Skip to main content

Tak trzeba było zrobić

portret użytkownika Z sieci

Przyjęcie Ustawy o IPN z jej paragrafami przewidującymi kary za niesprawiedliwe obciążanie Polaków jako narodu i Polski jako państwa za udział w zagładzie Żydów i awantura, jaka następnie się rozpętała, w szczególności w Izraelu i w USA pokazały jak bardzo potrzebne jest odkłamanie stereotypów krzywdzących nasze państwo i nasz naród.

„Polski Holokaust”, „polskie obozy zagłady”, „współodpowiedzialność polski za zbrodnie nazizmu” – te określenia grzmiały na całym świecie. W tym okresie zdarzyły się ważne rzeczy. Nie wszystkie przyjemne. Najbardziej nieprzyjemne było to, że posłowie różnych partii nie potrafili razem wystąpić w obronie interesu Polski. Zamiast tego totalna opozycja uznała za stosowne krytykować partię rządzącą za niewłaściwe inicjatywy.

Napadły na nas media i politycy w Izraelu, Europie i za Oceanem. Doczekaliśmy się jednak tego, że najpierw pani kanclerz rządu niemieckiego wyraźnie oświadczyła, że wyłączną odpowiedzialność za zbrodnie nazizmu ponoszą Niemcy. Potem USA zaapelowały o pojednanie między Izraelem a Polską. W ostatnim tygodniu została przeprowadzona w Polsce i Izraelu akcja błyskawiczna. W ciągu jednego dnia Sejm i Senat przyjęły pożądaną nowelizację ustawy, a Prezydent ją podpisał. A jeszcze tegoż dnia we środę premierzy Polski i Izraela podpisali wspólną deklarację, w której zawarte zostały m.in. następujące słowa: „Stanowczo potępiamy działania, których celem jest obwinianie Polski, czy całego narodu polskiego za okrucieństwa popełnione przez nazistów i ich kolaborantów z różnych krajów”.

Doczekaliśmy się. Nareszcie.

Jerzy; https://jerzykropiwnicki.wordpress.com/

30 czerwca 2018

0
Nikt jeszcze nie ocenił tej publikacji. Bądź pierwszy
Twoja ocena: Brak