Skip to main content

Konkurs filmowy - "Nie kradnij!"

portret użytkownika Admin

Do końca roku można przesyłać filmy do konkursu „Nie kradnij!” organizowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE).

Konkurs ma się przyczyniać do zwiększenia świadomości negatywnych skutków społecznych i gospodarczych nieprzestrzegania przez obywateli i rządzących tego fundamentalnego imperatywu moralnego. Udział w konkursie mogą brać filmy krótkometrażowe ukazujące szerokie znaczenia społeczno-gospodarcze VII przykazania - „Nie kradnij!”.

- To pierwszy tego rodzaju konkurs w Polsce. Chcemy przypominać, że moralny nakaz „nie kradnij” obowiązuje nie tylko w sferze prywatnej , ale i publicznej, obowiązuje także rządzących, polityków i ustawodawców – mówi koordynator konkursu Konrad Rajca z PAFERE. – Lekka forma twórcza w postaci filmów internetowych doskonale przemawia do młodego pokolenia, „pokolenia youtube” – dodaje.

Termin nadsyłania (nie dłuższych niż 5 minut i nie krótszych niż 2 min.) filmów w formie elektronicznej na płycie CD w formacie mpeg na adres Fundacji (ul. Korfantego 9A 01-496 Warszawa) mija 31 grudnia 2009 roku. Zwycięzcy konkursu zostaną nagrodzeni finansowo (I miejsce – 3,500 tys. zł br., II miejsce – 1,8 tys. br., 3 miejsce – 1,2 tys. br.). Otrzymają ponadto zestawy wolnorynkowych książek, których wydanie zostało współfinansowane przez PAFERE i dodatkową nagrodę ufundowaną przez portal Fronda.pl.

Imperatyw „Nie kradnij!” jest nie tylko jednym z przykazań moralnych chrześcijaństwa oraz wszystkich innych wielkich i znaczących religii, ale stanowi też imperatyw gospodarczy, którego przestrzeganie jest podstawą wolności gospodarczej i wzrostu dobrobytu. Kradzież może bowiem odbywać się w wyrafinowanej postaci np. represywnej polityki podatkowej, makroekonomicznej polityce sprzyjającej inflacji i zadłużeniu publicznemu, czy tworzeniu systemu prawnego ograniczającego wolność gospodarczą i własność prywatną.

Jury:

* Prof. Michał Wojciechowski (przewodniczący jury) – teolog, Uniwersytet Warmińsko – Mazurski, Przewodniczący Rady Programowej PAFERE
* Prof. Witold Kwaśnicki – ekonomista, Uniwersytet Wrocławski
* Stefan Sękowski – Fronda.pl
* Ks. Jacek Gniadek – Stowarzyszenie Teologów Moralistów
* Wojciech Reszczyński - dziennikarz, publicysta
* Tadeusz Drozda - satyryk

Więcej informacji: K.rajca@pafere.org, tel. tel. (22) 21 57 224
Regulamin konkursu: www.pafere.org

Polsko-Amerykańska Fundacja Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE) jest niezależną, pozarządową organizacją zajmującą się wolnorynkową edukacją ekonomiczną oraz promocją wolności gospodarczej i wolnego handlu. Skupia się na badaniu związków etyki z ekonomią i rozwoju nauk ekonomicznych. Fundacja została założona w 2007 roku przez prywatnego przedsiębiorcę Jana Michała Małka, na stałe mieszkającego w Stanach Zjednoczonych. Wcześniej działała jako oddział amerykańskiej Fundacji PAFERE Pro Publico Bono, założonej w 2000 roku w Kalifornii. Do głównych obszarów aktywności Fundacji należą działalność wydawnicza i organizacja konferencji naukowych z udziałem polskich i zagranicznych przedstawicieli wolnorynkowej myśli ekonomicznej.

Fundacja została wyróżniona za zorganizowanie I Edycji konkursu „Magister PAFERE”, na najlepsze prace magisterskie z ekonomii, jako pierwsza w historii organizacja z Polski, prestiżową nagrodą Templeton Freedom Award, przyznawaną przez amerykańską Fundację Atlas organizacjom, które w swych działaniach starają się promować wolnorynkowe rozwiązania gospodarcze. PAFERE została nagrodzona także nagrodą im sir Antony’ego Fishera za książkę prof. Michała Wojciechowskiego „Moralna wyższość wolnej gospodarki”, wydanej pod patronatem Fundacji.

13 sierpnia 2009

Konrad Rajca: www.pafere.org

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak