Są nią „Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny”. Autorem ich polskiego tekstu, pochodzącego z końca XV w. jest Patron Warszawy – bł. Władysław (oryginalnie Ładysław) z Gielniowa, zmarły w 1505 r. Ich tekst uderza przepiękną formą, udanymi rymami, rytmiką strof, bogatą treścią teologiczną dotyczącą zachowania Maryi od grzechu pierworodnego i grzechów uczynkowych. Tradycja uważała, że Godzinki te należy śpiewać wczesnym rankiem.
Tradycję tę podtrzymuje Radio Maryja oraz inne rozgłośnie katolickie. Mnie najbardziej rzuca się w oczy olbrzymia kultura biblijna Autora. Odniesień do obrazów biblijnych z Nowego („Słowu Jednorodzonemu, przez które i nieba ogniste, i powietrze i wody stworzył przezroczyste”), a zwłaszcza Starego Testamentu („nowa gwiazdo z Jakuba”, „Arko Przymierza”, „Tronie Salomona”, „Krzak Mojżeszów”, „Różdżko Aaronowa śliczny kwiat rodząca”, „Bramo Rajska zamkniona”, „Runo Gedeona”, „Plastr Miodu Samsona”, „Miasto Ucieczki”, „Wieżo Dawidowa”, „Światło z Gabaon” oraz wiele innych – co niemiara. Śpiewający Godzinki musieli więc znać te obrazy biblijne, co zadaje kłam twierdzeniom piewców protestanckiej reformacji o rzekomej nieznajomości Pisma Świętego w średniowieczu. Niektóre antyfony po hymnach są wręcz dosłownymi cytatami z Pisma Świętego np. „Jak lilia między cierniem, tak Przyjaciółka moja między córkami Adamowymi” (dosłowny cytat, bodajże z Pieśni nad Pieśniami). Godzinki akcentują też potęgę Maryi w walce z Szatanem („Ogromna czartu jesteś, w szyku Obóz silny”).
Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP to nie jedyny rodzaj tej przepięknej modlitwy. Radio Rodzina z Kalisza w niektóre dni tygodnia nadaje Godzinki o św. Józefie (w Kaliszu znajduje się przecież Sanktuarium Św. Józefa). Z przemyskiego Radia Fara w któryś pierwszy piątek miesiąca dobiegł mnie śpiew pięknych Godzinek o Najświętszym Sercu Pana Jezusa. W środę Radio Maryja nadaje Godzinki o Matce Bożej Nieustającej Pomocy. Istnieją ponadto Godzinki o prawdach wiary (o Eucharystii, o Duchu Świętym, o Trójcy Świętej, o Miłosierdziu Bożym), związane z okresami liturgicznymi (adwentowe, na Boże Narodzenie, wielkopostne lub o Męce Pańskiej – nie znalazłem natomiast godzinek na okres wielkanocny, tak jak Godzinek o Bogu Ojcu), godzinki o Świętych (Świętym Michale Archaniele, Świętej Teresie od Dzieciątka Jezus i innych), a nawet Godzinki za zmarłych. Bez trudu znajdziemy ich teksty za pośrednictwem programu Google.
Jacek: http://cenzurzenie.blog.onet.pl/
28 października 2013
- Blog
- Zaloguj się lub Zarejestruj by móc dodać komentarz