Skip to main content

Rozmowy nierozpoczęte…

portret użytkownika witold k

Rozmowy nie rozpoczęte, nie niedokończone – forma debaty publicznej zapoczątkowana przez Radio Maryja i Telewizję Trwam a rozmowy nie rozpoczęte. Mowa o czymś czego fizycznie nie ma, choć wiemy, że jest... na rzeczy. Obszar, który jest problemem kulturowym, ale także historycznym, politycznym – przede wszystkim teologicznym.

Rozmowa niedokończona to taka, która w istocie trwa. Im dłużej nieponawiana, tym bardziej owocna – mająca swe konsekwencje na co dzień w sumieniu, pamięci, kształtowaniu rzeczywistości.

Rozmowa nierozpoczęta to obszar grzechu zaniechania, trwania w niedomówieniu - w okopach służących za zastępcze formy okupacji.

Pozostawiam czytelnikowi wstępnie rozgarniętemu, aby dopisał sobie sytuacje właśnie z historii, kultury, polityki, teologii, rodziny. W każdym wskazanym polu ma głęboki sens niepodejmowanie rozmowy. Pozostaje odpowiedzialność za jej zbyt długie niepodejmowanie. Teologia podaje tu formy wyjścia z sytuacji, jednak aby przebywający po tej stronie mogli z przyszłej rozmowy skorzystać, trzeba było ten wpis zrobić.

witold k

16 marca 2018

5
Ocena: 5 (3 głosów)
Twoja ocena: Brak