Skip to main content
portret użytkownika witold k

Zdań kilka o leworęcznych na prawą przerobionych. Leworęczny to (do niedawna) ktoś odstający od normy. To "szmaja", którą należy uchronić przed naznaczeniem środowiska. Dziś już tak nie jest. Zjawisko rozmijania się zdolności prawej z lewą półkulą mózgu (jak rozumiem są badania)- to temat czy problem dla naszego poznawania samych siebie. To element szacunku dla praw natury.

Pomijam sprawę leworęcznych, których nie poddano, że tak nazwę „unormalnieniu”. Ci zapewne rozwijają swoje zdolności bez jakichkolwiek ograniczeń. Nie muszą używać łyżki prawą ręką i pisać prawą. Licząc na podjęcie tematu u nas – na osobiste doświadczenia czy raporty z badań - kilka świadectw.

Po mamie jestem leworęczny, "dostosowano" mnie do używania pióra prawą ręką. Piszę jak "kura pazurem". A że około 20 lat temu zamieniłem długopis na klawiaturę no to... sam siebie nie rozczytam. Większość czynności wykonuję lewą ręką. Przyrodzona zdolność do pisania lewą zdaje się jest do odzyskania w bardzo krótkim czasie.

Młoda, około trzydziestoletnia osoba (kobieta) w trakcie rozmowy o leworęcznych przerobionych na prawo przedstawiła swoje doświadczenie.

Będąc osobą pracującą i studiującą, poświęcała wiele godzin na przepisywaniu wykładów, opisywaniu paneli. W pewnym momencie, przy uciekającej nocy na pisaniu i bolącej ręki, postanowiła przełożyć długopis do ręki lewej. Okazało się, że błyskawicznie pozyskała zdolność do pisania obu rękami. Nic to, po dodatkowej zdolności, jaka pojawiła się po tym, jak odblokowała swoją leworęczną zdolność, okazało się, że uwolniła wręcz niesamowite zdolności do zapamiętywania, logicznego myślenia, co przyczyniło się do podniesienia zdolności egzaminacyjnych zdawania w pierwszych terminach i zakończenia studiów ze średnią wyższą niż poprzednie semestry.

Mężczyzna około 50-tki. W sposób zupełnie nieuświadomiony pisze obiema rękami, bez żadnych problemów pisze lewą i prawą ręką w sposób lustrzany - Nie ma problemu w pisaniu prawą ręką w lewą stronę i odwrotnie - lewą w stronę prawą. Na bieżąco odkrywa kolejne wygody w posługiwaniu się rękami wedle potrzeb. Rozwiązując krzyżówkę przy, że tak nazwę, zaniku geniuszu logicznego myślenia, przełożenie długopisu do lewej reki pomaga skuteczniej kojarzyć - przywoływać kolejne hasła oczekiwane w krzyżówce.

Jakie jeszcze zdolności, jak nazwałem zbłądzone, posiadają osoby wyposażone w różnice w rozwoju mózgu? Jakie to ma znacznie dla homo sapiens?

witold k

6 stycznia 2013 Osieczek-Dąbrówka

5
Ocena: 5 (3 głosów)
Twoja ocena: Brak