Skip to main content

Papież Franciszek – obawy i nadzieje

portret użytkownika Jacek Łukasik

Zacząłem od dostrzeżenia pozytywów pontyfikatu obecnego Papieże. Następnie podzieliłem się swoimi krytycznymi uwagami. Obecnie zaś postaram się dokonać pewnej syntezy.

Tym razem zacznę od niepokojących kwestii. Największy niepokój budzi niejasny stosunek obecnego Papieża do liturgii tradycyjnej czyli Mszy Świętej w obrządku nadzwyczajnym (w skrócie zwanej Tridentiną). Z największym niepokojem należy przyjąć wyjątkowo drastyczne ograniczenie prawa do sprawowania Mszy Świętej w rycie nadzwyczajnym u Franciszkanów Niepokalanej – http://www.traditia.fora.pl/papiez-franciszek-wybrany-13-marca-a-d-2013-... – stanowi to niestety ogromny krok wstecz do Motu Proprio Summorum Pontificum Benedykta XVI z 2007 r. Nie wiadomo jednak, kto stoi za tą decyzją, ponieważ z drugiej strony wiele nadziei przynosi stanowisko Ojca Świętego wyrażone podczas spotkania z biskupami włoskiego regionu Apulia, gdzie zdecydowanie wypowiedział się w obronie Tridentiny – http://sanctus.pl/index.php?module=aktualnosci&grupa=&podgrupa=&strona=1... też, że Papież przyrównuje nieraz katolickich tradycjonalistów do pelagian (wyznawcy nauki Pelagiusza, który negował konieczność łaski Bożej do zbawienia) – http://www.traditia.fora.pl/papiez-franciszek-wybrany-13-marca-a-d-2013-.... Doprawdy, nie wiadomo, co tradycjonaliści mają wspólnego z pelagianami? Papież obruszał się bardzo, że grupy tradycjonalistyczne podały ilość odmówionych w Jego intencji różańców. Mnie np. to liczenie nie przeraża.

Poza tym zdecydowanie wolałbym formę pozdrowienia: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus (tak jak u Jana Pawła II i Benedykta XVI) zamiast świeckiego Dzień dobry lub Do zobaczenia. Nieco łagodzi tę kwestię okoliczność, że w Ameryce Łacińskiej te pozdrowienia nie mają tak jednoznacznie świeckiego wydźwięku, jak w Europie. Nie wszystko też podobało mi się podczas Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro. Papież tam pozytywnie wypowiedział się o państwie świeckim, wbrew wielowiekowej tradycji nauczania Kościoła katolickiego – http://www.traditia.fora.pl/papiez-franciszek-wybrany-13-marca-a-d-2013-.... Prawdziwym skandalem natomiast był sposób przyjmowania Komunii Świętej - http://breviarium.blogspot.com/2013/08/o-jezu-wspomoz-aska-bym-godnie-pr... !!! A czy tak powinny wyglądać uroczystości z udziałem Ojca Świętego - http://breviarium.blogspot.com/2013/08/swiatowe-dni-modziezy-w-rio-jeszc... Oceńcie sami. Dla mnie to już typowa „ohyda spustoszenia” mówiąc językiem biblijnym, podobnie jak dziwny dialog z jakimiś dziwnymi religiami afrobrazylijskimi, którym znawcy przypisują typowe cechy pogaństwa, a nawet satanizmu - http://www.traditia.fora.pl/papiez-franciszek-wybrany-13-marca-a-d-2013-.... Czy Apostołowie uczęszczali do świątyń pogańskich, czy raczej wyciągali stamtąd ludzi? Czy nie budzi to zamętu wśród zwykłych wiernych?

O obawach związanych z tak ostentacyjnym akcentowaniem ubóstwa pisałem w jednym z poprzednich artykułów. Św. Franciszek, na którego obecny Papież tak często się powołuje, opowiadał się za jak najwspanialszym, najbogatszym odprawianiem liturgii (za złotymi monstrancjami, kielichami itp.).

Nie może też zachwycać nader luźny stosunek Franciszka do przepisów liturgicznych - umycie w Wielki Czwartek nóg także kobietom i niekatolikom.

Wg wielu relacji Papież głosi ortodoksję moralną, ale głos Franciszka w tej kwestii nie wydaje się równie mocny, jak np. głos Jana Pawła II. (Trzeba tu jednak wziąć poprawkę na manipulacje mediów Papieżem Franciszkiem).

Uff! Teraz przechodzę do pozytywów. O niektórych z nich już pisałem wcześniej. Na pewno może podobać się krytyka gnostyckich bredni amerykańskich zakonnic, które „kąpią się w Kosmosie” i fakt, że Ojciec Święty zdecydowanie dyscyplinuje amerykańskie zakony żeńskie (niczego w tych sprawach nie zmieniając z decyzji i posunięć Benedykta XVI).

Nie mogę natomiast nie pochwalić wypowiedzi Ojca Świętego przeciwko negocjowaniu naszej wiary i kompromisom w tym zakresie – www.traditia.fora.pl/papiez-franciszek-wybrany-13-marca-a-d-2013-r,84/pa.... Cenne też jest wezwanie Ojca Świętego do otwarcia kościołów i czuwania kapłanów w konfesjonale http://www.traditia.fora.pl/papiez-franciszek-wybrany-13-marca-a-d-2013-... , krytyka plotek, osczerstw, obmowy. Jak najbardziej trzeba też zgodzić się z Ojcem Świętym, że „niekonsekwencja podważa wiarygodność Kościoła” – http://www.traditia.fora.pl/papiez-franciszek-wybrany-13-marca-a-d-2013-....

Warto było ponadto postawić sobie wreszcie pytanie: dlaczego tylu ludzi odchodzi od Kościoła. I zgadzam się w pełni z Ojcem Świętym, że ewangelizacja powinna wyjść poza tych, którzy regularnie uczęszczają do kościoła, także na obszary nędzy moralnej, patologii i marginesu społecznego. (Wszak Chrystus Pan powołał wielu swoich uczniów spośród byłych celników i nierządnic). I zgodzę się też z Ojcem Świętym, że Kościół nie powinien być miejscem tzw, świętego spokoju, gdzie nikt nikomu nie przeszkadza.

Podpiszę się też oburącz pod zdaniem Ojca Świętego Franciszka, że „religijność ludowa jest skarbem, którego należy strzec”. Cieszy też pozytywny Jego stosunek do Radia Maryja i środowisk z nim związanych

Ponadto inicjatywę modlitwy i postu o pokój w Syrii i na całym świecie, a zwłaszcza adoracji Najświętszego Sakramentu (transmitowanej wczoraj na żywo przez Tv Trwam i Radio Maryja należy ocenić ze wszech miar pozytywnie.

Proszę nie traktować tego mojego tekstu, jako oceny pontyfikatu obecnego Papieża, bo na to jeszcze za wcześnie. Raczej jako próbę podzielenia się moimi spostrzeżeniami i refleksjami, Mogę natomiast wezwać do codziennej choćby bardzo krótkiej modlitwy np. choćby akt strzelisty w intencji Ojca Świętego Franciszka.

Jacek: http://cenzurzenie.blog.onet.pl/

9 września 2013

5
Ocena: 5 (1 głos)
Twoja ocena: Brak