Skip to main content

Prasa donosi - Maszyniści pracują

portret użytkownika Robert Telus

"Dziennik Łódzki - Polska" w swoim wydaniu z piątku 23 lipca 2010 r. zamieścił artykuł autorstwa Andrzeja Wdowskiego na temat interwencji posła Roberta Telusa podjętej w sprawie likwidacji Sekcji Trakcji Kolejowej w Idzikowicach. Likwidacja była wynikiem wprowadzenia w życie Progamu Naprawczego spółki PKP CARGO s.a. i nastąpiła z dniem 1 lipca bieżącego roku. W związku z tym zagrożonych utratą pracy było prawie 70 osób. Poselska interwencja poskutkowała uratowaniem miejsc pracy dla większości z tych osób.

Poniżej tekst artykułu z "Dziennika Łódzkiego - Polska":

Maszyniści pracują

Pracownicy z Sekcji Trakcji w Idzikowicach nie stracą pracy. Dla ponad 50 osób już znaleziono nowe miejsca zatrudnienia. Dla innych szukają.
Pięćdziesięciu maszynistów oraz dwóch ich pomocników, zatrudnionych dotychczas w Sekcji Trakcji w Idzikowicach, wchodzącej w skład spółki PKP CARGO, nie zostanie bez środków do życia, choć ich sekcja od 1 lipca została zlikwidowana. Znajdą oni zajęcie w innych zakładach spółki. To zasługa między innymi posła Roberta Telusa z Opoczna, który interweniował w sprawie maszynistów w kierownictwie PKP CARGO.

Powodem likwidacji sekcji w Idzikowicach, zlokalizowanej przy linii kolejowej nr 4 Grodzisk Mazowiecki - Zawiercie (Centralna Magistrala Kolejowa) oraz w pobliżu linii nr 22 Tomaszów Maz. - Radom, były względy ekonomiczne. Wykorzystywanie linii nr 4 do prowadzenia pociągów towarowych stało się zupełnie nieopłacalne. Linia ta okazała się bowiem jedną z najdroższych w eksploatacji w Polsce, jeśli idzie o ruch towarowy.
Spółka PKP CARGO po m.in. poselskiej interwencji podjęła działania mające na celu zapewnienie pracy pracownikom likwidowanej sekcji Idzikowice. Jak poinformował Witold Bawor, członek zarządu ds. eksploatacyjnych, zdecydowana większość drużyn trakcyjnych od tego miesiąca została zatrudniona przez należącą do Centralnego Zakładu Spółki Sekcję Łódź-Olechów. Pozostałych pracowników z Idzikowic przejął Świętokrzyski Zakład Spółki w Skarżysku Kamiennej, zapewniając im między innymi pracę przy obsłudze pociągów na linii nr 22 Tomaszów Maz. - Radom oraz na linii nr 25 Łódź Kaliska - Dębica.

Maszynista Stanisław Wiktorowicz jest wdzięczny posłowi za wstawiennictwo w sprawie pracowników z Idzikowic. Ma jednak żal do związkowców, że zbyt późno zwrócili się do posła o pomoc.
- Zagrożonych utratą pracy jest jeszcze 18 osób z naszej sekcji - dodaje pan Stanisław. - Są wśród nich panie z administracji oraz kilku dyspozytorów i naczelnik. Teraz trzeba by pomyśleć i o nich, by znalazły się dla nich nowe etaty - dodaje.
Poseł Robert Telus zapewnił kolejarzy, że i w tej sprawie będzie interweniował u kierownictwa PKP CARGO. - Już wysłaliśmy pismo do prezesa, aby i tych ludzi przejął któryś z zakładów spółki - dodaje Telus.

Autor: Andrzej Wdowski, Dziennik Łódzki

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak