Skip to main content

Odmowa zapłaty należnej za pracę to wg Biblii i Katechizmu – grzech wołający o pomstę do nieba

portret użytkownika Z sieci

Zatrzymanie zapłaty - odmowa zapłaty należnej za pracę to grzech wołający o pomstę do nieba. Dwa cytaty z Pisma św. przypomniane też w naszym Katechizmie:

1. "Nie będziesz niesprawiedliwie gnębił najemnika [..] to będzie brat twój, czy obcy, o ile jest w twoim kraju, w twoich murach. Tegoż dnia oddasz mu zapłatę, nie pozwolisz zajść nad nią słońcu, gdyż jest on biedny i całym sercem jej pragnie; by nie wzywał Pana przeciw tobie, a to by cię obciążało grzechem" (Pwt 24, 14-15);

2. "Oto woła zapłata robotników, żniwiarzy pól waszych, którą otrzymaliście, a krzyk ich doszedł do uszu Pana Zastępów" (Jk 5, 4). Umówiona zapłata była nadzieją na godziwe życie dla tych, którzy niewiele posiadają. Odmowa pensji jest uderzeniem w najprostszą sprawiedliwość.

Przypominam te zasady naszej Wiary w związku z protestem pracowników firm podwykonawczych pracujących przy realizacji tunelu pod naszym miastem. Ja twierdzą, konsorcjum firm PBDiM z Mińska Mazowieckiego i Energopol Szczecin przestało regulować faktury od podwykonawców – i pieniędzy nie dostawali m.in. pracownicy zatrudnieni przy obsłudze budowy i samych maszyn drążących. Główny inwestor – PKP PLK wydało oświadczenie, że „zobowiązania wobec wykonawców realizują na bieżąco.” Zatem owym wykonawcom warto przypomnieć, że niezależnie od konsekwencji cywilnych i karnych narażają się jeden z najcięższych grzechów.

Jerzy: https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

11 czerwca 2022

5
Ocena: 5 (1 głos)
Twoja ocena: Brak