak chcecie to sięgnijcie… Kto wie, kto wie…

Wizja red. Michalkiewicza nie jest, niestety, optymistyczna. Polska jako strefa półrzemieślnicza, buforowa między Niemcami a Rosja, Żydoland wreszcie. Czy rzeczywiście trwa stopniowe przystosowywanie przez agentów tubylczych i obce razwiedki, terytorium III RP do takich właśnie niespodzianek jak wyżej? Już dziś nie brakuje faktów, które mogłyby ten scenariusz potwierdzać. Lektura warta poświęcenia paru groszy na to by ją mieć w swojej biblioteczce, by moc samemu wyciągnąć właściwe wnioski…

Pan Stanisław Michalkiewicz jak zwykle w formie. Ale trochę dziegciu do beczki miodu muszę jednak wrzucić… Tyczy się to wydawcy. Rozumiem, kilka, może nawet kilkanaście błędów na całą książkę da się jakoś zrozumieć i wybaczyć. Ale tych błędów jest w książce, niestety, mnóstwo. Są zwykłe literówki, ale także błędy ortograficzne. Trochę to psuje ogólne pozytywne wrażenie. Może lepiej byłoby, gdyby wydawca poczekał tydzień z wydaniem książki i tydzień ten poświęcił na korektę. Pan Stanisław sam często powtarza, że pośpiech jest wskazany w dwóch sytuacjach: przy biegunce i przy łapaniu pcheł. Szkoda, że wydawca zlekceważył tę złotą radę. No ale cóż, wyszło, jak wyszło… Niemniej warto! Naprawdę!

Paweł Sztąberek: www.prokapitalizm.pl

Tomasz Sommer – „Wariant rozbiorowy” (12 rozmów ze Stanisławem Michalkiewiczem), Biblioteka Wolności, Warszawa 2011

Książkę zamówić można w księgarni internetowej www.Multibook.pl
Hasła: rozbiory, Stanisław Michalkiewicz, UE, Wariant rozbiorowy

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak